Informacje o kwarantannie i izolacji na PUE

Od czytelników

Informacje o kwarantannie i izolacji na PUE

16.11.2020
autor: Piotr Olewiński, regionalny rzecznik ZUS
Pracodawca znajdzie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) informacje o pracownikach, którzy odbywają kwarantannę lub są objęci izolacją. Dane te są potrzebne do wypłaty zasiłku chorobowego.
 
Osoby skierowane przez Sanepid na kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych – wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to jednak osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.
 
Wystarczy zerknąć na PUE zamiast dostarczania dokumentu
Od końca października podstawą wypłaty świadczeń chorobowych osobie poddanej kwarantannie albo izolacji domowej jest informacja w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). ZUS pozyskuje dane z tego systemu i udostępnia je płatnikom składek na ich profilach na portalu PUE ZUS. Dostęp do informacji o kwarantannie lub izolacji na swoim profilu na PUE ZUS ma również ubezpieczony.
Oznacza to, że osoby skierowane na kwarantannę lub objęte izolacją nie muszą już dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego jest informacja z systemu EWP. Takie osoby nie muszą też mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Powinny jednak pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy. Informację tę mogą przekazać na przykład telefonicznie lub mailowo.
Dane o kwarantannach i izolacjach są udostępniane na PUE ZUS odpowiednio w panelu Płatnika oraz w panelu Ubezpieczonego. Znajdują się w specjalnej zakładce - „Kwarantanna, izolacja domowa”. Zakładka jest widoczna tylko u osób, które zostały objęte kwarantanną lub izolacją domową oraz u płatników składek, którzy zatrudniają osoby, u których takie zdarzenie wystąpiło. PUE ZUS jest zasilane danymi z systemu EWP raz dziennie, w godzinach nocnych. Dane dotyczą stanu na dzień poprzedni.
Platforma Usług Elektronicznych to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu można załatwiać wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi przez Internet, bez wychodzenia z biura lub domu, także poza godzinami działania urzędów. Dzięki PUE uzyskamy m.in. informację o naszych świadczenia i płatnościach w ZUS, a także złożymy wniosek o pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej. Platforma pozwala również na otrzymywanie indywidualnych odpowiedzi z ZUS na zadane wcześniej pytania.
Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Wszelkie informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film pokazujący, jak założyć profil na PUE. Pomocą służą również pracownicy ZUS. Wystarczy zadzwonić na specjalną infolinię ZUS (22 560 16 00).
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rola grup wsparcia w walce z alkoholizmem

Rola grup wsparcia w walce z alkoholizmem

Nie ulega wątpliwości, że alkoholizm to jeden z ważnych społecznie problemów. Z uzależnieniem od alkoholu boryka się bardzo wiele osób. Zbyt częste spożywanie napojów alkoholowych jest bardzo ryzykowne, gdyż może wywołać bardzo wiele niebezpiecznych chorób. Mowa tu nie tylko o schorzeniach fizycznych, ale także o tych psychicznych. Dlatego bardzo ważne jest rozpoczęcie jak najwcześniejszej walki z uzależnieniem od alkoholu. 
zobacz więcej
Dzień Babci i Dziadka w ZSS w Brańszczyku (foto)

Dzień Babci i Dziadka w ZSS w Brańszczyku (foto)

W Zespole Szkół Specjalnych w Brańszczyku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Najmłodsi uczniowie szkoły podstawowej zaprosili swoje babcie i swoich dziadków, a także zaprzyjaźnione, „przyszywane” babcie, dla których przygotowali montaż słowno - muzyczny.
zobacz więcej
Aranżacja ogrodu przydomowego - samodzielnie czy z projektantem?

Aranżacja ogrodu przydomowego - samodzielnie czy z projektantem?

Ogród znajdujący się przy domu to doskonałe miejsce, które spełnia jednocześnie wiele różnorodnych funkcji. Aranżacja ogrodu wymaga przemyślenia, aby spełniał wszystkie te zadania i był funkcjonalny. Ogród przydomowy, który zostanie zaaranżowany w przypadkowy sposób, to ryzyko zmarnowania powierzchni i pozbawienia się przyjemności, jaką niesie odpowiednio zaprojektowana przestrzeń.
zobacz więcej
Staż słuchaczy i nauczycieli CKU w Hiszpanii

Staż słuchaczy i nauczycieli CKU w Hiszpanii

W ramach PO WER słuchacze oraz nauczyciele kształcenia zawodowego z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Kochanowskiego w Wyszkowie uczestniczyli w stażu zagranicznym zrealizowanym dzięki funduszom europejskim. Projekt pt. „Zagraniczny staż słuchaczy i nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie kluczem do sukcesu szkolnictwa zawodowego” otrzymał dofinansowanie za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. Grupa 17 słuchaczy kursów kwalifikacyjnych A.36, A.65, szkoły policealnej technik rachunkowości realizowała trzytygodniowy staż, natomiast 12 nauczycieli kształcenia zawodowego uczestniczyło w tzw. job shadowing w Granadzie.
zobacz więcej