Szukasz oszczędności dla firmy? Wybierz wózki widłowe używane

Wydarzenia

Szukasz oszczędności dla firmy? Wybierz wózki widłowe używane

21.10.2019
autor: materiał zewnętrzny
Nie jest żadną tajemnicą, iż zarządzając własną firmą (czy to dużą czy zaledwie kilkuosobową) starasz się dbać o rozsądne dysponowanie budżetem. W poniższym artykule zaprezentujemy, dlaczego w miejsce nowych urządzeń warto wybrać wózki widłowe używane i jak przekłada się to na realne oszczędności.
 

Wydawać mądrze - czyli jak?

Będąc przedsiębiorcą w Polsce prawie codziennie stajesz przed poważnymi dylematami. Pozwolenia, podatki, kontrole - czasem ciężko za tym wszystkim nadążyć. Szczególnie jeśli zależy Ci na ciągłym rozwoju swojej firmy, podnoszeniu możliwości oraz dostarczaniu zaawansowanych sprzętów, które ułatwiają pracę.
Systematyczny zakup dodatkowych urządzeń oraz wymiana przestarzałych na bardziej zaawansowane to działania, które powinny być naturalne w każdej nowoczesnej firmie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, głównie ze względu na ograniczone możliwości finansowe. Chyba, że zdecydujesz się na wybór wózków widłowych używanych.
 

Od czego zależy stan techniczny używanych wózków widłowych?

Od czego zależy stan techniczny

Od pewnego czasu wózki widłowe używane cieszą się dużym zainteresowaniem i stopniowo z powszechnej opinii znika mit, jakoby nie opłacało się kupować używanego sprzętu. Zadbane wózki widłowe są urządzeniami o długiej żywotności (nawet kilkanaście do kilkudziesięciu lat), choć wszystko zależy oczywiście od:

 • intensywności ich użytkowania;
 • wykorzystywania pojazdów tylko i wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem;
 • właściwego przechowywania wózków;
 • przeprowadzania regularnych kontroli oraz badań stanu technicznego;
 • dokonywania wymaganych napraw, poprawnego usuwania usterek;
 • stosowania tylko i wyłącznie dedykowanych części do wózków widłowych.

Ponadto, nie da się ukryć, iż istotna dla jakości całego urządzenia jest jego marka. Wózki widłowe lepszych marek zwykle charakteryzują się większą solidnością wykonania, zastosowaniem nowocześniejszych technologii oraz… wyższą ceną. Wybierając jednak kilkuletni wózek widłowy używany Toyota, Manitou czy Nissan można zakładać, iż posłuży on w firmie zapewne dłużej i będzie mniej awaryjny niż niejeden nowy, ale niemarkowy sprzęt.
 

Jak dobrze wybrać sprawny wózek widłowy używany?

Wózki widłowe używane są obecnie bardzo łatwo dostępne na rynku. Oferty ich sprzedaży można znaleźć zarówno w Internecie na portalach ogłoszeniowych, jak i na specjalnie poświęconych tej branży stronach.
Oczywiście, wciąż urządzenia te można zakupić na składach wózków widłowych, a od niedawna pośrednictwem w handlu używanymi wózkami widłowymi zajmują się także dealerzy ich znanych marek. Umożliwia to zakup sprzętu z wiarygodnego źródła (z możliwością uzyskania gwarancji).
Przed zakupem konkretnego wózka widłowego używanego należy jak najdokładniej sprawdzić jego stan techniczny. Poza ogólną wizualną oceną, warto przeprowadzić kilka testów:

Test 1 - próba silnika

Zawsze przed nabyciem jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego z napędem należy sprawdzić pracę jego silnika. Po uruchomieniu, silnik powinien pracować:

 • równomiernie - emitowany dźwięk powinien być regularny i miarowy;
 • bez problemów z nagłym, niewyjaśnionym gaśnięciem;
 • z równą niewielką emisją spalin w kolorze lekko niebieskawym lub wielobarwnym (sugerującym całkowite spalanie);
 • bez zapalonych kontrolek, sugerujących nieprawidłowości.

Test 2 - hamulce

Poprawne działanie hamulców w używanym wózku widłowym jest bardzo ważne. W celu ich przetestowania:
1. uruchom silnik pojazdu,
2. wciśnij pedał hamulca do oporu.
Wciśnięty maksymalnie pedał hamulca powinien znajdować się w odległości nie bliższej niż 6 cm od podłogi wózka.
Drugi test hamulców powinien być przeprowadzony w trakcie jazdy. Poruszając się powoli należy nacisnąć na hamulec. Wózek powinien zatrzymać się, a kontrolka stopu zaświecić.

Test 3 - maszt

maszt.jpg

Aby przeprowadzić ten test niezbędne będzie posłużenie się dowolnym ładunkiem równym masie maksymalnego dopuszczalnego udźwigu wózka. Ładunek powinien zostać uniesiony na wysokość ok 20 cm.
Jeżeli maszt w używanym wózku widłowym jest w dobrym stanie, widły nie będą opadały z prędkością szybszą niż 1cm/1 min.
Co jeszcze warto sprawdzić:

 • czy nie ma wycieków oleju z siłowników;
 • dźwięk, jaki wydaje maszt podczas pracy;
 • ewentualne odgięcia i odkształcenia.

Test 4 - widły

Tak jak w poprzednim przypadku, tak i w tym, do przeprowadzenia tekstu będziesz potrzebować dodatkowego rekwizytu. Tym razem przydać się może zwykła miarka. Przy jej użyciu należy zmierzyć grubość wideł. Ich zużycie nie powinno być większe niż 5 mm wartości oryginalnej, którą można odczytać w Świadectwie Zgodności wideł.

Test 5 - opony

Jeśli wózek widłowy używany wyposażony jest w opony pneumatyczne należy przed jego zakupem sprawdzić także stan techniczny opon.
1. Opony nie mogą być uszkodzone, przebite ani przetarte.
2. Wentyl powinien być szczelny.
3. Nakrętki i śruby muszą być poprawnie zamontowane.
4. W oponach powinno być prawidłowe ciśnienie:

 • w wózkach o wadze od 1 do 1,8 tony: przód 790 kPa, tył 1000 kPa;
 • w wózkach o wadze od 2 do 2,5 tony: przód 860 kPa, tył 860 kPa;
 • w wózkach o wadze od 3 do 3,5 tony: przód 830 kPa, tył 790 kPa.
   

Ile można zaoszczędzić na zakupie wózków widłowych używanych?

Jeśli zamiast kupić nowy wózek widłowy zdecydujesz się na używany, możesz naprawdę sporo zaoszczędzić, nie tracąc przy tym tak dużo na jakości. Kilkuletni (do ok 5 lat) sprzęt z drugiej ręki może być o ok. 30% tańszy niż jego nowy odpowiednik. Natomiast w przypadku wózków, które mają powyżej 5-ciu lat cena wózka widłowego używanego może spaść o nawet 50%.
Poza tym, decydując się na używany sprzęt dodatkowo możesz zaoszczędzić na osprzęcie. Często można dokupić go w niskiej cenie razem z wózkiem lub jest on w gratisie.
 

Podsumowanie

podsumowanie

Zakup wózków widłowych używanych może wygenerować spore oszczędności dla firmy (nawet do 50% kosztów inwestycji w porównaniu z zakupem nowego sprzętu). Jeśli właśnie takiego rozwiązania szukasz także do swojego przedsiębiorstwa to sprawdź ofertę na używane wózki widłowe dostępną tutaj.

Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość