1 sierpnia 1944 roku o godz. 17, w okupowanej przez Niemców Warszawie wybuchło powstanie. Razem uczciliśmy pamięć o powstańcach krótką uroczystością przy pomniku Gloria Victis i wspólnym śpiewaniem (nie)zakazanych piosenek na placu Miejskim.
W 80. rocznicę wybuchu powstania, punktualnie o godz. 17 wyszkowianie zgromadzili się przy pomniku Gloria Victis. Tłum zgromadził się wokół ronda kard. Wyszyńskiego, na ulicach Sowińskiego i Pułtuskiej.
Prowadząca część oficjalną Ewa Michalik, naczelnik wydziału promocji w Starostwie Powiatowym przytoczyła kilka wspomnień mieszkańców Warszawy i powstańców – Polaków doprowadzonych do ostatecznej rozpaczy, m.in.: 1 sierpnia Powstanie – powstanie wszystkich naszych partii przeciw znienawidzonemu wrogowi. Od rana dziwnie niespokojna cisza, później szykowanie plecaka dla Andrzeja i przypuszczenie, że może dzisiaj o piątej po południu. Ale przypuszczenie tylko, że może – a tu punktualnie o piątej pierwsze wybuchy granatów, strzały, bieganie walczących po ulicach. Siedzimy w domu z starszą siostrą Henią, mamą i Marysią miotane różnymi uczuciami – zdenerwowania, niepokoju o bliskich i wreszcie radości przepotężnej, że nareszcie po tylu długich latach cierpień nadeszła chwila odwetu. Pan Bóg musi błogosławić polskich zapaleńców, rzucamy się właściwie z motyką na słońce – ręczne granaty i rewolwery na samochody pancerne, karabiny maszynowe, samoloty… Ale duch, zapadł rodzi siły – zemsta za Oświęcim, za Pawiak, za publiczne egzekucje, za podłe i wstrętne znęcanie się nad bezbronną ludnością przez tyle długich lat – chcemy i musimy wierzyć w zwycięstwo. Boże, w tej chwili płakać i śmiać chce mi się z radości. Z dala dochodzą krzyki: „Niech żyje, niech żyje” – nasi coś zdobyli. Ludzie w bramach biją brawo i krzyczą: „Niech żyje Polska!”
W 80. rocznicę tamtego wydarzenia w całej Polsce zawyły syreny, również w Wyszkowie. Żadna inna rocznica nie gromadzi tylu wyszkowian, co rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 17 centrum miasta zatrzymało się na chwilę, zapłonęły biało-czerwone race, rozległy się syreny, huk motorów i dźwięk klaksonów, powiewały narodowe flagi, wspólnie zaśpiewano hymn Polski.
Hołd powstańczemu zrywowi oddały władze samorządowe powiatu i gminy Wyszków, przedstawiciele organizacji politycznych i społecznych, służby mundurowe, uczniowie, harcerze, mieszkańcy.
Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na pl. Miejski, gdzie wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP w Wyszkowie oraz solistami Anną Grabowską-Nadwodną i Krzysztofem Ciupińskim-Świątkiem, śpiewali (nie)zakazane piosenki. Pomocne były rozdawane uczestnikom muzycznego pikniku śpiewniki. W repertuarze znalazły się m.in. utwory „Dziś idę walczyć mamo”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawskie dzieci” czy „Hymn Szarych Szeregów”.
Nagrody otrzymali mieszkańcy przebrani w stroje nawiązujące do czasów powstania.