STRZELECTWO: Zawody o Puchar Szefa WCR w Wyszkowie oraz Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Sport

STRZELECTWO: Zawody o Puchar Szefa WCR w Wyszkowie oraz Starosty Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

01.07.2022
autor: Starostwo Powiatowe
Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią powróciły, z inicjatywy Szefa WCR w Wyszkowie oraz Starosty Powiatu Wyszkowskiego, coroczne zawody strzeleckie. W 11. edycji, która odbyła się 27 czerwca, rywalizowano z karabinu centralnego zapłonu AK-47. Areną zmagań, podobnie jak w roku 2019, była jedna z najnowocześniejszych zamkniętych strzelnic 50-metrowych na terenie województwa mazowieckiego – obiekt Ministerstwa Sprawiedliwości znajdujący się na terenie Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. Najlepszymi karabiniarzami okazali się pracownicy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, zdobywając drużynowy puchar pierwszy raz w historii swoich występów. W klasyfikacji indywidualnej triumfował nadkom. Mariusz Sycik – komendant Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Wśród kobiet I miejsce zdobyła Justyna Kowalewska z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie.
 
Organizatorzy zaprosili tradycyjnie zespoły 3-osobowe z jednostek samorządu terytorialnego, służb mundurowych, leśnych i wojskowych, placówek edukacyjnych oraz grup o charakterze prowojskowym z terenu województwa mazowieckiego. Obsługę sędziowską, instruktorską oraz broń zapewnił zaprzyjaźniony klub strzelectwa sportowego „Obrońca” Troszyn. 
W pierwszych 10 edycjach zawodów bronią dominującą był pistolet, dlatego organizatorzy pierwszy raz w historii rywalizacji zdecydowali się na zmianę typu broni na samopowtarzalny karabin AK-47 (kaliber 7,62 mm). Na dystansie 25 metrów do tarczy TS4/1 w pozycji stojącej z popularnego „kałasznikowa” rywalizowało łącznie 24 drużyny i ponad 70 uczestników.
Zawody otworzył wicestarosta Leszek Marszał, witając przybyłe drużyny, przedstawiając rys historyczny oraz omawiając harmonogram dnia i zasady rywalizacji. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego pod koniec ubiegłego roku inicjatora pierwszych zawodów (w 2010 r.), Prezesa Związku Żołnierzy WP Koło w Wyszkowie ppłk w st. spocz. Mirosława Boruca. Za dotychczasową współpracę i promocję strzelectwa dziękował szef WCR w Wyszkowie ppłk Krzysztof Kwiatkowski, który jednocześnie słowa uznania skierował do gospodarzy terenu, którzy bezpłatnie użyczyli obiekt, a całość działań wsparli organizacyjnie. Natomiast o bezpieczeństwie na obiekcie oraz modelu broni, z której odbyły się zmagania, opowiedział prezes „Obrońcy” Troszyn płk rez. Eugeniusz Gorczyca. W ciepłych słowach o inicjatywie i możliwej współpracy w latach następnych wypowiedziała się również ppłk Dorota Pawlak – komendant ośrodka.
Trzeba przyznać, że rywalizacja w zawodach jubileuszowych stała na bardzo wysokim poziomie, którego nie powstydziłyby się zawody powszechne o szczeblu ponadregionalnym. Średnia pojedynczego startu uzyskana z dzielenia zsumowanych indywidualnych wyników na liczbę uczestników wyniosła ponad 70 punktów. Przypomnijmy, że 75 punktów to Wojskowa Odznaka Strzelecka III stopnia (brązowa). Natomiast wynik na złotą odznakę na poniedziałkowych zawodach przekroczyło aż 12 zawodników!
Trwające blisko 3,5 godziny zmagania drużynowe rozstrzygnęły się dopiero na ostatniej zmianie, kiedy na stanowiska strzeleckie weszli zawodnicy wyszkowskiego starostwa i policji. Opanowaniem nerwów, statyką, celnym okiem ostatecznie minimalnie lepsi okazali się urzędnicy z powiatu wyszkowskiego w składzie: Radosław Kulesza (91), Leszek Marszał (89), Wojciech Kondeja (89), z łącznym wynikiem 269 punktów na 300 możliwych do zdobycia (w ubiegłym roku do triumfu wystarczyły 254 punkty). Srebro trafiło do rąk KPP Wyszków (265), natomiast najniższe miejsce na podium przypadło w udziale gospodarzom obiektu, funkcjonariuszom OSSW w Popowie (254).
W kategorii indywidualnej kobiet złoto trafiło po raz kolejny do rąk przedstawicielki WCR w Wyszkowie, tym razem Justyny Kowalewskiej (82). Tuż za nią uplasowało się koleżanka ze struktur terenowych organów administracji wojskowej Warszawa-Śródmieście Anna Achcińska (80), a podium uzupełniła naczelnik wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Wyszkowie Joanna Mielcarz (79).
Wśród mężczyzn po trzech latach dominacji samorządowców bezkonkurencyjny okazał komendant wyszkowskiej policji nadkom. Mariusz Sycik, który w średnicy środka tarczy 50mm zmieścił aż siedem 10, ustanawiając wynikiem 95 rekord zawodów OPEN. Tuż za nim uplasował się niezawodny i wszechstronny strzelec, zawodnik gospodarzy kpt. Marcin Bujnowski z rezultatem o 2 punkty niższym (93). Na najniższym stopniu podium stanął, zostając jednocześnie najwyższej sklasyfikowanym samorządowcem, Radosław Kulesza (91). Pracownik kancelarii starostwa okazał się „czarnym koniem” rywalizacji. Na zawody przyjechał w zastępstwie, dowiadując się o nich kilka dni wcześniej.
Pamiątkowe puchary oraz medale wręczyli szef WCR w Wyszkowie ppłk Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta Leszek Marszał oraz ppłk Dorota Pawlak. Wszyscy uczestnicy zawodów zgodnie twierdzili, że coroczne zmagania to doskonała okazja do popularyzacji i upowszechniania strzelectwa, nie tylko w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej, ale również integracja środowisk oraz nawiązane współpracy i wymiany doświadczeń o charakterze mundurowym czy wojskowym.
Organizatorzy zapowiedzieli, że mając na uwadze możliwości strzelnicy w Popowie, pomyślą w 2023 roku o zorganizowaniu konkurencji łączonej, tj. strzelania zarówno z pistoletu, jak i z karabinu.
 
