Kto musi rozliczyć składkę zdrowotną?
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej obejmuje przedsiębiorców, który wybrali konkretne formy opodatkowania - skalę podatkową, podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Nie obejmuje to spółek, które odprowadzają podatek w formie karty podatkowej, a także właścicieli jednoosobowych spółek z o.o. i komandytowych. Rozliczenie roczne trzeba przekazać do kwietnia 2024 roku w dokumencie ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacasz składki za pracowników, zleceniobiorców itd. Jeżeli masz wątpliwości lub trudności z wypełnieniem dokumentów, to warto poprosić o pomoc doświadczone biuro rachunkowe, jak Anavo (https://anavo-ksiegowosc.pl/), gdzie specjaliści dostarczą Ci wszelkich niezbędnych informacji, a także przygotują bilans księgowy czy odpowiednio rozliczą faktury. Warto również wiedzieć, że jest grupa osób, które są zwolnione z opłacania składki zdrowotnej. Należą do nich emeryci, renciści, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności czy przebywające na urlopie macierzyńskim. Muszą oni jednak spełnić określone warunki co do wysokości wynagrodzenia. Wszelkie ważne informacje przekażą Ci specjaliści z https://anavo-ksiegowosc.pl/biuro-rachunkowe-jozefow.html.
Rozpoczęcie działalności a rozliczenie składki
Jeżeli założyłeś działalność w tym roku i zdecydowałeś się na skalę podatkową lub podatek liniowy, to musisz rozliczyć roczną składkę zdrowotną za 2023. W tym wypadku okres składkowy trwa od lutego 2023 do stycznia 2024 i nie jest on tożsamy z rokiem kalendarzowym. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyboru ryczałtu. Ryczałtowcy, którzy otworzyli przedsiębiorstwo w 2024, pierwsze rozliczenie będą przygotowywać w dokumencie ZUS DRA w kwietniu 2025 roku, gdyż ich okres składkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym (czyli trwa od stycznia do końca grudnia). Jeżeli masz pytania dotyczące rozliczenia składki zdrowotnej lub planujesz otworzyć działalność, to warto sprawy księgowe powierzyć specjalistom z biura rachunkowego. Ofertę znajdziesz na stronie https://anavo-ksiegowosc.pl/biuro-rachunkowe-wawer.html.
Nadpłata lub niedopłata składki zdrowotnej
W wyniku rocznego rozliczenia może okazać się, że wystąpiła nadpłata składki. W takim przypadku można uzyskać zwrot kwoty, o ile nie masz zaległości z tytułu ubezpieczenia społecznego. Jeżeli wystąpi niedopłata, to brakującą kwotę trzeba uregulować wraz z kolejną składką (czyli za kwiecień), którą zapłacisz w maju. Wniosek o zwrot nadpłaty znajdziesz na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że go sprawdzisz, a następnie podpiszesz i wyślesz przez stronę. Nadpłatę otrzymasz na konto bankowe najpóźniej do 3 miesięcy od czasu złożenia wniosku.