Z biblioteką do  Teatru Ateneum

Od czytelników

Z biblioteką do Teatru Ateneum

29.04.2023
autor: Biblioteka Miejska
Wyszkowscy seniorzy wybrali się do Teatru Ateneum na nową sztukę „Zesłanie”. Wyjazd zorganizowała, 25 kwietnia, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.
 
Seniorom towarzyszyła dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz Dorota Wojtkowska, która na co dzień kieruje działającym w Ośrodku Pomocy Społecznej Domem Dziennego Pobytu „Senior”. Wyjazd z Wyszkowa do stolicy był okazją do obejrzenia spektaklu, który miał swoją premierę zaledwie kilka dni wcześniej - 22 kwietnia. „Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska” to adaptacja XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania polskiego szlachcica Konstantego Wolickiego. W spektaklu widzowie śledzą losy od aresztowania przez transport po przyjazd na syberyjskie ziemie. Historia zesłańca jest nietypowa - dostał polecenie poprowadzenia orkiestry złożonej z więźniów.  Tematyka poważna, jednak przedstawiona w groteskowym ujęciu - z jednej strony tragiczne losy Polaków, z drugiej humorystyczne przedstawienie realiów carskiego reżimu.
Historię tę opowiedzieli występujący w spektaklu: Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Łukasz Lewandowski, Janusz Łagodziński, Jakub Pruski. Autorem adaptacji, reżyserem jest Mikołaj Grabowski.
Oszczędna scenografia i kostiumy sprawiają, że widz skupia się przede wszystkim na wspaniałych kreacjach aktorskich. To dynamiczne przedstawienie, które warto obejrzeć. Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka żywa” (nadzór nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wiosenna wycieczka z przeszkodami (foto)

Wiosenna wycieczka z przeszkodami (foto)

Trochę słońca, trochę więcej na plusie sprzyjają pomysłom leśnego i wodnego, zwałkowego survivalu, a może bardziej turystyki niekonwencjonalnej. Dziewczęta z grupy młodzieżowej „Grajcyli skład” do takich wyzwań są zawsze pierwsze.
zobacz więcej
Obchody Narodowego Święta Niepodległości i Święta Szkoły w Dwójce (FOTO)

Obchody Narodowego Święta Niepodległości i Święta Szkoły w Dwójce (FOTO)

Szkoła Podstawowa nr 2 w środę 10 listopada obchodziła Narodowe Święto Niepodległości oraz Święto Szkoły. Uczniowie włączyli się w różnego rodzaju działania przygotowane przez nauczycieli, by godnie uczcić ten dzień.
zobacz więcej
„EkoWalentynki” w Zespole Szkół w Leszczydole-Nowinach

„EkoWalentynki” w Zespole Szkół w Leszczydole-Nowinach

Ponad 100 miejscowości w Polsce bierze udział w VII edycji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. Po raz pierwszy do akcji zgłosiło się koło wolontariatu działające w Gimnazjum w Leszczydole-Nowinach.
zobacz więcej
Otwarci na wiedzę – praktyczni w działaniu na rynku pracy

Otwarci na wiedzę – praktyczni w działaniu na rynku pracy

Kompetencje kluczowe to te, których potrzebujemy do samorealizacji i rozwoju osobistego, do bycia aktywnym obywatelem w środowisku lokalnym i globalnym. Są połączeniem wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji społecznej i zawodowej. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego ZS w Długosiodle podsumowano dwuletni projekt dla uczniów i nauczycieli „Otwarci na świat uczniowie i uczennice szkół i placówek powiatu wyszkowskiego szansą rozwoju dla województwa mazowieckiego” realizowany przez Starostwo Powiatowe w Wyszkowie.
zobacz więcej
Zitcom

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie

Zitcom