Klasyfikacja końcowa XI Zawodów Strzeleckich z Karabinu Centralnego Zapłonu o Puchar Szefa WCR w Wyszkowie oraz Starosty Powiatu Wyszkowskiego
Klasyfikacja drużynowa:
1. Powiat Wyszkowski 1 (Radosław Kulesza 91, Leszek Marszał 89, Wojciech Kondeja 89) – 269
2. Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie (nadkom. Mariusz Sycik 95, asp. Andrzej Komendarski 89, kom. Jacek Wiśniewski 81) - 265
3. Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Popowie (kpt. Marcin Bujnowski 93, mjr Paweł Kacprzyk 82, ppor. Dariusz Pieńkowski 79) - 254
4. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Wyszków 2 (Leszek Wieczorek 86, Jan Góral 81, Zenon Kruchelski 78) – 245
5. Gmina Wyszków (Mirosław Wysocki 88, Robert Augustyniak 79, Edyta Wittich 78) – 245
6. 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie (st. chor. sztab. Grzegorz Lendzioszek 89, chor. Artur Żelakiewicz 84, sierż. Rafał Andryszczyk 72) - 245
7. 52. Batalion Lekkiej Piechoty Komorowo – 242
8. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie 1 – 237
9. Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie – 233
10. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Wyszków 1 - 230
 
Klasyfikacja indywidualna kobiet:
1. Justyna Kowalewska (WCR Wyszków 2) – 82 (3x10)
2. Anna Achcińska (WCR Warszawa-Śródmieście) - 80
3. Joanna Mielcarz (Powiat Wyszkowski 2) – 79 (2x10)
4. st. szer. Kinga Zakrzewska (52. BLP) – 78 (2x10W)
5. Edyta Wittich (Gmina Wyszków) – 78 (1x10W)
6. Ewa Michalik (Powiat Wyszkowski 2) - 70
 
Klasyfikacja indywidualna mężczyzn:
1. nadkom. Mariusz Sycik (KPP Wyszków) – 95 (4x10W, 3x10)
2. kpt. Marcin Bujnowski (OSSW Popowo) – 93 (2x10W, 1x10)
3. Radosław Kulesza (Powiat Wyszkowski 1) – 91 (2x10W, 1x10)
4. asp. Andrzej Komendarski (KPP Wyszków) – 89 (2x10W, 1x10)
5. Leszek Marszał (Powiat Wyszkowski 1) – 89 (1x10W, 2x10)
6. st.chor.sztab. Grzegorz Lendzioszek (22 WOK Komorowo) - 89 (1x10W, 1x10)
 
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość