Innowacyjne podejścia do produkcji płytek ceglanych
Płytki ceglane wytwarza się z różnych materiałów. Wybór konkretnego produktu zależy od wymagań kupującego dotyczących przede wszystkim wytrzymałości i preferencji estetycznych. Zdecydowanym liderem w tej kategorii są płytki ceglane powstałe na bazie gliny. W tym wypadku do wyboru masz albo płytki z cegły rozbiórkowej, albo płytki ceglane wypalane współcześnie. Oprócz tego na rynku znajdziesz mnóstwo modeli, które imitują cegłę. Te wykonane są z betonu, kamienia czy sztucznych materiałów kompozytowych. Warto również wspomnieć o płytkach szklanych, które choć swoim wyglądem bezpośrednio nie przypominają tradycyjnej cegły, to coraz częściej są wybierane do stworzenia interesujących efektów wizualnych.
Uniwersalność estetyczna kafelków ceglanych
Obecnie cegła dekoracyjna jest czymś w rodzaju klasyki, która wkracza w erę nowoczesności. Ten rodzaj dekoracji ściennej doskonale odnajduje się zarówno w tradycyjnych, jak i nowatorskich projektach. Wnętrze nowoczesne, biuro lub kawiarnia w stylu loft, elewacja domu typu stodoła – to tylko kilka przykładów lokalizacji, gdzie obserwujemy wykorzystanie cegiełek.
Płytki ceglane występują w wielu kolorach, strukturach i kształtach, a do tego świetnie komponują się z różnorodnymi kolorami i surowcami. To jeszcze nie wszystko, bowiem proces układania cegiełek wiąże się z wyborem odpowiedniego rodzaju wiązania, które determinuje ostateczny wygląd powierzchni. Jednak to właśnie dzięki tym aspektom możliwe jest kreowanie aranżacji o indywidualnym charakterze oraz nadawanie elewacjom niepowtarzalnego uroku.
Kreatywne metody wykończenia ścian z płytek ceglanych
Czy z płytkami ceglanymi można eksperymentować? Otóż tak, a dowodem tego są coraz bardziej popularne techniki wykończenia, takie jak malowanie farbą czy German schmear (German smear). Ostatnie pojęcie to niemiecki sposób wykończenia ceglanych ścian polegający na aplikacji odpowiedniej warstwy zaprawy cementowo-piaskowej, a następnie na jej umiejętnym rozsmarowaniu. Finalny efekt, jaki uzyskuje się przy tej technice, to urokliwy, szorstki, bielony mur.
Przy metodach wykończenia ceglanych powierzchni warto wspomnieć także o impregnacji. Co ciekawe, mimo że jej podstawowym założeniem jest zabezpieczenie cegiełek przed wilgocią i zabrudzeniami, tak musisz widzieć, że niektóre z oferowanych preparatów mogą zmienić jej barwę. Przykład? Impregnat z efektem mokrej cegły (działanie wzmacniające, pogłębiające kolor).