Pierwsze czternaste emerytury ZUS wypłaci w sierpniu

Od czytelników

Pierwsze czternaste emerytury ZUS wypłaci w sierpniu

23.08.2022
autor: Grzegorz Dyjak, rzecznik prasowy ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już gotowy do wypłaty czternastych emerytur. Pierwsi emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie już 25 sierpnia. Świadczenie „na rękę” w pełnej wysokości wyniesie 1.217,98 zł.
 
- Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS - mówi Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.
Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1.217,98 zł na rękę.
Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2.900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości między 2.900 zł a 4.188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.
W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadną 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.
Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.
Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

Niezwykły „Wieczór dla Niepodległej” (foto)

W 2018 roku cała Polska obchodziła niezwykłe święto – urodziny wolnej Ojczyzny, 100-lecie. Piękny wiek. Z tej okazji Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Leszczydole-Nowinach zainicjowała wiele ciekawych pomysłów i realizowała je przez cały rok. Jednym z przedsięwzięć było zorganizowanie „Wieczoru dla Niepodległej”.
zobacz więcej
O alternatywach dla papierosa

O alternatywach dla papierosa

Wielka Brytania jest jednym z krajów uznających oficjalnie e-papierosy za mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych. W ramach próby, która ma się rozpocząć już niebawem, tej jesieni, palący pacjenci bez względu na to, z jakiego powodu trafili na SOR, otrzymają urządzenie oraz mający wystarczyć na tydzień zapas płynu do e-papierosów.
zobacz więcej
WOS ma głos w I Liceum Ogólnokształcącym

WOS ma głos w I Liceum Ogólnokształcącym

„WOS ma głos” - to nazwa konkursu przedmiotowego, którego pierwsza edycja odbyła się w tym roku szkolnym z inicjatywy Katarzyny Mielcarz - nauczycielki wiedzy o społeczeństwie oraz Patrycji Ogrodzińskiej – nauczycielki języka angielskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im . C.K. Norwida.
zobacz więcej
Jak wygrać z uciążliwym sąsiadem?

Jak wygrać z uciążliwym sąsiadem?

Nie lada kłopot mają mieszkańcy jednego z najstarszych wyszkowskich bloków. Co zrobić, gdy sąsiad gromadzi stare przedmioty i spleśniały chleb? Gdy mamy wiele uwag co do czystości? Gdy po bloku rozprzestrzenia się plaga karaluchów? Mieszkańcy piszą skargi, pukają do drzwi różnych instytucji, a te do drzwi uciążliwego sąsiada. – Ale efektów nie widać – skarży się nasza czytelniczka.
zobacz więcej