10 ćwiczeń na płaskostopie

Wydarzenia

10 ćwiczeń na płaskostopie

29.11.2022
autor: Materiał zewnętrzny
Wiele osób cierpi na płaskostopie o różnym poziomie zaawansowania, ale nie każdy myśli o profilaktyce lub leczeniu tego schorzenia. Tak naprawdę, rozwiązać ten problem na początkowych etapach występowania objawów można nawet w warunkach domowych, bez wykonywania jakichkolwiek zabiegów medycznych. Oczywiście bardzo ważna jest profilaktyka płaskostopia, szczególnie we wczesnym wieku. Dziś opowiemy o skutecznych rozwiązaniach dla dzieci i dorosłych.

Jak zapobiegać płaskostopiu?

Poprawne zapobieganie płaskostopiu jest niezwykle istotne, gdyż sytuację w przypadku występowania tego schorzenia można naprawić wyłącznie do momentu osiągnięcia przez osobę wieku 18 lat. Później kości będą już praktycznie niepodatne na zmiany, co będzie oznaczało dyskomfort przez całe życie i może doprowadzić nawet do potrzeby przeprowadzenia operacji. Ćwiczenia korekcyjne stóp w połączeniu z masażem, użyciem specjalnych trenażerów korekcyjnych i fizjoterapii dają najczęściej dość dobre efekty.

Zestaw ćwiczeń na płaskostopie

Podajemy 10 najbardziej skutecznych ćwiczeń dla dzieci i dorosłych, które sprawdzają się nie tylko w celach profilaktycznych, ale i w terapii płaskostopia. Podane poniżej ćwiczenia dla stóp służą:
  • całkowitej korekcji deformacji stopy (tylko w początkowej fazie); 
  • zatrzymaniu postępu patologii; 
  • treningowi mięśni nóg w celu utrzymania łuku; 
  • wzmocnieniu umiejętności prawidłowej postawy ciała. 
Lepsze efekty podczas ćwiczeń pomaga osiągnąć mata do masażu: to łatwy do użytkowania produkt, może pochodzić na przykład od marki Ortek, a dodatkowo czyni zajęcia ciekawszymi, szczególnie dla dzieci.

Ćwiczenie 1. Rzucanie woreczkiem

Do wykonania tego ćwiczenia jest potrzebny woreczek z gryką. Podczas wykonywania ćwiczenia należy położyć go na podłodze, a zadaniem jest wzięcie go palcami stóp i rzucenie nim na maksymalną odległość.

Ćwiczenie 2. Przekładanie ołówka

Leżący na podłodze ołówek trzeba podnieść na przemian palcami lewej i prawej stopy i przełożyć go w nowe miejsce.

Ćwiczenie 3. Harmonijka

Bardzo skuteczne ćwiczenie wzmacniające stopę, wykonywane z pozycji siadu podpartego. Zadaniem jest zwijanie w harmonijkę położonej na podłodze gazety najpierw obunóż, a następnie palcami lewej i prawej stopy na przemian.

Ćwiczenie 4. Składanie kocyka

Ćwiczenie jest wykonywane z pozycji siadu podpartego. Polega na zwijaniu kocyka, położonego pod stopami.

Ćwiczenie 5. Spacery

Jest to skuteczne ćwiczenie na płaskostopie podłużne, a polega na naprzemiennym chodzeniu na palcach i piętach po nierównych nawierzchniach. Mogą to być na przykład: piasek, kamyczki, trawa itp. W warunkach domowych do wykonania tego ćwiczenia będzie przydatna mata sensoryczna ortopedyczna.

Ćwiczenie 6. Utrzymywanie równowagi

To ćwiczenie wykonuje się na piłce sensorycznej. Zadaniem jest utrzymywanie równowagi najpierw stojąc na dwóch nogach, a następnie naprzemiennie na lewej i prawej nodze.

Ćwiczenie 7. Pozycja świecy

Podczas wykonywania tego ćwiczenia osoba powinna położyć się na podłogę, a następnie podnieść nogi do góry, wyprostować je i przyjąć pozycję świecy, stopniowo zwiększając czas wykonywania ćwiczenia.

Ćwiczenie 8. Przejście toru przeszkód

Ciekawe ćwiczenie dla dzieci na płaskostopie, do wykonania którego najłatwiej skorzystać z maty sensorycznej. Oczywiście, stworzyć tor przeszkód można także samodzielnie, ale maty-puzzle z oferty Ortek umożliwiają zrobienie tego szybciej, skuteczniej i faktycznie w każdym pomieszczeniu.

Ćwiczenie 9. Kręcenie stopami

Do wykonania tego ćwiczenia osoba powinna położyć się na plecach, następnie podnieść stopy 3-5 centymetrów nad podłogą, po czym zacząć nimi obracać w lewo i prawo naprzemiennie.

Ćwiczenie 10. Klaskanie stopami

Ciekawe ćwiczenie wzmacniające stopy. Wykonywane jest w pozycji leżenia na plecach z nogami podkurczonymi w taki sposób, by udało się połączyć między sobą podbicia stóp. Podstawą skuteczności jest szybkie tempo wykonywania tego ćwiczenia.
 
Mamy nadzieję, że podane ćwiczenia okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą na zawsze pozbyć się problemu płaskich stóp.
 
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość