Od 40 lat dumnie związani z Cyprianem Norwidem (FOTO)

Wydarzenia

Od 40 lat dumnie związani z Cyprianem Norwidem (FOTO)

23.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, Elżbieta Szczuka
Po raz 26. społeczność I Liceum Ogólnokształcącego zaprosiła na inscenizację wiersza „Bema pamięci żałobny - rapsod”. Tegoroczne wydarzenie miało wyjątkowy charakter, ponieważ szkoła obchodzi 40-lecie nadania imienia Cypriana Kamila Norwida. Uroczystość zainaugurowała trzydniowe obchody urodzin wybitnego poety - syna naszej ziemi - na które, wraz ze szkołą, zapraszają Powiat Wyszkowski i Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Podkreślić należy, że zaproszenie na piątkowe wydarzenie przyjęli cenieni znawcy twórczości Norwida.
 
Imię Cypriana Kamila Norwida wyszkowskie Liceum Ogólnokształcące otrzymało 23 maja 1982 r., w rocznicę śmierci poety. W szkolnym parku odsłonięto pomnik, a w holu szkoły płaskorzeźbę patrona. W uroczystości brał udział m.in. wybitny, nieżyjący już norwidolog Wiktor Gomulicki.
Podczas piątkowej (23 września) uroczystości, wspominając wydarzenia sprzed 40 lat, Klaudyna Matejko-Kulasińska przywołała trudne czasy stanu wojennego, nadzór oddelegowanych do szkoły oficerów wojska, tłumienie wolności słowa i szykany wobec niepokornych nauczycieli. - Z dzisiejszej perspektywy może się nam wydawać, że ówczesne władze oświatowe nie w pełni zdawały sobie sprawę z tego, że zgadzają się na upamiętnienie twórcy, którego poglądy nie mieściły się i nadal nie mieszczą w narzuconej odgórnie wizji państwa i który czerpał z tradycji chrześcijańskiej - mówiła polonistka. - Wiele osób starszych wiekiem pamięta, że w latach 80. ubiegłego wieku chętnie powoływano się oficjalnie na jeden cytat z Norwida: „Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”. Pomijamy jednak dalszy ciąg, raczej niewygodny dla ówczesnej władzy. To jest fragment, który mówił, że ten obowiązek dzieli się, albo raczej składa się w naturze rzeczy z dwóch: zobowiązującego ojczyznę dla człowieka i zobowiązującego człowieka dla ojczyzny.
Przez 40 lat sylwetka Norwida stała się znakiem firmowym wyszkowskiego liceum, o czym mówiła dyrektor szkoły Dorota Piotrowicz. - Obecnie słowo Norwid jest synonimem ILO w Wyszkowie - zauważyła. - Dlaczego Norwid? Wybór wynikał z humanistycznej orientacji części klas, jak i poczucia związku z tradycją regionalną. Cyprian Norwid jest biograficznie związany z Mazowszem, urodzony 24 września 1821 r. w niedalekiej wsi Laskowo-Głuchy. Dzieciństwo i młodość spędził w tym regionie: Laskowo-Głuchy, Dębinki, Rybienko, Warszawa. Skazany na status emigranta, w swej twórczości do owych miejsc często powracał z tęsknotą. Uczniowie, pracownicy oraz tysiące absolwentów - wszyscy jesteśmy dumni, że naszym patronem jest tak wybitny poeta, wszechstronny artysta, że jest źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń uczniów wyszkowskiego liceum. Świadomi roli tradycji, będziemy kultywować pamięć o Norwidzie w naszym liceum i w społeczności lokalnej; przekazywać wiedzę nie tylko o jego utworach, ale uwrażliwiać na piękno i mądrość poezji Cypriana Norwida.
Jedną z form tej działalności, która stała się już znakiem rozpoznawczym szkoły, są coroczne plenerowe inscenizacje „Bema pamięci żałobnego - rapsodu”. Bez względu na pogodę (w tym roku jesień przywitała się z nami słońcem) młodzież - przebrana za płaczki i rycerzy, przy dźwiękach utworu Czesława Niemena idzie do wyszkowskiego parku miejskiego, przed pomnik Cypriana Norwida.
W drugiej części piątkowej uroczystości o tym, czy Norwid był romantykiem, czy parnasistą oraz o jego autorytetach dyskutowali norwidolodzy reprezentujący różne placówki naukowe: prof. dr hab. Piotr Chlebowski, prof. dr hab. Michał Kuziak, dr hab. Karol Samsel, dr Magdalena Woźniewska-Działak, prof. dr hab. Tomasz Korpysz, dr Edyta Chlebowska, dr Eliza Kącka i dr Ewangelina Skalińska. Młodzież mogła zobaczyć Cypriana Norwida wykraczającego poza schematy i swoją epokę, poszukującego, nierozumianego wówczas, ale i dziś wciąż odkrywanego.
Piątkowe wydarzenie zainaugurowało trzydniowe obchody 201. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. W sobotę 24 września o godz. 18 zapraszamy na koncerty w Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach (program poniżej). Za owocną współpracę szkole i muzeum podziękował wicestarosta Leszek Marszał. - Cieszę się, że będę miał przyjemność z państwem współpracować - do społeczności szkolnej zwrócił się Jacenty Matysiak, dyrektor utworzonego przed rokiem muzeum. - Państwo przez 40 lat popularyzujecie tę osobę, uświadamiacie, że to najważniejsza osoba, która urodziła się na naszej ziemi.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wypadek w centrum miasta. Motocyklista uderzył w lawetę i pojazd ciężarowy

Wypadek w centrum miasta. Motocyklista uderzył w lawetę i pojazd ciężarowy

34-letni motocyklista najpierw uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu, a następnie w jadący z naprzeciwka samochód ciężarowy. Do groźnego wypadku doszło we wtorek w centrum Wyszkowa.
zobacz więcej
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Każdy przedsiębiorca ma ustawowy obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej za poprzedni rok. Wysokość składki jest ustalana na podstawie rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. Rozliczenie pozwala ustalić jej wysokość w oparciu o przychody/dochody firmy, które osiągnęła w poprzednim roku. Sprawdź, co warto wiedzieć o rozliczaniu składki zdrowotnej.
zobacz więcej
Usługi weterynaryjne dla psów i kotów

Usługi weterynaryjne dla psów i kotów

Usługi weterynaryjne są niezbędne w wielu sytuacjach, o czym doskonale wiedzą właściciele psów, kotów i innych zwierzaków. Poza regularnymi badaniami i szczepieniami musimy mieć na uwadze także to, aby odwiedzać weterynarza zawsze w razie pogorszenia stanu zdrowia naszego pupila. Z pomocą przychodzi weterynarz Janeczek we Wrocławiu, który posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę w zakresie leczenia zwierzaków! Czym zajmuje się weterynarz ortopeda i kardiolog? Kiedy trzeba udać się z psem lub kotem do specjalisty?
zobacz więcej
Sztuka Noszenia Płaszczy Damskich: Od Klasycznych do Nowoczesnych Fasonów

Sztuka Noszenia Płaszczy Damskich: Od Klasycznych do Nowoczesnych Fasonów

Wybór odpowiedniego płaszcza damskiego to decyzja, która może całkowicie odmienić wygląd i poczucie stylu każdej kobiety. Ten niezbędny element garderoby nie tylko zapewnia ochronę przed chłodem, ale też stanowi kluczowy akcent w kreowaniu osobistych stylizacji. W poniższym artykule przedstawiamy przewodnik po najpopularniejszych fasonach, podpowiadając, jak wybrać model idealny dla siebie.
zobacz więcej