Termostaty – do czego służą i jak wybrać odpowiedni?

Wydarzenia

Termostaty – do czego służą i jak wybrać odpowiedni?

28.07.2020
autor: materiał zewnętrzny

Pomimo zbliżonych stawek za ciepło oraz podobnego zapotrzebowania na nie, ceny płacone za ogrzewanie bywają bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób zarządzamy pracą kotłów czy pieców. W kontroli jego funkcjonowania oraz optymalizacji pracy pod kątem ekonomicznym pomagają termostaty. Czym one są i jaki termostat najlepiej wybrać? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.
 

Do czego służą termostaty?

Urządzenie zwane termostatem służy do kontroli ogrzewania. Jest to niewielkie narzędzie instalowane zwykle w dowolnym miejscu, za pomocą którego użytkownik ustala z jaką mocą, w określonym czasie będą ogrzewane konkretne pomieszczenia. Ponadto, istnieje również możliwość ustawienia określonych programów. Dzięki temu nie trzeba stale zmieniać ustawień. Wystarczy ustalić, jaka temperatura ma panować we wnętrzu w poszczególnych godzinach.

Warto w tym miejscu zauważyć, że termostaty znacząco się między sobą różnią. Ostatnimi czasy popularność zyskuje termostat wifi. Jest to urządzenie, które współpracuje z siecią wifi, przez co możliwe jest sterowanie jego pracą w sposób bezprzewodowy. Jednocześnie każdy dobry termostat pokojowy wifi posiada również panel, umożliwiający sterowanie jego pracą w sposób bezpośredni. Warto w tym miejscu zauważyć, że istnieje również takie urządzenie, jak termostat grzejnikowy wifi. Kontroluje on pracę pojedynczego grzejnika, a nie tak jak termostaty pokojowe, całego układu grzewczego.
 

Jaki termostat wybrać?

Niewątpliwie wybór termostatów należy uzależnić od rodzaju ogrzewania oraz wielkości mieszkania czy też innej nieruchomości. Rzecz w tym, iż w niektórych przypadkach niezbędne musi być np. przystosowanie urządzenia do pracy z układami grzewczo-chłodzącymi dwustopniowymi. Jednak w innym przypadku, na przykład w małej kawalerce, w której znajduje się tylko jeden kaloryfer, wystarczający może się okazać termostat grzejnikowy wifi. Nieważne jednak, czy jest to zaawansowany termostat pokojowy wifi, czy najprostsze urządzenie nakładane na grzejnik, istotny jest wybór sprzętu najwyższej jakości od uznanego producenta.

ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość