Konferencją na temat zmian klimatu gmina Wyszków rozpoczęła projekt, na którego realizację pozyskała dofinansowanie w wysokości 5 mln zł. Większość środków pochłonie wymiana w całym mieście oświetlenia na energooszczędne, ale w planach jest również m.in. zagospodarowanie zieleni na osiedlach, stworzenie parków kieszonkowych i budowa pasów rowerowych.
Przypomnijmy, że dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii gmina pozyskała w ramach funduszy EOG. Umowę na realizacje projektu „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków” burmistrz podpisał już w grudniu 2021 r.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jest umowa, będzie wymiana oświetlenia na terenie miasta
- To projekt interdyscyplinarny, międzynarodowy, wielopokoleniowy, trudny, ambitny, innowacyjny - wyliczał Grzegorz Nowosielski podczas konferencji inaugurującej projekt, 31 marca w WOK „Hutnik”. - Robimy to wszystko, by Europa, Polska, Wyszków były przyjazne, otwarte, zielone, by się rozwijały i stwarzały ludziom coraz lepsze warunki do życia. Ten projekt nada naszym dotychczasowym działaniom nowy wymiar, intensywność, charakter i zasięg. Oprzemy się mocniej na doświadczeniach ekspertów, skorzystamy szerzej z wiedzy naszych polskich i zagranicznych partnerów. Intensywniej będziemy edukować naszych mieszkańców, konsekwentnie będziemy budować niezbędną infrastrukturę. Niech przesłaniem dzisiejszego dnia będzie to, że o tym, jak będzie wyglądać nasze środowisko, jak zmieniać się będzie nasz klimat, decydują także nasze codzienne wybory. Bo to, jak klimat się zmienia, to przede wszystkim efekt działań człowieka. Można powiedzieć, że jeśli ekologicznie ogrzewamy swój dom, to tylko kropla w perspektywie świata, ale to właśnie te krople czynią ocean proekologicznych działań. Do takiego sposobu myślenia będziemy poprzez ten projekt zachęcać. Musimy zrozumieć, co dzieje się z naszym klimatem, jakie są tego przyczyny, jakie skutki i, najważniejsze, co możemy zrobić, żeby temu przeciwdziałać.
Genezę projektu przedstawił skarbnik gminy Dariusz Korczakowski. Projekt zakłada zarówno duże działania, inwestycje - jak wymiana oświetlenia, ale również szereg mniejszych, edukacyjnych. O tych drugich mówiła Żaneta Kozak, naczelnik wydziału rozwoju. - Postanowiliśmy zacząć od postaw, czyli przybliżenia przyczyn zmian klimatu, ich skutków, a także działań adaptacyjnych - podkreśliła.
W mediach lokalnych rozpoczęła się już kampania edukacyjna. - Będziemy się bardzo dużo uczyć. Został zaplanowany pakiet działań edukacyjnych dla urzędników, seniorów, radnych, nauczycieli, młodzieży. Zależy nam, żeby ta nauka była atrakcyjna. Już dziś na stronie internetowej naszego projektu (www.kliamtyczny.wyszkow.pl) ogłosiliśmy 6 konkursów edukacyjnych, m.in. wokalny, plastyczny, fotograficzny. Prace konkursowe zostaną zamieszone w publikacjach wydanych na koniec projektu - opowiadała pani naczelnik. Powstanie też gra planszowa, będą organizowane imprezy plenerowe (pierwsza - „Złap klimat w Wyszkowie” 19 czerwca, a jej gwiazdą będzie zespół Happysad). Na przyszły rok planowane są akcje edukacyjne w szkołach i przedszkolach, m.in. warsztaty dla najmłodszych „Wyszków łapie deszczówkę” i budowa ogrodu deszczowego w SP5.
Planowane inwestycje w zakresie zieleni miejskiej i infrastruktury przybliżyli Marta Ciuraj-Makarewicz z wydziału ochrony środowiska, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Robert Garbarczyk i naczelnik wydziału inwestycji Adam Mróz:
• zagospodarowanie zieleni na osiedlach przy ul. Prostej, Kościuszki i Łącznej, przy WOK „Hutnik” i przy ul. Sienkiewicza, stworzenie zielonych ścian na os. przy ul. 1 Maja i na terenie cmentarza miejskiego, stworzenie parków kieszonkowych przy skrzyżowaniu ulic Sowińskiego i Prostej, na terenie SP3 oraz SP5, a także zielonego przystanku przy parku miejskim
• budowa pasów rowerowych na ul. Warszawskiej (Wyszków – Tumanek) oraz na ul. Sowińskiego
• wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne, czyli niemalże wszystkich (prawie 3 tysięcy) opraw oświetleniowych (główne bardzo energochłonnych opraw sodowych) na ledowe
Podczas konferencji zaprezentowali się partnerzy projektu: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Norweski Instytut Badań Biogospodarczych NIBIO.
W kilkuosobowym zespole reprezentującym SGGW jest m.in. pochodzący w Wyszkowa dr hab. Arkadiusz Przybysz, absolwent SP2 i ILO. Wyszkowskie liceum ukończyła również żona dr inż. Roberta Popka, kolejnego reprezentanta SGGW. - Z Robertem prowadzimy badania na trasie S-8, bardzo blisko Wyszkowa, analizując różne rośliny pod kątem oczyszczania powietrza - poinformował Arkadiusz Przybysz. - Wszyscy tutaj mamy wieloletnie doświadczenie w ramach prac badawczych w szeroko pojętej niebiesko-zielonej infrastrukturze. Jesteśmy tutaj, by służyć pomocą, radą, krytykować tam, gdzie trzeba, chwalić. Będziemy brali udział we wszystkich wydarzeniach, które Wyszków planuje zorganizować. Będziemy uczestniczyć w tworzeniu różnych dokumentów tak, by miały jak największą wartość dla miasta.
- Chcę pogratulować, bo otrzymanie tego dofinansowania to ogromny sukces osób, które pracowały nad wnioskiem, ale też całego miasta. Myślę, że będzie to miało ogromne znaczenie dla Wyszkowa w najbliższych dekadach - dodał Arkadiusz Przybysz.
Ciekawie wypadło zestawienie doświadczeń polskich i norweskich w debacie dotyczącej przyczyn zmian klimatu i łagodzenia jego skutków, w której wzięli udział przedstawiciele SGGW oraz norweskiego instytutu.
Na koniec uczestnicy konferencji obejrzeli wspaniały spektakl „Ja ziemia” - jedną z ostatnich premier Deptaku Tanecznego.