RZĄSNIK: Wnioski na dodatek osłonowy do końca października

Powiat

RZĄSNIK: Wnioski na dodatek osłonowy do końca października

04.02.2022
autor: Elżbieta Borzymek
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rząśniku poinformowała na sesji 31 stycznia, że wnioski na dodatek osłonowy są przyjmowane od początku stycznia, ale można je składać aż do końca października. – Myślę, że niepotrzebne były te kolejki, żeby złożyć wniosek – zauważyła, dodając, że osoby, które wniosek złożyły do końca styczniu, dodatek osłonowy dostaną w dwóch transzach. Jeśli wniosek wpłynie po tym terminie – jednorazowo.  
 
Kierownik GOPS Agata Kujawa przybliżyła zasady ubiegania się o tzw. dodatek osłonowy. 
To kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. Na ten cel przeznaczymy bezprecedensową kwotę ponad 4 mld zł – czytamy na gov.pl.
Wnioski o przyznanie dodatku osłonowego składa się do GOPS – Osoby, które złożyły go do końca stycznia, dostaną w dwóch transzach te dodatki.  A osoby, które złożą od 1 lutego do końca października, dostaną w jednej transzy. Moim zdaniem więcej korzystają ci, którzy składają od 1 lutego. Dementuję trochę te informacje, które państwo macie z mediów.
– Myślę, że niepotrzebne były te kolejki, żeby złożyć wniosek – kontynuowała. – Na chwilę obecną nie mamy jeszcze planu środków na te dodatki. 
Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy? Osoby, których dochód netto w gospodarstwie 1-osobowym nie przekracza 2100 zł, a w gospodarstwie liczącym 2 i więcej osób – 1.500 zł.  
– Te dodatki mogą być powiększone, jak złożymy deklaracje, czym palimy w piecach. Jeśli napiszecie, że palicie drewnem, chociaż piec jest dostosowany do palenia węglem, nie dostacie dodatku powiększonego o 25%. Może nie tyle istotne jest, czym palicie w piecu, ale do czego przystosowany jest piec – wyjaśniła.
– Trzeba podawać prawdę, tak jak jest – uzupełnił wójt.
Pierwsza rata dodatku ma być wypłacona do 31 marca, druga między 1 kwietnia a 2 grudnia 2022 r. 
Jego wysokość będzie zależała od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego (400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla 2-3 osobowego, 850 zł dla 4-5 osobowego i 1150 zł dla gospodarstwa składającego się minimum z 6 osób – podano w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
By otrzymać wyższy dodatek, konieczny jest wpis używanego źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość