RZĄŚNIK: Dzień Ziemniaka i Ulęgałki... (FOTO)

Powiat

RZĄŚNIK: Dzień Ziemniaka i Ulęgałki... (FOTO)

28.09.2021
autor: Opr. EB; fot.: UG Rząśnik, EB
... odbył się w sobotę 25 września na terenie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochudnie. 
 
Imprezę, już dwunastą, przygotowała jednostka OSP w Ochudnie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich ,,Ochudnianki” i gminą. Prowadziły ją zaprzyjaźnione aktorki z Warszawy: Jola Fijałkowska i Joasia Lissner. Wszystkich serdecznie powitała Teresa Kulesza, radna gminy i główna organizatorka imprezy. 
Wystąpili: zespół ludowy „Kurpie Białe”  z Rząśnika pod kierunkiem Teresy Włodarczyk i  „Seniorki” z Ochudna. 
Stoisko z potrawami z ziemniaka, przygotowane przez KGW ,,Ochudnianki” z Edytą Napiórkowską na czele oraz Radę Sołecką z sołtys Sylwią Kuleszą, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pod wrażeniem zaprezentowanych umiejętności byli oglądający pokaz sprzętu strażackiego w wykonaniu drużyny młodzieżowej działającej przy OSP w Komorowie. Dzieci w strojach strażackich, wraz ze starszymi druhami, przedstawiły swoje umiejętności w  zaimprowizowanej akcji gaśniczej. 
W tradycyjnym już wydarzeniu uczestniczyli  m.in. zaproszeni goście: Mirosław Augustyniak, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który rozdawał drobne upominki, wicewójt Paweł Abramczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Sławomir Pierzynowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porządziu Iwona Krawczyk. 
Całości dopełniły zabawy i konkursy z nagrodami (od europosła Jarosława Kalinowskiego), które prowadzili zaprzyjaźnieni aktorzy z Towarzystwa Teatralnego „Kurtyna”. Mnóstwo śmiechu, ale i refleksję wywołało zachowanie dzieci po założeniu alkogogli. Te okulary służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu (w tym przypadku 1% w organizmie). Wyraźnie widoczne było: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków czy trudność w ocenie odległości. Dzieci w alkogoglach z bliska nie mogły trafić piłką do wiaderka ani poprawnie pokonać slalomu. 
- Zasmuciła mnie nieobecność policji, która miała poprowadzić pogadankę dla młodzieży na temat bezpieczeństwa – dodała Teresa Kulesza. – A nasza gmina przecież ich sponsoruje. 
Oczywiście nie zabrakło smacznego poczęstunku – grochówki, bigosu, potraw  z ziemniaków i grilla. Zabawa taneczna trwała do późnych godzin nocnych. 
Organizatorzy składają gorące podziękowania sponsorom i tym wszystkim, którzy pomagali w organizacji tego wydarzenia. Byli to: Urząd Gminy w Rząśniku, Nadleśnictwo Wyszków, Wojciech Gałązka, Dariusz Kulesza, Karol Kołakowski, Mariusz Szymański, Jacek Salwin, Przemysław Zaremba, Stanisław Aronowski, Łukasz Szymański, Paweł Fabisiak, Leszek Szymański. 
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość