DŁUGOSIODŁO: Uroczyste otwarcie Gminnego Żłobka (FOTO)

Powiat

DŁUGOSIODŁO: Uroczyste otwarcie Gminnego Żłobka (FOTO)

06.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
W niedzielę 4 grudnia nastąpiło oficjalne otwarcie Gminnego Żłobka. Trzeba przyznać, że obiekt jest piękny i przytulny, ale nowoczesny.
 
Placówka funkcjonuje od 13 września. Składa się z 13 pomieszczeń: szatni, rozdzielni i zmywalni, pokoju pielęgniarki, toalety, pomieszczeń gospodarczych i socjalnych, gabinetu dyrektora oraz dwóch przestronnych sal dla dzieci z zapleczem sanitarno-higienicznym i oddzielnym pomieszczeniem na leżakowanie. - W naszym żłobku przewidziane jest 30 miejsc dla dzieci w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Na chwilę obecną uczęszcza 18 dzieci i czekamy na kolejne, które dotrą do nas w najbliższym czasie. Żłobek jest czynny w godz. 7-17. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwają 4 ciocie - o pracy placówki opowiadała jej dyrektor Aneta Karamuz.
- Bardzo się cieszę, że taki żłobek powstał w naszej gminie, ponieważ jest to piękne miejsce i przestrzeń do funkcjonowania naszych najmłodszych obywateli - dodała. - Stworzone warunki pozwalają naszym dzieciom poszerzać umiejętności, rozwijać zainteresowania, a nam sprawować należytą opiekę nad ich rozwojem. Pragnę wszystkich zapewnić, że wspólnie z całym personelem dokładamy wszelkich starań, aby żłobek był placówką godną zaufania rodziców, miejscem, gdzie dziecko jest najważniejsze i czuje się bezpiecznie.
Wójt Stanisław Jastrzębski przypomniał, że dyskusje, czy gminę stać na prowadzenie żłobka trwały od lat: - Były czasy, jeszcze kilka lat temu, że subwencji oświatowej starczało na wynagrodzenia pedagogów. Ale od 3 lat, a już nie mówię o innych kosztach, remontach, inwestycjach, subwencji nie starcza na wynagrodzenia. To jest naszym zmartwieniem.
Całość inwestycji kosztowała ponad 2 mln zł, w tym udział środków własnych gminy - niecałe 300 tys. zł. Pozostałą kwotę stanowią środki zewnętrze, głównie z programu Maluch+ (999 tys. zł) i z rządowego programu inwestycji lokalnych. - To dobry czas, kiedy podjęliśmy tę decyzję. Wykonawcę wyłoniliśmy jeszcze według tamtych cen. Gdyby nam przyszło realizować tę inwestycję obecnie, musielibyśmy pomnożyć te wydatki razy dwa - zauważył wójt. Przy okazji wyremontowane zostały pomieszczenia sąsiedniego przedszkola.
Wykonawcą inwestycji była spółka Wald-Glob Jana Radeckiego z Pułtuska, budynek zaprojektował Jarosław Grzyb. - Zastanawialiśmy się nad koncepcją budowy tego obiektu: tradycyjnie budynek murowany czy może coś nowocześniejszego. Mamy na terenie gminy firmy, które wyspecjalizowały się w budowie szkieletowej. Pan Szczepan Bloch przekonał mnie, że to rozwiązanie najzdrowsze, najbezpieczniejsze dla dzieci - relacjonował Stanisław Jastrzębski.
Budynek został zaprojektowany tak, by zużycie energii było jak najmniejsze: wentylacja mechaniczna, kolektory, fotowoltaika, pompy ciepła.
- W tej chwili naszym zmartwieniem są tylko wydatki bieżące. Przyjęta została ustawa, że to samorząd ma pokryć koszty żywienia dzieci. Tylko w tym roku to 400 tys. zł, które musimy wygospodarować z dochodów własnych. Utrzymanie żłobka, przedszkoli, szkół to też wydatki bieżące. Pojawiła nam się też nowa kwota - na razie 500 tys. zł - na żłobek. Zdajemy sobie sprawę, że dzieci przybędzie, a przecież po to budowaliśmy, żeby mamy korzystały. Zdajemy sobie sprawę, że opłata jest kulą u nogi. Wiemy, że nasze mamy nie mają wielkich dochodów. Jeżeli przyjdzie zapłacić za wyżywienie dziecka plus za pobyt, to jest to wysiłek finansowy. Liczymy, że rząd ogłosi nowy nabór na dofinansowanie prowadzenia żłobków. Jeśli uda nam się zdobyć dofinansowanie, odciąży to budżety rodzin, zmniejszymy odpłatność za korzystanie ze żłobka.
Miesięczna opłata za pobyt dziecka wynosi 25% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na chwilę obecną to kwota 752,50 zł. W przypadku konieczności pobytu dziecka powyżej 10 godzin, opłata dodatkowa za każdą rozpoczętą godzinę wynosi 30 zł. Z kolei maksymalna dzienna opłata za wyżywienie to 15 zł i obejmuje: śniadanie, drugie śniadanie, obiad i podwieczorek.
Uroczystość była okazją do licznych podziękowań za wkład w budowę placówki.
Świątecznym występem działalność nowej placówki zainaugurowali starsi koledzy i koleżanki podopiecznych żłobka, czyli dzieci z Przedszkola Samorządowego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość