W angielskim Plymouth na stażu zawodowym (foto)

Od czytelników

W angielskim Plymouth na stażu zawodowym (foto)

28.11.2019
autor: Bogusława Pawelska-Kozon i Anna Kozon, opiekunowie uczniów
Czternaścioro uczniów z klas III, kształcących się w zawodach technik budownictwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie wraz z opiekunami Bogusławą Pawelską-Kozon oraz Anną Kozon, 10 listopada wyjechało na czterotygodniowy staż do Plymouth w Wielkiej Brytanii, angielskiego portu położonego nad Kanałem La Manche.
 
Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu „Z Erasmusem + po rozwój zawodowy” w ramach Akcji I Mobilność edukacyjna w Programie Erasmus+. Głównym celem mobilności naszych uczniów jest poszerzenie umiejętności zawodowych, doskonalenie języka angielskiego oraz poznanie kultury i tradycji Wielkiej Brytanii. Uczniowie pracują w angielskich firmach budowlanych i zakładach gastronomicznych, w tym restauracjach hotelowych.
Zadania, które realizują w miejscach stażu, określone są w Porozumieniu o Programie Zajęć jako Efekty Uczenia się. Uczniowie będą oceniani w oparciu o system ECVET, zawierający jednostki uczenia się dla każdego z uczestników Projektu. Partnerem w projekcie jest firma Europa Training Ltd, z którą współpracujemy już od 10 lat.
Wyjazd ten jest jednym z czterech przewidzianych dla naszych uczniów w projekcie. Kolejne grupy stażystów wyjadą kolejno do Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, by podobnie jak grupa pierwsza doskonalić umiejętności tak zawodowe, jak i językowe, poznawać nową kulturę, zwyczaje i organizację pracy w krajach goszczących.
Projekt nasz przewiduje szereg działań dodatkowych, jak organizacja czasu wolnego, monitoring i ewaluacja, upowszechnianie rezultatów projektu. W wolnym czasie nasi uczniowie integrują się, zwiedzają Plymouth, dbają o sprawność fizyczną na pobliskiej siłowni. W sobotę zaś wszyscy mieli okazję zwiedzić polską szkołę w Plymouth, co było również niezwykle ciekawym doświadczeniem.
Staż przebiega bez zakłóceń, uczniowie są zaangażowani w pracę i zadowoleni z udziału w Projekcie. Istotnym doświadczeniem dla naszych uczniów w pierwszych dniach stażu było zderzenie polskiej i angielskiej mentalności w pracy zawodowej i relacjach międzyludzkich. Kontakty z pracodawcą i współpracownikami to również szansa na przełamanie bariery językowej i doskonalenie umiejętności pracy w zespole. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale też nowe doświadczenia. Pracodawcy są zachwyceni postawą i umiejętnościami naszych uczniów. Jesteśmy przekonane, że staż w zagranicznych firmach pozwoli im w przyszłości poczuć się pewniej na europejskim rynku pracy.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość