Chłopiec stracił panowanie nad hulajnogą elektryczną

Wydarzenia

Chłopiec stracił panowanie nad hulajnogą elektryczną

26.06.2024
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Do, na szczęście, niegroźnego zdarzenia z udziałem 9-latka doszło 25 czerwca. Jadący hulajnogą elektryczną chłopiec przewrócił się i uderzył głową o chodnik.
 
Zdarzenie miało miejsce po godz. 17 w Lucynowie. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że chłopiec, kierując hulajnogą elektryczną, poruszał się po chodniku. W pewnym momencie stracił panowanie nad hulajnogą i przewrócił się, uderzając głową o chodnik. Z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.
 
Policja przypomina przepisy dotyczące poruszania hulajnogami elektrycznymi.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego
zachowanie szczególnej ostrożności
ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość