Na wtorek 28 września planowana jest nadzywczajna sesja rady powiatu, podczas której świeżo zawiązana koalicja wybierze nowego przewodniczącego.
Zmiany, choć już nie tak daleko idące, szykują się również w radzie miejskiej. Radni Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali się opuścić koalicję.
Jak już informowaliśmy, kandydatem zawiązanej koalicji Wspólnoty Samorządowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Razem dla Ziemi Wyszkowskiej i Wyszkowskich Demokratów na przewodniczącego rady powiatu jest Bogdan Pągowski. Obecny przewodniczący Waldemar Sobczak sesję w trybie zdalnym zwołał na wtorek 28 września na godz. 13.
CZYTAJ WIĘCEJ: Bogdan Pągowski kandydatem na przewodniczącego rady
CZYTAJ WIĘCEJ: Bogdan Pągowski kandydatem na przewodniczącego rady
W sobotę 25 września otrzymaliśmy dość lakoniczne oświadczenie podpisane przez szefów PiS w gminie Wyszków i powiecie wyszkowskim Eugeniusza Zarembę i Waldemara Sobczaka, w którym podkreślają przede wszystkim, że po wyborach w 2018 r. koalicję zawarli tylko z jednym komitetem - Wspólnoty Samorządowej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Koniec małżeństwa z rozsądku. Nowa koalicja w powiecie
OŚWIADCZENIE
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu w Wyszkowie oświadcza, że po zerwaniu koalicji w samorządzie powiatowym przez Wspólnotę Samorządową w Wyszkowie nie zawierał umowy koalicyjnej z radnym Komitetu Razem dla Ziemi Wyszkowskiej Pawłem Delugą oraz radnym Wyszkowskich Demokratów Adamem Mrozem, którzy w dniu 21 września 2021 roku podpisali pismo zawierające deklarację odstąpienia od umowy koalicyjnej. Nie są oni w związku z tym stroną upoważnioną do wypowiadania jakiejkolwiek umowy z Komitetem Wyborczym Prawa Sprawiedliwości w samorządzie powiatowym, obecnie reprezentowanym przez Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu w Wyszkowie, gdyż nigdy żadnych umów z nim nie zawierali.
Umowa koalicyjna wraz z aneksem dotyczących radnych Rady Miejskiej z dnia 25 października 2018 roku zawarta została przez KW Prawo i Sprawiedliwość, reprezentowane przez Waldemara Sobczaka i Eugeniusza Zarembę oraz KW Wspólnotę Samorządową w Wyszkowie, reprezentowane przez Grzegorza Nowosielskiego.
Na podstawie §7 ww. umowy koalicyjnej, wszelkie jej ewentualne zmiany, w tym zakładające dołączenie do niej innych podmiotów, wymagają sporządzenia pisemnego aneksu. Dokument taki nigdy nie został zaproponowany przez Wspólnotę Samorządową.
Jednocześnie, zwracamy uwagę, że umowa koalicyjna zakładała realizację określonego zestawu projektów inwestycyjnych na rzecz mieszkańców powiatu wyszkowskiego. Klub Radnych PiS z determinacją i skutecznością realizował, m.in. takie projekty jak: budowa hali sportowej w Wyszkowie przy szkole CEZIU „Kopernik” czy utworzenie Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Działania te zamierzamy kontynuować nadal.
Warto nadmienić, że – wbrew twierdzeniom autorów wspomnianego pisma – nigdy nie sygnalizowali oni istnienia żadnej różnicy zdań i poglądów w sprawach dotyczących spraw najważniejszych dla powiatu, choć mieli niejednokrotnie możliwość zgłoszenia odmiennego zdania i alternatywnych koncepcji. W związku z powyższym należy domniemywać, że inicjatorzy wspomnianego pisma kierują się sprawami pozaprogramowymi, niezrozumiałymi dla mieszkańców powiatu wyszkowskiego.
Ponadto wobec powyższego, również radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Wyszkowie oświadczają, że wychodzą z koalicji ze Wspólnotą Samorządową w Radzie Miejskiej.
Za Prawo i Sprawiedliwość w Wyszkowie
Waldemar Sobczak
Eugeniusz Zaremba