BRAŃSZCZYK: Agnieszka Eychler odwołana ze stanowiska dyrektora szkoły (AKTUALIZACJA)

Powiat

BRAŃSZCZYK: Agnieszka Eychler odwołana ze stanowiska dyrektora szkoły (AKTUALIZACJA)

09.08.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Wójt Gminy Brańszczyk zdecydował się odwołać dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Brańszczyku Agnieszkę Eychler przed upływem kadencji. W uzasadnieniu zarządzenia wójt odwołuje się do długotrwałych konfliktów dyrektor z licznymi grupami rodziców i nauczycieli. Pisze także o „wadliwym i niepełnym wypełnianiu obowiązków przez Panią Dyrektor w zakresie prawidłowego funkcjonowania jednostek.” 
 
O skargach nauczycieli i rodziców na dyrektor szkoły pisaliśmy na łamach Nowego Wyszkowiaka kilkukrotnie, ostatnio 25 lipca, po wspólnym posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji oraz oświaty, kultury i promocji. Radni uznali wówczas za zasadne dwie skargi złożone na dyrektor: z dnia 17 maja 2024 r. - złożonej przez rodziców oraz z dnia 27 kwietnia 2023 r. - złożonej przez radę pedagogiczną.
Radni pochylili się również nad pismem dotyczącym wyrażenia opinii w sprawie odwołania dyrektor bez wypowiedzenia. W tej części posiedzenie zostało utajnione, ale nieoficjalnie wiadomo, że radni dali wójtowi zielone światło.
 
 
W piątek 9 sierpnia ukazało się zarządzenie wójta Wiesława Przybylskiego, którym odwołuje „bez wypowiedzenia Panią Agnieszkę Marię Eychler ze stanowiska Dyrektora Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Brańszczyku.” Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
W zarządzeniu mowa jest również o uzasadnieniu, które stanowi integralną część zarządzenia, ale pierwotnie nie zostało ono opublikowane na stronie internetowej.
Ukazało się z opóźnieniem i jest bardzo obszerne. Wójt podkreśla w nim, że zarówno przedszkole, jak i szkoła podstawowa straciły zdolność do wykonywania przypisanych im zadań w zakresie wykonywania funkcji dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
Wójt wymienia trzy powody tak trudnej sytuacji: Pierwszy z nich to długotrwały i silny konflikt Pani Dyrektor Agnieszki Marii Eychler z liczną grupą rodziców uczniów oraz przedszkolaków, drugi to noszący te same cechy, a więc długotrwały i silny konflikt pomiędzy Panią Dyrektor a liczną grupą nauczycieli jednostek, a trzecim jest wadliwe i niepełne wypełnianie obowiązków przez Panią Dyrektor w zakresie prawidłowego funkcjonowania jednostek.
Wójt odwołuje się do ostrej krytyki ze strony rodziców: Do Wójta Gminy Brańszczyk periodycznie wpływają skargi rodziców dotyczące organizacji działalności jednostek ZPO dotyczące stanu budynków i ich utrzymania wzbudzające obawy rodziców o zdrowie, a nawet życie ich dzieci, brak właściwego nadzoru i opieki nad dziećmi ze strony wychowawców, brak zapewniania właściwych warunków sanitarnych. Przedmiotem skarg rodziców jest również brak jakiejkolwiek możliwości porozumienia się z Panią Dyrektor oraz de facto całkowite ignorowanie ich próśb i uwag.
W uzasadnieniu Wiesław Przybylski wskazuje również na konflikt dyrektorki z nauczycielami: Nauczyciele stawiają wobec Pani Dyrektor szereg poważnych zarzutów: apodyktyczne traktowanie, nieuzasadnioną krytykę i napiętnowanie, arbitralne kierowanie Szkołą, brak możliwości jakiegokolwiek porozumienia i zrozumienia, brak jakiegokolwiek szacunku ze strony Pani Dyrektor, prowadzenie polityki personalnej wg własnego uznania. Wszystko to skutkowało, w ocenie nauczycieli, „ucieczką” osób na wcześniejszą emeryturę, urlopy dla poratowania zdrowia, czy zwykłymi odejściami ze Szkoły.
Konflikty powodują w szkole wyjątkowo złą atmosferę: Niestety, ze strony Pani Dyrektor nie widać żadnego planu na poprawę zaistniałej sytuacji, a co najgorsze nie widać żadnej chęci dokonania naprawy, lecz, mówiąc kolokwialnie, wyłącznie „zwalczania” innych. ZPO w Brańszczyku stał się swoistą areną walki pomiędzy Panią Dyrektor a nauczycielami i rodzicami, a to powoduje, że podstawowe funkcje szkoły i przedszkola, a więc dydaktyczna, opiekuńcza i wychowawcza zostały w sposób istotny zachwiane.
Problem stał się ogólnogminny: Powstało przy tym powszechne przekonanie o pilnej konieczności rozwiązania problemu tak, by ZPO mógł w sposób właściwy realizować przypisane mu zadania, z czym nie sposób się nie zgodzić. Nie sposób również nie zgodzić się z wnioskiem, że jedynym rozwiązaniem tej sytuacji jest odwołanie obecnej Pani Dyrektor, która nie potrafi sobie z nią poradzić, a jej postępowanie prowadzi wyłącznie do eskalacji konfliktów. Nie ma przy tym żadnych przesłanek, aby to podejście miało ulec jakiejkolwiek zmianie. Potrzeba nowej osoby na stanowisku dyrektora, która nie będzie budziła tego rodzaju emocji, wygasi istniejące konflikty i skupi się na merytorycznej pracy.
Zdaniem wójta, opisana sytuacja spełnia przesłanki art. 66 prawa oświatowego – odwołania ze stanowiska kierowniczego. Konkretnie wójt powołuje się na punkt mówiący o „przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.”
Sformułowanie to nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane, nie podano także, jakie kryteria muszą być spełnione, aby można było mówić o tego typu przypadkach. Ocena wystąpienia „przypadków szczególnie uzasadnionych” pozostawiona jest zatem do oceny organu, w którego gestii leży powołanie, a zarazem i odwołanie ze stanowiska kierowniczego.
Według Wiesława Przybylskiego wyrażeniem „przypadki szczególnie uzasadnione”, ustawodawca świadomie zawęził „zastosowanie przedmiotowej regulacji do sytuacji zupełnie wyjątkowych, nadzwyczajnych i nagłych, kiedy organ prowadzący ma prawo ocenić, czy dalsze kierowanie szkołą lub placówką oświatową stanowi istotne zagrożenie dla funkcjonowania tych jednostek lub z jakichkolwiek innych, obiektywnie ważnych przyczyn jest nie do przyjęcia.”
***
Jednocześnie wójt ogłosił konkurs na dyrektora szkoły. Kandydaci oferty mogą składać do 23 sierpnia. 
 
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość