18-latek driftował na skrzyżowaniu i potrącił czworo pieszych

Wydarzenia

18-latek driftował na skrzyżowaniu i potrącił czworo pieszych

25.05.2023
autor:
18-letni kierowca najpierw driftował na skrzyżowaniu, a później, cofając, potracił czworo pieszych. Uczniom idącym do szkoły na szczęście nic się nie stało. Wszystko widzieli policjanci drogówki, którzy natychmiast zatrzymali auto do kontroli. Mieszkaniec powiatu wyszkowskiego został ukarany mandatami na łączną kwotę 5.200 zł, a do jego konta kierowcy dopisano 25 punktów karnych. Dodatkowo starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień 18-latkowi, który miał prawo jazdy zaledwie cztery miesiące i w tym czasie zebrał już… 33 punkty karne.
 
Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w środę rano na ul. Świętojańskiej, w pobliżu szkoły. Policjanci ruchu drogowego po godz. 7.30 kontrolowali autobus, którym dzieci wyjeżdżały na wycieczkę. Kiedy kończyli czynności, zauważyli jak rozpędzone auto na skrzyżowaniu dosłownie wpada z ul. Prostej w Świętojańską, a kierowca z premedytacją wprowadza auto w poślizg, zaciągając hamulec ręczny. Następnie wjechał na chodnik. Policjanci natychmiast ruszyli w stronę osobówki, a wtedy kierowca hondy bez zastanowienia cofnął auto i potrącił czworo pieszych. Na szczęście nie odnieśli obrażeń.
Za kierownicą hondy siedział 18-letni mieszkaniec powiatu wyszkowskiego. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że młody pirat drogowy ma prawo jazdy zaledwie cztery miesiące, a na jego koncie jest już 8 punktów karnych za przekroczenie dozwolonej prędkości. Wobec takiego kierowcy policjanci nie mogli stosować taryfy ulgowej. Na 18-latka nałożyli mandaty karne w kwocie 5.200 zł, a do jego konta kierowcy dopisali kolejne 25 punktów karnych. Mieszkaniec powiatu wyszkowskiego długo nie cieszył się prawem jazdy, ponieważ starosta wyda teraz decyzję o cofnięciu jego uprawnień do kierowania.
Policja przypomina, że obecnie limit dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok wynosi 24 punkty. W przypadku kierujących posiadających prawo jazdy krócej niż rok limit to 20 punktów karnych, a konsekwencje wyciągane są, kiedy kierowca zdobywa minimum 21 punktów, czyli przekracza limit. W takim przypadku starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień. Oznacza to ponowne przejście całej procedury ubiegania się o prawa jazdy. Najpierw konieczny jest kurs, później zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość