Szczególne doświadczenie dla wiernych i księży (foto)

Wydarzenia

Szczególne doświadczenie dla wiernych i księży (foto)

10.04.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
W Kościele katolickim rozpoczęło się Triduum Paschalne – jedne z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu liturgicznym. W kościołach, gdzie zawsze gromadziły się tłumy, w tym roku pustki. To szczególne doświadczenie nie tylko dla wiernych, ale i księży, o czym mówili w Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. 
 
Piękny sposób na uczczenie tego święta znalazł proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rybienku Leśnym ks. Jarosław Balikowski. Z Najświętszym Sakramentem przeszedł głównymi ulicami Drogoszewa, Rybienka Leśnego i Latoszka, błogosławiąc parafianom, którzy ustawiali się w bramach swoich posesji. - Wy nie możecie przyjść do Jezusa, dlatego On przychodzi do was. Proszę was, bądźmy razem i wspierajmy się modlitwą w tym czasie - apelował. 
Zgodnie z tradycją, w Wielki Czwartek Mszę Wieczerzy Pańskiej odprawiają wszyscy kapłani. W tym roku liturgia jest znacznie uproszczona, nie było m.in. zwyczajowego obmycia nóg. Przede wszystkim nie było jednak wiernych, którzy gromadzili się przed telewizorami i komputerami, by obejrzeć nabożeństwa transmitowane przez wszystkie wyszkowskie parafie. 
W największym wyszkowskim kościele parafii św. Wojciecha przy ołtarzu stanęło 11 księży. - Z ogromną radością przeżywamy Wielki Czwartek, ale i ze smutkiem. Kiedy jest nasze święto, to was w kościele nie ma. Oczywiście nie z waszej winy. Ale jest pewien smutek, kiedy patrzymy na pusty kościół - w kazaniu mówił ks. Wojciech Turek. - Na szczęście mamy z wami łączność przez Internet; dobrze, że jesteście. Ale muszę wam powiedzieć, i myślę, że każdy ksiądz podpisze się pod moimi słowami, że po prostu tęsknimy za wami w kościele. Nie wolno wam, a może szczególnie nam, upaść na duchu – jak mówi św. Paweł. Nie poddajemy się zwątpieniu. Mamy przed oczami Jezusa, który wybrał ogołocenie. Wybrał każdą formę ubóstwa, cierpienia, krzyż, który jutro będziemy rozważać... ogołoceni ze wszystkiego, z liturgii, która jest uproszczona. Ale być może teraz możemy odkryć prawdziwą wartość wszystkiego. Możemy skupić się na tym, który jest dla nas wszystkim, na tym, co jest najistotniejsze – na Chrystusie.  
W Wielki Czwartek wierni licznie składają księżom życzenia. Choć w tym roku nie mogą tego zrobić osobiście, wykorzystują inne formy przekazu. Dla kapłanów ze św. Wojciecha niespodzianką był film, na którym przedstawiciele wszystkich grup parafialnych przesyłają najserdeczniejsze życzenia ze swoich domów.

Godziny transmisji nabożeństw Triduum Paschalnego z wyszkowskich parafii znajdziesz TUTAJ
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość