Kolejne gminy powiatu wyszkowskiego wyłączają w nocy uliczne oświetlenie

Powiat

Kolejne gminy powiatu wyszkowskiego wyłączają w nocy uliczne oświetlenie

01.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
W nocy uliczne oświetlenie od 1 grudnia będą wyłączały nie tylko gminy Rząśnik i Wyszków, ale też Somianka i Długosiodło. Wszystko po to, by - zgodnie z ustawą - zmniejszyć całkowite zużycie energii.
 
Z ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii wynika, że kierownicy jednostek sektora finansów publicznych (a więc również gmin) od 1 do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej o 10% w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Natomiast w przyszłym roku mają ograniczyć o 10% w stosunku do zużycia z 2022 r.
Zdaniem rządu przy oszczędzaniu prądu samorządy powinny świecić dobrym przykładem. Dla wielu gmin i miast jedynym wyjściem jest… wyłączanie oświetlenia ulicznego późno w nocy.
Jak już informowaliśmy, jako pierwsza na taki krok zdecydowała się gmina Rząśnik. Od 15 listopada oświetlenia wyłącza stopniowo, w zależności od możliwości technicznych, w godzinach 22.30-4.00.
Od 1 grudnia na taki krok zdecydowała się gmina Wyszków. Latarnie sukcesywnie na terenie całej gminy nie będą działały od północy do godz. 4.00.
 
 
O wyłączaniu ulicznego oświetlenia od 1 grudnia, od północy do godziny 3.00, informuje również Urząd Gminy Somianka.
Podobny komunikat wydał wójt Gminy Długosiodło: Zmuszeni jesteśmy do okresowego wyłączenia oświetlenia drogowego w godzinach 23.30 - 3.30 na terenie gminy Długosiodło. Okresowe wyłączenia oświetlenia drogowego prowadzone będą stopniowo w miarę możliwości technicznych tj., po weryfikacji urządzeń sterujących oświetleniem od dnia 25 listopada.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Dofinansowane w 85 procentach

RZĄŚNIK: Dofinansowane w 85 procentach

Gmina na realizację zadania „Utylizacja azbestu na terenie gminy Rząśnik w 2016 roku” otrzymała z Wojewódzkiego Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie 30.032 zł. W 2016 r. z terenu gminy, z 29 posesji, usunięto i zutylizowano 86,32 ton azbestu.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wymakracz prowadzi nabór

DŁUGOSIODŁO: Wymakracz prowadzi nabór

Wymakracz Długosiodło otwiera nabór do drużyny młodzieżowej dla chłopców w wieku 10-14 lat oraz do drużyny seniorskiej dla wszystkich powyżej 16 roku życia.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: I dalej rządźmy (foto)

BRAŃSZCZYK: I dalej rządźmy (foto)

Na spotkanie z okazji 30-lecia samorządu w gminie Brańszczyk, które odbyło się w remizie OSP w Brańszczyku 9 czerwca, Wiesław Przybylski zaprosił swoich poprzedników na stanowisku wójta, przewodniczących rady gminy wszystkich kadencji, a także radnych i sołtysów obecnej kadencji. – I dalej rządźmy, żeby jak najdłużej – życzyła najstarsza stażem pani sołtys, bo wszyscy byli zgodni, że samorząd zmienił gminę na lepsze.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Niebezpieczne ujęcia…

BRAŃSZCZYK: Niebezpieczne ujęcia…

Wojewoda mazowiecki uznał skargę Janiny Demetriou-Warburton w sprawie utajnienia posiedzenia komisji rady gminy. Ponieważ zarówno obrady rady gminy, jak i komisji są jawne i skarżąca mogła w nich uczestniczyć, radni niesłusznie przenieśli dyskusję na inny termin. Samorządowcy nie zgadzają się z tą oceną zaistniałej sytuacji, wskazują na nieścisłości w skardze.
zobacz więcej