Święto Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie (FOTO)

Wydarzenia

Święto Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie (FOTO)

24.05.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
25 lat temu do nowego budynku wprowadziła się społeczność Szkoły Podstawowej w Rybnie. - Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości – na jubileuszowej uroczystości mówiła dyrektor Ewelina Salwin.
 
Uroczystość miała odbyć się przed budynkiem szkoły, ale (17 maja) zawiodła aura. Ponieważ szkoła nie ma sali gimnastycznej, która pomieściłaby wszystkich uczniów i gości, swojej remizy społeczności szkolnej użyczyła Ochotnicza Straż Pożarna w Rybnie. - Bardzo byśmy chcieli, żeby wasze marzenie o sali gimnastycznej spełniło się jak najszybciej i będziemy robili wszystko, żeby tak się stało – zapewniła przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska.
- Mamy dziś okazję do wspominania tego, co było, pochylenia się nad teraźniejszością i snucia wizji przyszłości. Każdy jubileusz bowiem łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością - mówiła dyr. Salwin. - Jednak i dawniej, i dziś nasza szkoła nie była i nie jest miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce.
Modernizacja starego budynku połączona z budową nowej części szkoły rozpoczęła się w roku szkolnym 1996/97. Mury nowej szkoły stanęły po 10 miesiącach. Uroczyste otwarcie odbyło się 12 listopada 1997 r. - Przez 25 lat szkoła zmieniła się. Nie ma już dawnych mebli, pomocy dydaktycznych, są za to komputery i pracownia komputerowa, nowoczesne boisko wielofunkcyjne, dobrze wyposażone sale lekcyjne. Wkroczyliśmy w nowoczesne technologie, ale nadal najważniejszy jest młody człowiek, który pełen ufności wkracza w mury naszej szkoły. Staramy się sprawić, aby uwierzył w swoje siły, nie bał się marzyć i sięgać gwiazd – zapewniła Ewelina Salwin.
O tych właśnie wartościach, o tym, jak ważne jest bycie z drugim człowiekiem, miłość, przyjaźń i patriotyzm opowiadał przygotowany przez uczniów i nauczycieli program „Quo vadis człowieku XXI wieku” - człowieku zaganiany, pochłonięty przez problemy dnia codziennego. Wartości młodzież znalazła w książkach i życiu swojego patrona Henryka Sienkiewicza. Były też występy wokalne i taneczne, a gościnnie wystąpił wspaniały Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków”.
Życzenia społeczności szkolnej złożyli też mieszkańcy Rybna oraz dyrektorzy pozostałych gminnych szkół. Szczególnie ciepło Ewelina Salwin powitała emerytowane koleżanki, w tym dyrektorki szkoły: Halinę Nowak (1994-2004, obecnie sołtys Rybna), Bogumiłę Kadłubowską (2005-2009) i Hannę Jankowską (2009-2014). Po raz pierwszy szkołę odwiedził dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Michał Giers.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość