Historia
PAMIĘTAMY: Jerzy Witold Różycki
24 lipca minęła 115. rocznica urodzin Jerzego Różyckiego, absolwenta wyszkowskiego gimnazjum z 1926 r., matematyka i kryptologa, który wspólnie z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Ocenia się, że rozszyfrowanie Enigmy przyczyniło się do zwycięstwa aliantów i skróciło II wojnę światową o 2-3 lata.
zobacz więcej
Wspomnienia pilota Stanisława Mioduchowskiego
Do tej pory wyszkowianie słyszeli o jednym pilocie Mioduchowskim. O Janie, który w sierpniu 1944 r. niósł pomoc powstańcom warszawskim, dokonując zrzutów broni i zaopatrzenia. Ale był też drugi, Stanisław Mioduchowski, stryjeczny brat Jana, również służący w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii.
Za zgodą rodziny publikujemy jego ciekawe wspomnienia.
Doktor Czesław Chmielewski – wspomnienie (FOTO)
80 lat temu zginął Jerzy Różycki. Niepublikowane dotąd materiały z życia genialnego kryptologa
80 lat temu, 9 stycznia 1942 r., w katastrofie na Morzu Śródziemnym, w wieku 32 lat zginął Jerzy Witold Różycki – matematyk, kryptolog, absolwent wyszkowskiego gimnazjum z 1926 r., który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. Był nietuzinkową osobowością. Wesoły, towarzyski, inteligentny, pięknie śpiewał, uroczy młody człowiek.
zobacz więcej
Katyń… Ocalić od zapomnienia
Wśród prawie 22 tysięcy jeńców wojennych – polskich obywateli rozstrzelanych wiosną 1940 r. w Katyniu (więzionych od października 1939 r. w obozach specjalnych NKWD) były osoby związane z ziemią wyszkowską. W związku z tym, że 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przypominamy ich nazwiska i losy.
zobacz więcej
Jerzy Zawadzki: Matka chciała go wychować na księdza lub oficera (foto)
I został oficerem. Rok temu, 10 maja 2018 r., w wieku 94 lat zmarł w Warszawie Jerzy Konrad Zawadzki, uczeń wyszkowskiego gimnazjum, harcerz, uczestnik akcji w Sieczychach w sierpniu 1943 r., żołnierz Armii Krajowej ps. Konrad, pułkownik Wojska Polskiego. Tydzień później, 17 maja, spoczął na wyszkowskim cmentarzu parafialnym.
zobacz więcej
100-lecie odzyskania praw miejskich. Wzloty i upadki Wyszkowa (foto)
Sto lat temu, 4 lutego 1919 roku, ukazał się dekret o samorządzie miejskim, zawierający wykaz 150 miejscowości uznanych za miasta. Jednym z nich był Wyszków, który odzyskał prawa miejskie po 50 latach. W tym roku mija 150 lat od utraty przez Wyszków praw miejskich i 517 lat od ich uzyskania. To także doskonała okazja, by przypomnieć historię wzlotów i upadków naszego miasta.
zobacz więcej
Lokalni bohaterowie naszych ulic - Henryk Drzewiecki
Od 2000 roku patronem jednej z uliczek na os. Ogródki w Wyszkowie jest Henryk Drzewiecki – śpiewak (obdarzony pięknym tenorowym głosem i warunkami scenicznymi), adwokat, sędzia, notariusz, historyk polskiego notariatu. Od 1921 roku prowadził w Wyszkowie przy ul. Tadeusza Kościuszki kancelarię notarialną.
zobacz więcej
Stanisław Wolski: fachowy i ideowy w podejściu do pracy
Wśród pamiątek po Stanisławie Wolskim, przedwojennym burmistrzu Wyszkowa, przekazanych na początku grudnia przez jego wnuka Jarosława, jest jego życiorys napisany w Wyszkowie w marcu 1945 r. Zawiera kilka do tej pory niepublikowanych informacji.
zobacz więcej
Stąd, gdzie rosną kasztany
Pani Apolonia Grundwald jest jedną z najstarszych wyszkowianek. Urodziła się 1 lutego 1907 roku. Jej rodzice, Anna i Antoni Czerwińscy, należeli do ludzi majętnych. Ich posesja rozciągała się po obu stronach ul. 11 Listopada - od torów do ul. Ogrodowej (obecnie 1 Maja). To Antoni Czerwiński posadził przy ul. 11 Listopada kasztany - do dziś rosną jeszcze (niestety, mocno już okaleczone) cztery.
zobacz więcej
Tomasz Miszewski – nie tylko notariusz (foto)
10 września 2017 r. minęła 150. rocznica urodzin Tomasza Miszewskiego – wyszkowskiego i warszawskiego notariusza, właściciela majątku w Mystkówcu Starym. Jego nazwisko na trwałe zapisało się w historii Wyszkowa. Był pierwszym przewodniczącym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie, a także prezesem utworzonego w styczniu 1915 r. Komitetu Obywatelskiego dla gmin Wyszków i Somianka. To w jego kancelarii w roku 1919 został podpisany akt notarialny zakupu pałacyku w parku z przeznaczeniem na siedzibę wyszkowskiego gimnazjum.
Generał Stanisław Nałęcz-Komornicki: Życie poświecić dla prawdy (foto)
26 lipca 2017 r. obchodziłby urodziny gen. Stanisław Komornicki, powstaniec warszawski, żołnierz I AWP, kanclerz Orderu Wojennego Virtuti Militari, przyjaciel naszego miasta, patron jednego z wyszkowskich rond.
zobacz więcej
Pobierz gazetkę promocyjną
Oferta ważna: 20.11-24.12.2024
Oferta ważna: 11-22.12.2024
Najnowsze informacje
- Basen otwarty od 28 grudnia
- Przekształć swoją stronę internetową w błyskawicznie szybki, potężny narzędzie do sukcesu!
- BRAŃSZCZYK: Wielka wygrana w Eurojackpot!
- Udrożnienie ruchu na pierwszym odcinku ul. Pułtuskiej
- SOMIANKA: Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek (FOTO)
- Bronisław Komorowski odwiedził Placówki Opiekuńczo-Wychowawcze w Wyszkowie (FOTO)
- Pijany kierowca wjechał w ogrodzenie. Przyznał się, że jechał po alkohol
- Odblaskowa choinka z myślą o pieszych i rowerzystach
- Jak radzić sobie z żałobą?
- PIŁKA NOŻNA: Bug Wyszków 2.0. Jak chce się zmieniać największy klub w mieście?
Pobierz gazetkę promocyjną
Oferta ważna: 20.11-24.12.2024
Oferta ważna: 11-22.12.2024
Pobierz gazetkę promocyjną
Oferta ważna: 20.11-24.12.2024
Oferta ważna: 11-22.12.2024