ZABRODZIE: 9 litrów najcenniejszego leku ­– Zabrodzie po raz kolejny nie zawiodło!

Powiat

ZABRODZIE: 9 litrów najcenniejszego leku ­– Zabrodzie po raz kolejny nie zawiodło!

20.10.2021
autor: Porębska Kropelka Oddział Klubu HDK Legion
Podczas trzeciej mobilnej akcji krwiodawstwa w Zabrodziu zebrano 9 litrów krwi! Na apel organizatorów odpowiedziało 27 osób, z czego 20 udało się oddać krew, a tym samym podzielić najcenniejszym lekiem, którego nie można kupić ani wyprodukować w laboratorium – krwią.
 
Tradycyjnie pierwsi krwiodawcy pojawili się na parkingu przy zabrodzkim GOK i OSP jeszcze przed przyjazdem mobilnego autobusu do poboru krwi. W pierwszych godzinach akcji kolejka chętnych jak zwykle była imponująca! Stali bywalcy akcji mieszkający w gminie przyznali, że cieszą się z możliwości oddawania krwi w rodzinnych stronach. Oprócz nich pojawili się także krwiodawcy z sąsiednich gmin. 27 osób odwiedziło krwiobus, 20 osobom (15 mężczyzn i 5 kobiet) udało się oddać krew, wśród nich 3 osoby oddały krew po raz pierwszy. Zainteresowani mogli na miejscu otrzymać legitymację honorowego dawcy krwi. 
Wraz z początkiem pandemii liczba krwiodawców i oddawanej przez nich krwi drastycznie spadła. Na szczęście, sytuacja powoli wraca do normy. Cieszymy się, że na każdej naszej akcji pojawiają się osoby, które po raz pierwszy oddają krew, a jeśli nie mogą jej oddać z różnych względów, dowiadują się, jak przygotować się do donacji. 
Dzięki środkom pozyskanym z budżetu Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Brańszczyk w ramach realizacji zadań publicznych, nasz oddział w ciągu całego roku (oprócz mobilnych akcji krwiodawstwa) realizuje działania edukacyjne, które pozytywnie wpływają na świadomość mieszkańców w zakresie krwiodawstwa. Nasze stoiska, cieszące się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych, pojawiały się na imprezach plenerowych na terenie całego powiatu!
Za pomoc w organizacji akcji w Zabrodziu dziękujemy serdecznie: Gminie Zabrodzie i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Zabrodziu, Spółdzielni Socjalnej Integracja, która tradycyjnie przygotowała dla krwiodawców przepyszne, domowe smakołyki, Kołu Gospodyń Wiejskich „Gajowianki” i Sołectwu Choszczowe – za przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zabrodziu i wszystkim druhom ochotnikom, którzy oddali krew. Dziękujemy także wszystkim, którzy pomogli nam przy promocji akcji i którzy odpowiedzieli na nasz apel. 
Zadanie publiczne realizowane ze środków z budżetu Powiatu Wyszkowskiego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość