Nadaje drugie życie włóknom i przedmiotom (FOTO)

Wydarzenia

Nadaje drugie życie włóknom i przedmiotom (FOTO)

12.02.2024
autor: Elżbieta Szczuka
W galerii Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” można ogląda ciekawą wystawę malarstwa wyszkowianki Natalii Kupiec. Przedstawia twórczość zupełnie inną, niż dotychczas znaliśmy.
 
Dwa lata temu plastyczka miała wystawę „Kolaże wspomnień” w miejskiej bibliotece. Wtedy prezentowała nam prace z okresu studenckiego - rysunki, grafiki, prace malarskie. W tym roku w „Hutniku” na wystawie zatytułowanej „Formy materii” pokazuje malarstwo materii - ten rodzaj malarstwa, najczęściej abstrakcyjnego, zyskał popularność w latach 50. XX wieku. Twórcy tworzą obiekty na pograniczu rzeźby, malarstwa, reliefu, przy użyciu nie tylko pędzla i farby, ale też skóry, drewna, kamieni, piasku, futra, piór, kości, zasuszonych fragmentów roślin, skrawków tkanin, rożnych klejów, które nadają obrazom tak barwę, jak i fakturę. 
- Jest to wystawa, która przedstawia twórczość zupełnie inną, niż dotychczas znaliśmy – podczas wernisażu, który odbył się 6 lutego, zaznaczyła Irena Filipowicz, organizatorka wystawy. - Ten nurt powstał w drugiej połowie XX wieku i ciągle się rozwija. Charakteryzuje się tym, że artyści świadomie rezygnują z formy malarskiej, tworząc kompozycje, obrazy z różnych materiałów. Prace charakteryzują się prostą formą, uproszczoną kompozycją, minimalizmem formy, kolorystyka również jest stonowana, a wynika ona z zastosowanych materiałów. Mogłabym powiedzieć, że Natalia nadaje drugie życie każdym włóknom czy przedmiotom, przetwarzając je. To są już materiały bezużyteczne, nikomu niepotrzebne, a można wytworzyć z tego dzieło.
Natalia Kupiec opowiedziała, jak zaczęło się jej zainteresowanie się malarstwem materii. - Zaczęło mnie trochę nudzić tradycyjne malarstwo, zaczęły mnie fascynować materiały, struktura, sploty. Zaczęłam od małych form, później przeradzało się to w większe formaty, do swojej twórczości włączałam przedmioty, rośliny.
Oprawę muzyczną wernisażu zapewnili Milena Kupiec (młodsza siostra Natalii) – saksofon i Adam Wojtkowski – pianino.
Wystawę tych ciekawych prac można oglądać do 7 marca. 
Natalia Kupiec urodziła się w Wyszkowie 14 lipca 1994 r. Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie, Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, specjalność – grafika warsztatowa. Pracę dyplomową obroniła w Pracowni Technik Litograficznych oraz aneks w Pracowni Rysunku i Technik Ilustracyjnych. Uczestniczka wielu wystaw, brała udział w licznych projektach artystycznych, takich jak tworzenie murali, instalacji artystycznych, prac konserwatorskich. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, asamblażem.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Nadleśniczy wrócił do Wyszkowa

Nadleśniczy wrócił do Wyszkowa

23 lutego 2024 r. Tomasz Jóźwiak, p.o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, powołał Roberta Wielkowskiego na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków. Przez ostatnie lata kierował pułtuskim nadleśnictwem, ale to w wyszkowskim przepracował ćwierć wieku.
zobacz więcej
Ukradł alkohol, groził policjantom i skopał radiowóz

Ukradł alkohol, groził policjantom i skopał radiowóz

Pijany 32-letni mieszkaniec gminy Wyszków został zatrzymany po tym, jak znieważył interweniujących policjantów. Chwilę wcześniej awanturował się z ekspedientką w sklepie, z którego ukradł alkohol.
zobacz więcej
Najnowocześniejsza huta w tej części Europy (FOTO)

Najnowocześniejsza huta w tej części Europy (FOTO)

Od roku wyszkowska huta szkła, czyli Ardagh Glass Poland sp. z o.o., jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. To efekt modernizacji, a właściwie budowy nowej huty. Budynek starej huty jest rozbierany.
zobacz więcej
Czy wiesz, jaką rolę odgrywają pomoce dydaktyczne?

Czy wiesz, jaką rolę odgrywają pomoce dydaktyczne?

Sposób w jaki przekazuje się wiedzę ma ogromny wpływ na to, czy zostanie ona w pełni przyswojona przez uczniów. Pomocne dydaktyczne, nazywane również środkami kształcenia, obejmują różnego rodzaju przedmioty, które oddziałują na zmysły uczniów, ułatwiając im poznanie rzeczywistości oraz konkretnego zagadnienia. Odpowiednio dobrane pomoce naukowe są w stanie znacznie przyspieszyć proces przyswajania przez ucznia informacji, a także pozwalają na urozmaicenie lekcji i uniknięcie nudy podczas zajęć. Z tego powodu w szkołach, przedszkolach oraz różnego rodzaju instytucjach szkoleniowych regularnie wykorzystuje się różne pomoce dydaktyczne, skutecznie oddziałujące na poszczególne zmysły. Bardzo często dzieli się je na środki wzrokowe, słuchowe oraz wzrokowo-słuchowe. Współcześnie wyróżniamy całe mnóstwo materiałów dydaktycznych – czy znasz je wszystkie i wiesz, jak działają?
zobacz więcej