Idź na wybory! Twój głos się liczy

Wydarzenia

Idź na wybory! Twój głos się liczy

29.03.2024
autor: materiał Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, powiatów i miast. Damy także mandat zaufania radnym województwa oraz lokalnym włodarzom.
To od oddanych głosów zależy, w jakim kierunku będą się rozwijać nasze małe ojczyzny.  Każdy głos ma znaczenie, bo może przesądzić o wyniku i wpłynąć na kierunek rozwoju naszego województwa.

Mazowieckie zaangażowanie

Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział ponad 4 mln wyborców, a głosowanie odbędzie się w blisko 3,5 tys. obwodach. W okręgu 6 obejmującym miasta Siedlce i Ostrołęka oraz powiaty: garwoliński, łosicki, makowski, miński, ostrołęcki, ostrowski, siedlecki, sokołowski, węgrowski, wyszkowski wybierzemy 9 radnych województwa, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować w naszym imieniu o kierunkach, perspektywach rozwoju i wizerunku Mazowsza. Niestety, jak pokazują badania – wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż parlamentarne. A to właśnie przecież samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

Jak oddać ważny głos?

1. Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców i znajdź swój lokal do głosowania.
2. Idąc do lokalu wyborczego pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
3. Na każdej karcie do głosowania postaw jeden znak „X” w kratce po lewej stronie obok nazwiska jednego wybranego kandydata.

Czy Mazowszanki i Mazowszanie znów pobiją rekord?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem w Polsce, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali mieszkańcy Warszawy – blisko 67 proc., a tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy powiatu przysuskiego – 65 proc., sokołowskiego, szydłowieckiego i warszawskiego zachodniego. Wszędzie tam blisko 62 proc. wyborców wzięło udział w głosowaniu. Mazowszanie wiedzą, że ich głos jest decydujący.

Kobiety na wybory

Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, członkinie zarządu województwa mazowieckiego podkreślają, że wybory samorządowe są dla nich szczególne. – To w samorządzie stawiałyśmy pierwsze polityczne kroki i tu realizujemy się od lat. Samorząd potrzebuje kobiet! Potrzebuje zaangażowanych liderek, które biorą sprawy we własne ręce i nie boją się nowych wyzwań – mówią z dumą obie samorządowczynie. Kobiety w samorządzie z roku na rok odgrywają coraz większą rolę. W wyborach samorządowych w 2018 r. na 551 mandatów radnych wojewódzkich w całym kraju, kobiety zdobyły aż 161, co stanowiło blisko 30 proc. ogółu.

Ta liczba mnie nie satysfakcjonuje, ale wart odnotowania jest fakt, że systematycznie rośnie, a społeczne postrzeganie nas kobiet, jako skutecznych radnych i samorządowczyń zmienia się na naszą korzyść – dodaje Elżbieta Lanc. W ten trend wpisuje się także Sejmik Województwa Mazowieckiego,
w którym na 51 mandatów obecnie 19 z nich przypada paniom, co stanowi 37 proc. ogółu.
Z wyników badań wynika, że jeśli kobiet, kandydujących w wyborach będzie przybywać w takim tempie jak dotychczas, to faktyczną równość osiągniemy dopiero za 50 lat. Kobiety, koleżanki, przyjaciółki – nie czekajmy, kandydujmy – zachęca Janina Ewa Orzełowska.

Wybory samorządowe dotyczą tego, co dla nas najważniejsze. – Inwestycje w ochronę zdrowia, tak ważnego szczególnie z perspektywy młodego pokolenia – zdrowia psychicznego oraz w edukację i sport. Przecież wszyscy tego sobie zawsze życzymy – zdrowia – zaznacza Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego. Wtóruje jej Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, która dodaje: – Bezpieczeństwo i zdrowie to dwie podstawowe potrzeby każdego człowieka. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jaka jest zasobność naszego portfela
– bezpieczeństwo i zdrowie to coś najcenniejszego – właśnie dlatego dba o nie samorząd.


Pamiętajmy, że każdy głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru – dla nas i dla Mazowsza.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rower czeka na właściciela

Rower czeka na właściciela

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie szukają właściciela roweru, który został odnaleziony na terenie Wyszkowa.
zobacz więcej
Debata kandydatów na Burmistrza Wyszkowa (FOTO, WIDEO)

Debata kandydatów na Burmistrza Wyszkowa (FOTO, WIDEO)

Debata kandydatów na Burmistrza Wyszkowa to jeden z najbardziej emocjonujących momentów kampanii wyborczej. Który z kandydatów zaprezentował się najlepiej? Zdecydujcie państwo sami…


zobacz więcej
Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Jaką huśtawkę ogrodową najlepiej wybrać?

Letnie, słoneczne dni oraz długie, ciepłe wieczory motywują do aktywnego wykorzystywania czasu na świeżym powietrzu. Huśtawka ogrodowa okazuje się być jednym z rozwiązań, które umilają pobyt w przydomowym ogrodzie i przekształcają go w oazę błogiego relaksu. Podczas zakupu huśtawki warto zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, które mogą sprostać indywidualnym potrzebom oraz preferencjom użytkowników. Jaką zatem wybrać huśtawkę do ogrodu?
zobacz więcej
Nie tylko zabawa, ale i pamiątka – dlaczego koszulki na wieczór kawalerski podbijają rynek?

Nie tylko zabawa, ale i pamiątka – dlaczego koszulki na wieczór kawalerski podbijają rynek?

W dynamicznie zmieniającym się świecie mody i tradycji, jedna rzecz pozostaje niezmienna: pragnienie, by ważne momenty w naszym życiu były wyjątkowe i niezapomniane. Wieczory kawalerskie, te ostatnie chwile „wolności” przed ślubem, stają się coraz bardziej personalizowane, a w centrum tych niezapomnianych wydarzeń coraz częściej pojawiają się koszulki na wieczór kawalerski. Dlaczego te pozornie proste elementy garderoby zyskały tak ogromną popularność? Jak wpływają na współczesne obchody wieczorów kawalerskich?
zobacz więcej