Na niezwykle romantyczny, liryczny i refleksyjny wieczór w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach zaprosili organizatorzy obchodów 201. rocznicy urodzin poety.
Sobotnie wydarzenie było kontynuacją uroczystości rozpoczętych w piątek w I Liceum im. C. K. Norwida w Wyszkowie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Od 40 lat dumnie związani z Cyprianem Norwidem (FOTO)
Plenerowy koncert rozpoczęły młode wokalistki - Emila Sosnowska, absolwentka Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Dębinkach i obecna uczennica Ewelina Rudnik. Ich występy wprowadziły publiczność w liryczny nastrój, który spotęgowało widowisko poetycko-muzyczne „Nasz romantyzm” przygotowane przez uczniów, absolwentów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Wyszkowie.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, również na urodzinach swojego patrona, licealiści zaprezentowali widowisko „Nasz Norwid”. W tym roku odwołali się nie tylko do dzieł Norwida, ale też innych twórców epoki romantyzmu oraz utworów współczesnych, inspirowanych romantyzmem, młodością, miłością romantyczną.
Młodzież zaczęła od ciekawej, aktorsko-muzyczno-tanecznej inscenizacji ballady „Lilije” Adama Mickiewicza. Utwór pochodzi ze zbioru „Ballady i romanse”, który zapoczątkował epokę romantyzmu w polskiej literaturze. W tym roku obchodzimy 200. rocznicę jego wydania i, by ją uczcić, „Ballady i romanse” wybrano na lekturę tegorocznego Narodowego Czytania. Jak wiadomo, Mickiewicz odegrał istotną rolę w życiu Norwida - reprezentanta już innego pokolenia, poety, który „przekraczał romantyzm, także ten mickiewiczowski”.
Sobotnie widowisko rozpoczęły jedne z najsłynniejszych słów w polskiej literaturze: Zbrodnia to niesłychana, / Pani zabija pana. / Zabiwszy grzebie w gaju, / Na łączce przy ruczaju, / Grób liliją zasiewa, / Zasiewając tak śpiewa: / «Rośnij kwiecie wysoko, / Jak pan leży głęboko; / Jak pan leży głęboko, / Tak ty rośnij wysoko».
Inscenizację wyreżyserowali Amelia Sitkowska i Adam Pakieła, choreografia: Adam Pakieła, scenografia: Wiktoria Przybysz. Wystąpili: Amelia Sitkowska, Zuzanna Perzyna, Oliwia Czajkowska, Wiktoria Gierek , Emilia Samsel, Wiktoria Przybysz, Izabela Gruchalska, Karina Łada, Adam Pakieła, Karolina Zyśk, Magdalena Zyśk, Bianka Lis, Mikołaj Murawski, Roksana Krynicka-Gad, Mateusz Mróz.
Po spektaklu scena należała do młodych wokalistów i recytatorów. Można było usłyszeć m.in. piosenki „To nie ptak” Kayah i Gorana Bregovicia, „Wracam do domu” Justyny Steczkowskiej, „Miłość ci wszystko wybaczy” Hanki Ordonówny, wiersze „Modlitwa” i „W Weronie” Cypriana Norwida.
Wystąpili soliści, recytatorzy i muzycy: Martyna Redlicka, Maksymilian Martyna, Zuzanna Perzyna, Izabela Gruchalska, Oliwier Piekut, Emilia Mróz, Michał Świętoń, Amelia Sitkowska, Łukasz Mielczarczyk, Malwina Ogrodzińska, Anna Wyszyńska, Mateusz Mróz, Barbara Kędzior, Karolina Pujer oraz Anastazja Fusenko z Ukrainy. Ręce same układały się do klaskania, gdy chór „Norwida” zaśpiewał „Rozmowę z piramidami” (słowa: C. Norwid „Promethidion”).
Jak dzięki licealistom mogliśmy poczuć głębię idei romantyzmu, tak dzięki twórcom spektaklu „Fatum” zobaczyliśmy Norwida jako artystę hardego i nieprzeciętnie utalentowanego. Punktem wyjścia spektaklu Teatr Hothaus jest pobyt artysty w więzieniu w Berlinie, do którego trafił w 1846 r. Oskarżony o pomoc dwóm uciekinierom z Królewca, był przesłuchiwany przez Feliksa Fontona, sekretarza ambasady rosyjskiej. Twórcy spektaklu, odwołując się do kluczowych wydarzeń z życia artysty, skłaniają widza do zastanowienia się, czy trudne przeżycia Cypriana Norwida były wynikiem fatalizmu, czy może on sam prowokował je swoją postawą.
Bogaty w przemyślenia wieczór zakończył się, już we wnętrzach pałacu, klimatycznym koncertem Aleksandry Wylężek. Zgodnie z tytułem koncertu, było bardzo „Romantycznie”…