Laur Marszałka dla somiankowskich zakładów mięsnych

Wydarzenia

Laur Marszałka dla somiankowskich zakładów mięsnych

20.07.2021
autor: Urząd Marszałkowski, fot. Zakłady Mięsne Somianka
Polędwiczka królewska dojrzewająca Zakładów Mięsnych Somianka została wyróżniona Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego.
 
Była to już czternasta edycja konkursu. W tym roku zgłoszonych zostało aż 106 produktów żywnościowych. Szczególne uznanie kapituły zdobyło aż 28 smakołyków, a 13 z nich zostało wyróżnionych. Przyznane zostały także 4 wyróżnienia kapituły. Wśród nagrodzonych znalazło się pięciu producentów z subregionu ostrołęckiego.
Kapituła konkursu co roku nagradza najlepsze produkty z naszego regionu. – Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach – to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagradzanych Laurem Marszałka. Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze. Co roku mazowieccy producenci zaskakują mnie nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też pewnego rodzaju gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości – podkreśla marszałek Adam Struzik.
W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 106 produktów, z których komisja konkursowa wybrała 28 najlepszych, a kolejne 4 otrzymały wyróżnienia kapituły.
Laureaci z subregionu ostrołęckiego to w zdecydowanej większości producenci mięs. Laur Marszałka w kategorii producentów indywidualnych otrzymała Monika Tymińska z Tymianki-Adamy (powiat ostrowski) za pasztet z królika. Kapituła doceniła także pasztet z gęsi wytwarzany przez Zakład Produkcyjno-Usługowy „Sekret Smaku” Joanna Gronowska (powiat makowski), który otrzymał Laur Marszałka w kategorii przedsiębiorców.
Ten sam tytuł otrzymały Zakłady Mięsne Somianka (powiat wyszkowski) za polędwiczkę królewską dojrzewającą. Swój aromat i smak zawdzięcza ona starannemu doborowi surowca. Mięso pochodzi z własnego uboju, leżakuje w zaprawie peklującej, a nad całym procesem czuwają doświadczeni pracownicy. – Nasza polędwiczka królewska dojrzewająca przygotowywana jest z najwyższą starannością i dbałością o jakość, smak i tradycję. Zawiera mieszankę naturalnych przypraw, bez zbędnych dodatków. Fani naturalnych smaków widzą, że mięso nie jest sztucznie spulchniane, wygląda pysznie i tak też smakuje. Zakłady Mięsne Somianka to rodzinna firma z tradycjami, funkcjonująca od 1992. Od początku istnienia gwarantujemy wyjątkowość naszych wyrobów wędliniarskich – mówi Paulina Grala z Zakładów Mięsnych Somianka.
Na deser – Laur Marszałka dla producenta indywidualnego – Koła Gospodyń Wiejskich w Tymiankach-Buciach (powiat ostrowski) za tort orzechowy.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Samorząd Mazowsza wspiera uczniów z subregionu ostrołęckiego

Samorząd Mazowsza wspiera uczniów z subregionu ostrołęckiego

Przebudowa boiska sportowego w Parku Miejskim w Ostrołęce, remont nawierzchni sportowej w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2 w Małkini Górnej czy modernizacja skateparku w Wyszkowie to część inwestycji, które jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane dzięki wsparciu samorządu województwa. To nie jedyna pomoc. 32 szkoły z subregionu ostrołęckiego zostaną także wyposażone w sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. Władze Mazowsza przeznaczyły na ten cel 35 mln zł z czego 28 mln zł to środki unijne.
zobacz więcej
Dla rodzącej kobiety wstrzymali ruch na moście (foto)

Dla rodzącej kobiety wstrzymali ruch na moście (foto)

Wyszkowscy policjanci pomogli rodzącej kobiecie szybko i bezpiecznie dotrzeć do szpitala. O pomoc poprosił funkcjonariuszy mąż kobiety. Dyżurny bez wahania podjął decyzję o eskorcie samochodu z rodzącą. Bezpiecznie, już w szpitalu, przyszedł na świat zdrowy synek.
zobacz więcej
Nauczyciele przekonują radnych

Nauczyciele przekonują radnych

Reaktywacja Szkoły Podstawowej nr 4, od razu z klasami od I do VII – poparcia dla swojego projektu nauczyciele Gimnazjum nr 2 szukają w radzie miejskiej. W środę 19 października spotkali się z komisją oświaty. - Jakiej decyzji nie podejmiemy, ktoś będzie niezadowolony – przyznał przewodniczący komisji Jan Hryniewicz.
zobacz więcej
Komornik sądowy: co może, jakie są jego obowiązki?

Komornik sądowy: co może, jakie są jego obowiązki?

Zawód, jakim jest komornik sądowy, wymaga wyjątkowych predyspozycji i umiejętności miękkich. Obowiązki, a wśród nich licytacje komornicze, są nierzadko przykrym dla dłużnika efektem prac tego funkcjonariusza.
zobacz więcej