Pozostanie z nami na zawsze (foto)

Wydarzenia

Pozostanie z nami na zawsze (foto)

09.03.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Poruszający, zarazem skromny i uroczysty, był pogrzeb śp. ks. Henryka Kietlińskiego, pallotyna, honorowego obywatela Wyszkowa. Zgodnie z ostatnią wolą Zmarłego wyrażoną w spisanym 20 lat temu testamencie, uroczystości pogrzebowe odbyły się w Ołtarzewie, w kościele seminaryjno-parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów. 8 marca przy jego trumnie stawili się wszyscy, dla których ks. Henryk był kimś ważnym i bliskim: rodzina, księża pallotyni, kombatanci, delegacje zaprzyjaźnionych szkół, władze i mieszkańcy gminy i powiatu wyszkowskiego. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. abp Henryk Hoser SAC.
Ks. Kietliński zmarł 4 marca 2017 r. przeżywszy 84 lata, w tym 65 lat konsekracji w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego i 59 lat w kapłaństwie.
Niezwykłą oprawę uroczystości tworzył las sztandarów, ich poczty reprezentowały pokolenia najmłodszych Polaków oraz tych najstarszych – kombatantów, którym przez lata Ksiądz służył jako kapelan.
Przed Mszą św. żałobną najbliższa rodzina i przyjaciele po raz ostatni mogli ujrzeć doczesne szczątki swojego brata, wujka, księdza i pożegnać się z nim.
Wszystkich, którzy przybyli na uroczystości pogrzebowe, powitał ks. Zenon Hanas, przełożony prowincjalny Prowincji Chrystusa Króla Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. 
Eucharystii za śp. ks. Henryka Kietlińskiego, która rozpoczęła się o godz. 11.00, przewodniczył J.E. ks. abp Henryk Hoser SAC. W homilii z życiu Zmarłego wydobył „kilka złotych nici”: wiarę, którą wyniósł z rodziny, silny patriotyzm lokalny i miłość do Ojczyzny, wyjątkową osobowość, cechującą Go kulturę słowa i talent oratorski, ogromną pracowitość, miłość do Kościoła i służby kapłańskiej.
Jeszcze w kościele przedstawiciele pallotynów, duchowieństwa diecezjalnego, mieszkańców i władz Wyszkowa, środowisk kombatanckich i rodziny wspominali i pożegnali ks. Henryka.
- Niemal 14 lat temu, 20 marca 2003 r. Rada Miejska w Wyszkowie nadała księdzu Henrykowi Kietlińskiemu honorowe obywatelstwo Wyszkowa – mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski – w uznaniu jego zasług dla miasta, a w szczególności za krzewienie miłości do ziemi wyszkowskiej, za godną, serdeczną i pełną humanizmu więź i współpracę z naszymi mieszkańcami, za okazywane nam wsparcie duchowe. Od tamtego dnia serdeczny uśmiech, dobre słowo, dowcip, ale przede wszystkim siła charakteru i osobowości Księdza Profesora towarzyszyły nam, wyszkowianom. Był zawsze, gdy Go potrzebowaliśmy, był zawsze, gdy Go zapraszaliśmy, był dla nas autorytetem i najlepszym przyjacielem – podkreślił. – Nawet, gdy mówił najciszej, Jego głos był donośny. Nawet najmniejszych dostrzegał i sprawiał, że czuli się ważni. Miłości do Wyszkowa, szacunku do swojego miasta, przywiązania do korzeni wszyscy moglibyśmy długo uczyć się od Niego (…). Co dziś powiedziałby do nas uśmiechając łagodnie? Nie płaczcie, nie martwcie się, będę nad wami czuwał (..). Nie odchodzą nigdy ci, których kochamy i których pamięć nosimy w sercu. Wymagajmy od siebie, dbajmy o siebie i nasze miasto, bądźmy dobrzy i życzliwi dla siebie, ufajmy Bogu i szanujmy swoją historię. Wtedy ksiądz profesor Henryk Kietliński pozostanie z nami na zawsze. 
Po Eucharystii procesja z ciałem Zmarłego przeszła na cmentarz parafialny. Spoczął w kwaterze pallotyńskiej, przy asyście i salwie honorowej wojska.
Podczas uroczystości pogrzebowych Gminę Wyszków reprezentowali: burmistrz Grzegorz Nowosielski, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, radni miejscy na czele z przewodniczącą rady Elżbietą Piórkowską, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji pozarządowych, mieszkańcy Wyszkowa. Poczty sztandarowe wystawili: Gmina Wyszków, Zespół Szkół – Gimnazjum nr 1 i SP5, Obwód „Rajski Ptak” Ośrodek V, Zespół Szkół w Leszczydole-Nowinach, Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, ZHP Hufiec Rój Promienistych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”.
Starostwo wyszkowskie reprezentowali: wicestarosta Adam Mróz, naczelnik wydziału edukacji Krzysztof Arbaszewski, dyrektorzy szkół powiatowych oraz poczty sztandarowe: I Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida, Zespołu Szkół nr 1 im. M. Skłodowskiej-Curie, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” oraz Zespołu Szkół nr 3 im. J. Kochanowskiego.
fot. Elżbieta Szczuka
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Parking pod blokiem, parkowanie przed blokiem

Parking pod blokiem, parkowanie przed blokiem

Jak grzyby po deszczu powstają w Wyszkowie nowe bloki. Inwestorzy wykorzystują każdy metr czasami niewielkich działek, na których nie ma już miejsca na parkingi zewnętrzne. Projektują więc miejsca postojowe w podziemiach. Na niektórych nowych inwestycjach nie ma ani jednego na zewnątrz! I wszystko zgodnie z prawem. Tak samo zgodnie z prawem właściciele mieszkań wcale tych miejsc wykupywać nie muszą…
zobacz więcej
Antywłamaniowe rozwiązania Gerda, które warto mieć w domu

Antywłamaniowe rozwiązania Gerda, które warto mieć w domu

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o marce zamków Gerda. Zabezpieczenia tej cenionej firmy znane są ze swojej solidności oraz nowoczesności. Dzięki temu opierają się atakom włamywaczy, a mieszkańcy czują się bezpieczniej, mając zamki do drzwi sygnowane tą polską marką. Rozwiązania, które oferuje producent zamków Gerda, nierzadko stają się inspiracją dla innych. Ślusarze z Piaseczna potwierdzają, że szukając zabezpieczenia do swojego mieszkania, warto wziąć pod uwagę właśnie te produkty.
zobacz więcej
Posłuchaj, jak naciągają nas oszuści (AUDIO)

Posłuchaj, jak naciągają nas oszuści (AUDIO)

Blisko 20 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, który dał się złapać w pułapkę oszustów bankowych na tzw. zdalny pulpit. Czujnością wykazał się natomiast mieszkaniec Wyszkowa, który nagrał rozmowę z… „pracownicą banku”. Nagranie policjanci publikują ku przestrodze.
zobacz więcej
Co oznacza swoboda przemieszczania się jako obywatel UE?

Co oznacza swoboda przemieszczania się jako obywatel UE?

Prawo do swobodnego przemieszczania się ułatwia obywatelom UE podróżowanie, mieszkanie i pracę w innych krajach UE. W poniższym artykule podsumowaliśmy, co to dokładnie oznacza, kogo dokładnie dotyczy i jak wpływa na pracę w Niemczech.
 
zobacz więcej