Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/9597.jpg

Wydarzenia

Są zakazy, nie ma godziny policyjnej

27.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się, ale – jak w niedzielę zaznaczył premier Mateusz Morawiecki – nie godzina policyjna.
Przypominamy, że od poniedziałku będą obowiązywały nowe obostrzenia. 
 
Nowe restrykcje minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił 17 grudnia. 
 
 
Jedną z dodatkowych restrykcji jest wprowadzony rozporządzeniem zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową, w godz. 19 – 6. Media zakaz nazwały godziną policyjną, a prawnicy podnosili, że jest niezgodny z prawem i niekonstytucyjny, bo rząd nie może wprowadzić takiego zakazu bez ustawy. 
Zapytany o to podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej: - Aby mogła być zastosowana musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godziną policyjną. W Sylwestra apelujemy o to, by bawić się, cieszyć, tańczyć w gronie niedużym, tylko żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest to, czego oczekiwaliśmy po sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak powinno być. 
 
Zmiany obowiązujące od 28 grudnia do 17 stycznia 
  • Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. 
  • Zamknięcie stoków narciarskich. 
  • Zamknięcie galerii handlowych poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi. Osoby przebywające w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Galerie handlowe, sklepy i zarządzający targowiskami są obowiązani zapewnić rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Ponadto, galerie i sklepy mają obowiązek dokonywać co najmniej raz na godzinę dezynfekcji stanowiska kasowego, stanowiska obsługi lub dystrybutora na stacji paliw. 
  • Zakaz przemieszczania się od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 rano dnia 1 stycznia. 
  • Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie. Wstrzymany zostaje pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju. Osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę.  
  • Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego. Do tej pory dozwolone było korzystanie z takich obiektów jak siłownie, kluby fitness i baseny przez “osoby przygotowujące się do zawodów oraz uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego”. Doprowadzało to do sytuacji, w których organizowano “zawody sportowe”, by następnie udostępniać kluby i siłownie pod pozorem “przygotowania” do nich. 
Szereg obowiązujących już ograniczeń pozostanie bez zmian: 
  • Osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem. 
  • W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. 
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. 
  • Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki. 
  • Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos. 
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian. 
  • W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. 
  • W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów. 
 
 
 
 
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość