Powiatowo - Gminne Dożynki w Rząśniku (foto)

Powiat

Powiatowo - Gminne Dożynki w Rząśniku (foto)

29.08.2016
autor: Ewa Elward
Powiatowo-gminne dożynki w tym roku odbyły się w Rząśniku, w niedzielę 28 sierpnia. – Od starostów dożynkowych otrzymaliśmy bochen chleba wypieczony z ziarna, które dojrzewało na tej ziemi, jako wynik współdziałania Stwórcy i rolnika – podkreślił starosta wyszkowski. – Mieszkańcom wsi dziękuję i kieruję słowa uznania i szacunek za wasz trud, za wieńce dożynkowe. 
Po dziękczynnej Mszy św. w kościele w Rząśniku korowód dożynkowy na czele z wyszkowską Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego przeszedł na pobliski plac targowy. Obecnych powitał prowadzący uroczystość, ubrany w góralski strój, Stanisław Jaskułka (aktor, znany m.in. z roli Zenona Walencika w serialu „Plebania”). Scenę pięknie dekorowało 10 wieńców dożynkowych. Starostowie dożynkowi, Hanna Dobrzyńska z Nowych Wielątek i Andrzej Sośnicki z Dąbrowy, przekazali staroście Bogdanowi Pągowskiemu i wójtowi Pawłowi Kołodziejskiemu bochen chleba. Gospodarze dożynek przyrzekli dzielić chleb sprawiedliwie i wraz z przedstawicielami innych gmin, zastępcą wójta gminy Długosiodło Ewą Karczewską, wójtami gmin Somianka – Andrzejem Żołyńskim, Brańszczyk – Mieczysławem Pękulem, Zabrodzie – Tadeuszem Michalikiem, rozłamali bochny chleba miedzy uczestników dożynek. 
Wójt Paweł Kołodziejski, nawiązując do słów starosty o spadku opłacalności rolniczego trudu, przypomniał, że pamięta czasy, gdy ciężką pracę na roli wynagradzało pewne utrzymanie. Obecnie, mimo mechanizacji i usprawnień, jest z tym gorzej. – Praca rolnika jest pracą trudną, aczkolwiek przez wielu ludzi niedocenianą. A przecież to rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił. 
- Wasza praca, warsztat rolniczy, najbardziej spośród wszystkich zawodów jest uzależniony od warunków atmosferycznych – zauważył europoseł Jarosław Kalinowski. – Jestem politykiem, ale nadal rolnikiem, najbardziej szlag mnie trafia, kiedy widzę brak szacunku do rolnika i jego pracy. Rolników się okłamuje, obiecuje złote góry, gruszki na wierzbie, szczególnie przed wyborami. Obiecuje się wszystko, i ceny wyższe, gwarantowane, opłacalne. Rzeczywistość okazuje się trudniejsza niż te obietnice. Ja życzę prawdziwego szacunku wszystkim rolnikom w Polsce. 
Ta uroczystość to także okazja, by uhonorować rolników. Honorową odznakę ministra i rozwoju wsi „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Karol Kania (gm. Długosiodło), Mirosław Buźniak, Bogumiła Osowiecka (gm. Brańszczyk), Stanisław Rzemek, Jan Rakowski (gm. Somianka), Piotr Leszczyński (gm. Rząśnik), Bożena Melion, Irena Jabłecka (gm. Wyszków), Daniel Pieńczuk, Leszek Ruszczak (gm. Zabrodzie).
Wyróżnienia od Jerzego Księżaka, prezesa firmy „Mleks otrzymało 30 rolników, a wśród nich mieszkańcy naszego powiatu: Bogdan Suchta, Wiesław Suchta (gm. Rząśnik), Wojciech Mościcki (gm. Zabrodzie), Sylwester Łada (gm. Brańszczyk), Danuta Decewicz (gm. Wyszków).
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Grodziska Mazowieckiego wręczyła wyróżnienia najlepszym dostawcom mleka z gm. Rząśnik: Janowi Kucharczykowi, Markowi Suchcie, Jarosławowi Kołodziejskiemu, Jerzemu Marzochowi, Dariuszowi Kucharczykowi, Franciszkowi Mielczarczykowi, Janowi Borkowskiemu, Stanisławowi Orłowskiemu, Romanowi Stopce i Andrzejowi Grzesickiemu.
Na scenie wystąpili: uczniowie Zespołu Szkół w Rząśniku, przygotowani przez Jolantę Deptułę, seniorski zespół „Kurpie Białe” z Rząśnika, Warszawska Kapela z Targówka. Do tańca grały zespoły „Chrząszcze”, „Faktor” i „Efekt”.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 30 sierpnia.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość