Nie jest tak, że dyżurów nie ma, bo nam się nie chce

Wydarzenia

Nie jest tak, że dyżurów nie ma, bo nam się nie chce

15.11.2024
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. Freepik
W kwestii nocnych dyżurów aptek mamy pat. - Nie jest tak, że dyżurów nie ma, bo nam się nie chce. Większość z nas sumiennie wywiązywała się ze swoich dyżurów, co kosztowało nas i sporo trudu, i pieniędzy. Gdybyśmy mieli możliwość zapewnienia dyżurów, to pewnie jakoś byśmy to spięli. Tymczasem w takiej rzeczywistości, w jakiej jesteśmy, to branie na siebie obowiązku, którego nie jest się w stanie spełnić - w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem” mówi Dorota Smółkowska, właścicielka najstarszych wyszkowskich aptek, zastępczyni prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie.
 
Problem z nocnymi dyżurami aptek nie zaistniał w tym roku. Aptek w Wyszkowie przybywało, ale chętnych do nocnych dyżurów już nie. Przez lata pełniła je tylko jedna apteka – spółki Vera przy ul. Sowińskiego 63. Z końcem 2018 r. właścicielka, Dorota Smółkowska, podziękowała za tę „wyłączność”. Zgodziła się na nocne dyżury, ale pod warunkiem, że podejmą się ich także inne apteki. I tak od 2019 r. rada powiatu co roku uchwalała roczny harmonogram dyżurów, co nie oznaczało jednak całodobowego dostępu do aptek. Część placówek dyżurów po prostu nie pełniła, choć ujęte były w harmonogramie.
Z początkiem tego roku zmieniły się przepisy, które miały sytuację wyklarować, ale w zasadzie tylko ją pogorszyły. Z jednej strony apteki mogą uzyskać dofinansowanie nocnych i świątecznych dyżurów, z drugiej przepisy dają im dobrowolność w ich pełnieniu. Zresztą nie mowy o finansowaniu dyżurów całodobowych, a o dwóch godzinach nocnego dyżuru w dni powszednie, a w święta - o czterech godzinach w dzień i dwóch godzinach w nocy. To 3,5% minimalnego wynagrodzenia za każdą godzinę dyżuru: obecnie 150,50 zł/godz., a od 2025 r. - 163 zł/godz. Żeby uzyskać dofinansowanie z NFZ, apteka musi zostać wskazana przez samorząd powiatowy, zobowiązać się do dyżurowania i podpisać umowę z NFZ. Nikt nie jest tym jednak zainteresowany.
- 23 października skierowaliśmy do podmiotów prowadzących apteki pismo, że zarząd widzi konieczność wyznaczenia tych dodatkowy dyżurów. Na 18 aptek odpowiedziały na nasze pismo 3. 2 nie zgłosiły gotowości do pełnienia dyżurów, a 1 poinformowała, że nie spełnia wymogów ustawowych. Kolejnym krokiem, zgodnie z ustawą, będzie projekt uchwały, który będzie wyznaczał apteki i one będą musiały złożyć oświadczenie, czy spełniają wymogi, czy nie. Domyślamy się, że po raz kolejny otrzymamy informację, że nie spełniają - na ostatniej sesji rady powiatu relacjonowała naczelnik wydziału promocji i rozwoju Ewa Michalik.
W piśmie do aptekarzy mowa jest o pełnieniu dyżurów w godz. 21-23 w dni powszednie, w godz. 20-22 w soboty i w godz. 19-21 w niedziele. - Którą aptekę zarząd powiatu miałby wyznaczyć? Żaden podmiot na ten moment nie jest zainteresowany współpracą - na sesji podkreśliła Ewa Michalik. - A przypominam, że na ten moment rozmawiamy z aptekarzami o niezbędnym minimum, czyli w porze nocnej, w soboty i dni wolne od pracy. To są 2 godziny. Aptekarze jasno nam powiedzieli na spotkaniu, że jeśli to miałoby się zadziać, to tylko w systemie solidarnym, rotacyjnym. A wiemy, że apteki nie są na to gotowe i nie podejmą się tego. Zaproponowaliśmy podmiotom prowadzącym apteki, że zapewnimy w budżecie powiatu środki. Nie mamy chętnych do pełnienia dyżurów. Zadałam pytanie na spotkaniu, którą aptekę chcecie wyznaczyć do dyżurów całodobowych? Nie mamy takiego przedsiębiorcy. 
 
Nocni klienci
Właścicielka aptek w Wyszkowie Dorota Smółkowska podkreśla, że brak dyżurów nie wynika z niechęci, a przede wszystkim braków kadrowych. - Statycznie na jedną aptekę w Polsce przypada dwóch magistrów farmacji, a apteka ma obowiązek zapewnienia magistra farmacji na dyżurze. Jeśli w aptece jest dwóch magistrów farmacji, to ile dyżurów w miesiącu można pełnić? Przecież nikt nie zamknie apteki w dzień, żeby pełnić dyżur w nocy - tłumaczy Dorota Smółkowska. - Gdyby wszystkie apteki w Wyszkowie chciały dyżury pełnić, to na jedną przypadałyby 2 - 3 dyżury w miesiącu i to byłoby do udźwignięcia.
To jednak jest po prostu niemożliwe, chociażby z tego względu, że 4 apteki są wyłączone z uwagi na toczące się postępowania farmaceutyczne.
Starostwo wystąpiło do NFZ o podanie liczby recept refundowanych przede wszystkim w nocnych godzinach i w święta, a także do szpitala o informację, jaki jest ruch w SOR i nocnej pomocy lekarskiej. - Z analizy wynika, że najbardziej obłożone pacjentami są godziny późnowieczorne, mniej więcej do godz. 22-23, a potem od godzin porannych, gdy wraca normalny tryb życia - na sesji rady powiatu relacjonowała Ewa Michalik.
W 2023 r. w dniach wolnych i w święta w wyszkowskich aptekach zrealizowano 3.047 recept refundowanych, w tym 736 na antybiotyki. Z kolei w nocy, w godz. 21-6 przez cały rok zrealizowano 860 recept refundowanych, w tym 116 na antybiotyki.
- Warto najpierw przeanalizować rzeczywistą potrzebę, zwłaszcza, że w grę wchodzą publiczne pieniądze. Pacjent w stanie ciężkim zostanie w szpitalu. Dorosły z gorączką jest w stanie wytrzymać do rana, a rodzice w zdecydowanej większości mają w domu leki na wypadek, gdyby w nocy dziecko zaczęło gorączkować - mówi Dorota Smółkowska. - Pracujemy codziennie od godz. 8 do godz. 21, w niedziele od godz. 10 do godz. 18. Pracujemy w święta. Pracujemy 365 dni w roku. Nasze możliwości kadrowe są ograniczone. 
- Podczas nocnych dyżurów zdarzali się pacjenci z urazami, osoby kupujące leki przeciwgorączkowe, ale w zdecydowanej większości były to osoby, które na nocnym dyżurze nie powinny się pojawić - z własnego doświadczenia mówi Dorota Smółkowska.
Zdarzało jej się ładować telefon nocnemu przechodniowi, poinstruować kierowcę tira, którego zawiodła nawigacja, dobierać nocnej klientce krem czy okulary. W nocy ludzie przychodzili po środki antykoncepcyjne, na potencję i na kaca. Ale z drugiej strony w wigilię ktoś panicznie poszukiwał w aptece… opłatka.
Nawet gdyby samorząd powiatowy wyłożył dodatkowe środki, by zapewnić kolejne godziny nocnych dyżurów (rocznie to kwota ok. 500 tys. zł), aptekom i tak nie zepną się finansowo. - Dyżury nigdy się nie spinały i nikt nigdy nie pełnił ich dla zysku - podkreśla Dorota Smółkowska. - Pełniliśmy je z poczucia etyki zawodowej, ale nawet ona przegrywa ze zmęczeniem. To naprawdę trudny kawałek chleba. Ja rozumiem wygodę, potrzebę poczucia bezpieczeństwa, ale proszę też zrozumieć nas. Każdy w święto siedzi z rodziną, a w aptece jedna samotna kobieta. 
 
Jest nam trochę przykro
Od czerwca nocnych dyżurów nie pełni już żadna wyszkowska apteka.
W „Nowym Wyszkowiaku” informowaliśmy o petycji, która wpłynęła do zarządu powiatu, odnośnie podjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia finansowania aptek całodobowych. Dołączony jest do niej projekt uchwały zarządu powiatu w sprawie wyznaczenia apteki ogólnodostępnej do pełnienia dyżurów w godzinach 23-7 w dni powszednie i w dni wolne pracy. Inicjatorzy akcji zebrali 2.628 podpisów poparcia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pat w sprawie nocnych i świątecznych dyżurów aptek
 
- Jest nam trochę przykro, bo mamy wrażenie, że to są pretensje do nas - komentuje Dorota Smółkowska. - Nie jest tak, że dyżurów nie ma, bo nam się nie chce. Większość z nas sumiennie wywiązywała się ze swoich dyżurów, co kosztowało nas i sporo trudu, i pieniędzy. Gdybyśmy mieli możliwość zapewnienia dyżurów, to pewnie jakoś byśmy to spięli. Tymczasem w takiej rzeczywistości, w jakiej jesteśmy, to branie na siebie obowiązku, którego nie jest się w stanie spełnić. 
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego nie rozwiązała problemów ani samorządów, ani właścicieli aptek, a koniec końców - również mieszkańców. - Nasze postulaty, niestety, nie są brane pod uwagę - zauważa Dorota Smółkowska, która jest zastępcą prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie. 
Brak magistrów farmacji i nocnych dyżurów aptek to problem ogólnopolski. Uchwał wciąż nie podjęła ponad połowa powiatów w Polsce. Dyżurów nie ma ani w Ostrowi Maz., ani w Pułtusku. W Radzyminie są apteki otwarte do północy. W najbliższej okolicy nocne dyżury pełnią apteki w Wołominie.
Kurs komputerowy dla seniorów
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bycie burmistrzem to doświadczenie totalne

Bycie burmistrzem to doświadczenie totalne

Rozmowa z Burmistrzem Wyszkowa Piotrem Płochockim ukazała się w nr 3/25 "Nowego Wyszkowiaka".
zobacz więcej
Jak dobrać idealne buty dla siebie?

Jak dobrać idealne buty dla siebie?

Idealnie dobrane obuwie stanowi podstawę każdej stylizacji – a także zdrowia stóp. Od butów na co dzień oczekuje się przede wszystkim wysokiej jakości materiałów oraz dopasowania do kształtu stopy, które minimalizuje prawdopodobieństwo otarć niemalże do zera. Współczesny rynek oferuje nam szeroki asortyment różnych typów obuwia, począwszy od lekkich balerinek aż po ponadczasowe sneakersy. Wiele osób przy zakupie butów kieruje się wyłącznie modą oraz kwestiami estetycznymi; to poważny błąd. Niewłaściwie dobrane obuwie znacznie zmniejsza komfort chodzenia, a przy tym może stanowić bezpośrednią przyczynę szeregu różnych dolegliwości, jak stopy, kolana, biodra czy kręgosłup. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze butów, a także jakie mogą być potencjalne konsekwencje nieprawidłowego doboru butów.
zobacz więcej
Chcesz zamówić dobre etui na telefon? Twoje zakupy nie muszą być trudne!

Chcesz zamówić dobre etui na telefon? Twoje zakupy nie muszą być trudne!

Nadszedł ten czas, aby znowu wybrać etui na smartfon w znanym sklepie internetowym? Ogromny wybór akcesoriów od najróżniejszych producentów jest dla Ciebie problematyczny? Nie wiesz na co warto zwracać uwagę oraz czego oczekiwać od nowoczesnych protektorów na telefony? Pozwól, że uchylimy rąbka tajemnicy. W tym artykule skupiamy się na praktycznych poradach, pozwalających zdecydowanie usprawnić proces zakupowy futerału. Zapisz wskazówki. Będzie Ci łatwiej!
zobacz więcej
​Profesjonalna sesja zdjęciowa w firmie. Jak się do niej przygotować?

​Profesjonalna sesja zdjęciowa w firmie. Jak się do niej przygotować?

Organizacja sesji zdjęciowej w firmie stanowi coraz powszechniejszą praktykę w różnych branżach. Z jednej strony służy ona wzmocnieniu wizerunku przedsiębiorstwa, z drugiej – tworzeniu materiałów promocyjnych, które można wykorzystać na stronie internetowej, w mediach społecznościowych czy w materiałach drukowanych. Aby jednak sesja przyniosła maksymalny efekt, warto starannie się do niej przygotować. W niniejszym artykule wyjaśniamy, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu profesjonalnej sesji zdjęciowej w firmie, na czym się skupić oraz jak wprowadzić spójny przekaz.
zobacz więcej