Od 28 grudnia kwarantanna narodowa

Wydarzenia

Od 28 grudnia kwarantanna narodowa

17.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W dniach 28 grudnia - 17 stycznia będziemy mieli narodową kwarantannę. Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe i stoki narciarskie. W Sylwestra zostaną wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się.
 
Narodową kwarantannę w czwartek 17 grudnia ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski: - Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz dotychczasowych obostrzeń zamykamy hotele, również na ruch służbowy. Stoki nie będą mogły funkcjonować. Zamykamy galerie handlowe, oprócz sklepów spożywczych, drogerii.
W noc sylwestrową będzie zakaz przemieszczania się, od godz. 19 do godz. 6. - Uzasadnione będą wyjścia z domów w takich celach, jak wizyta w aptece, czy w celu zawodowym - wyjaśnił minister.
- Trzeba się liczyć z tym, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie. Widmo trzeciej fali będzie oznaczało przekroczenie granic wydolności służby zdrowia. Apeluję do każdego Polaka o odpowiedzialność za siebie, swoich bliskich, o przestrzeganie norm i regulacji. Wiem jednak, że same apele to za mało - wprowadzenie kolejnych obostrzeń argumentował minister Niedzielski. - Wygrać tę walkę możemy tylko razem. Każdy, kto będzie się wyłamywał z tych obostrzeń, będzie brał na siebie odpowiedzialność za życie i zdrowie nie tylko swoje, ale też bliskich i osób ze swojego otoczenia.
Rząd przedłużył dotychczasowe zasady i ograniczenia:
Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 
- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość