Do ekologicznego projektu, na którego realizację gmina Wyszków pozyskała 5 mln zł, włącza się Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Spółka zaplanowała cykl działań pod hasłem „Wyszkowska kranówka”. Przedstawiła je 6 kwietnia podczas konferencji prasowej na terenie stacji uzdatniania wody.
Przypomnijmy, że dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii gmina pozyskała w ramach funduszy EOG. Założenia projektu „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków” przedstawiono w ubiegłym tygodniu podczas konferencji w WOK „Hutnik”.
- Wśród czterech obszarów, które obejmuje program, jest niebieska infrastruktura. Naturalnym więc było zaproszenie do programu nasze PWiK - na spotkaniu na terenie stacji uzdatniania wody mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Każda zmiana zaczyna się od myślenia, zmiany mentalności, nastawienia.
Stąd liczne działania edukacyjne. - Infrastruktura w tym projekcie jest ważna, ale najważniejsza jest edukacja, uświadamianie społeczeństwa, co dzieje się z naszym klimatem, jak nasze codzienne wybory się na to przekładają - dodała naczelnik wydziału rozwoju Żaneta Kozak.
Warsztaty o wodzie PWiK będzie prowadziło podczas tygodnia otwartego w stacji uzdatniania wody (maj), a także w szkołach, przedszkolach i na imprezie plenerowej „Złap klimat w Wyszkowie”. Uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie, jaką rolę spełnia w ekosystemie i życiu człowieka oraz jaką drogę przebywa do naszych domów i jak w życiu codziennym oszczędzać wodę. Będą też doświadczenia polegające m.in. na filtracji wody i budowie ścianki hydraulicznej. - Będziemy chcieli przekazać uczniom informacje na temat filtracji, uzdatniania wody, skąd się bierze woda w naszych domach. Podczas dni otwartych będziemy chcieli pokazać naszą pracę ok. 450 uczniom - planuje prezes PWiK Daniel Bogdan. - Na imprezie plenerowej będziemy mieli swoje stanowisko, w którym będziemy pokazywali mieszkańcom, czym zajmujemy się na co dzień. Będziemy zachęcali do picia wody z kranu, zamiast kupowania butelkowanej.
Zajęcia w szkołach i przedszkolach PWiK zacznie we wrześniu. - Będą ścianki wodne, dzieci będą mogły same ułożyć sieć wodociągową, będziemy pokazywali, na czym polega filtracja wody, obieg wody w przyrodzie - już dziś do udziału zachęca prezes spółki. - Będziemy próbowali utrwalać w dzieciach nawyk oszczędzania wody, żeby umiały racjonalnie z niej korzystać. Będziemy też robili różnego rodzaju doświadczenia.
Na koniec uczniowie zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na hasło zachęcające do picia wyszkowskiej kranówki. Zwycięska szkoła otrzyma poidełko z licznikiem pokazującym, ile plastikowych butelek uczniowie zaoszczędzili, pijąc wodę z ujęcia, a klasa - bidony. Hasło będzie drukowane na woreczkach z wodą, które PWiK rozdaje np. na imprezach plenerowych czy podczas awarii wodociągu.
Dzieci, młodzież, ale też dorośli będą mieli okazję poznać różne ciekawostki. Nie zdajemy sobie na przykład sprawy, że wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania ok. 15 tys. litrów wody, a jednej koszulki - 2,5 m3 wody, czyli tyle, ile jedna osoba zużywa średniomiesięcznie.