Czarny Tydzień w pomocy społecznej

Wydarzenia

Czarny Tydzień w pomocy społecznej

22.11.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Pracownicy wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej włączyli się do ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej. Od 19 listopada trwa Czarny Tydzień. Termin protestu nie został wybrany przypadkowo. 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.
Pracownicy domagają się przede wszystkim podwyżek. „Bezpośrednią przyczyną podjęcia kroków zmierzających do protestu jest ignorowanie i lekceważenie postulatów środowiskowych, a ostatnio także zerwanie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzonego z trudem dialogu” – informuje Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.
Protestujący żądają m.in. wprowadzenia zmian legislacyjnych, które mają zrównać wynagrodzenia w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach miejskich, przejrzystej drogi awansu zawodowego i wprowadzenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który po przepracowaniu 3 lat na stanowiskach opieki społecznej ma wynosić 10 dni. Postulują również o wprowadzenie cyklicznych szkoleń w zakresie bezpieczeństwa oraz dostosowania dodatku terenowego dla pracowników socjalnych, asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej do przeciętnego wynagrodzenia. Zdaniem protestujących, niedocenianie roli pracownika opieki społecznej, a w szczególności zbyt niskie wynagrodzenie, jest przyczyną problemów kadrowych tych instytucji.
W Dniu Pracownika Socjalnego, 21 listopada, pracownicy OPS-ów w całej Polsce przyszli do pracy ubrani na czarno. Nie inaczej było w Wyszkowie. Zdjęcia z ogólnopolskiej akcji można znaleźć na Facebooku federacji pracowników socjalnych.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość