Żywe obrazy pomogą zrozumieć historię tej ziemi (foto)

Wydarzenia

Żywe obrazy pomogą zrozumieć historię tej ziemi (foto)

19.09.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Znakomitą lekcją historii, a jednocześnie pokazem wojskowym było widowisko historyczne „Zrzut cichociemnych – Zapora”, które już po raz kolejny można było oglądać w Łosinnie. Piękna pogoda zachęcała do spędzenia sobotniego (19 września) popołudnia na świeżym powietrzu. 
 
Główny bohater uroczystości, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora w nocy z 16 na 17 września 1943, w ramach operacji o kryptonimie „Neon 1”, został zrzucony, wraz z kpt. dypl. Bronisławem Rachwałem ps. Glin i ppor. Kazimierzem Smolakiem ps. Nurek, do okupowanej Polski, na placówkę „Garnek” 103 w Łosinnie. Wydarzenia te upamiętnia pomnik znajdujący się przy drodze do Pułtuska, gdzie samorządowcy i organizatorzy uroczystości co roku składają kwiaty.
Po wojnie, w 1945 r. Zapora wrócił do konspiracji, tym razem skierowanej przeciwko komunistom i Sowietom.
Najbardziej widowiskową częścią sobotniej inscenizacji, na którą, jak zwykle, czekała licznie zgromadzona publiczność, był sam moment zrzutu trzech cichociemnych. Z wielkim zainteresowaniem obecni śledzili przelatujący nad Łosinnem samolot, z którego wyskoczyli spadochroniarze. Publiczność powitała ich gromkimi brawami. Ta niezwykła wyprawa w czasie możliwa była dzięki byłym żołnierzom jednostek specjalnych.
Rekonstruktorzy starali się również pokazać, jak wyglądało życie na polskiej wsi 77 lat temu. Oprócz codziennej pracy na roli, mieszkańcy narażeni byli na aresztowania, mocno przeżywali przeszukania, podczas których Niemcy chcieli znaleźć choć ślady pomocy partyzantom. Pokazano również, jak Armia Krajowa przygotowywała się na przyjęcie zrzutu. - Żywe obrazy pomogą zrozumieć historię tej ziemi. Oddajemy też cześć bohaterom konspiracji – podkreślił prowadzący.
Uczestnicy pikniku chętnie korzystali z poczęstunku, zainteresowanie – zwłaszcza mężczyzn i chłopców – wzbudziły pokazy sprzętu wojskowego, najmłodszych - zajęcia prowadzone przez Szkołę Podstawową nr 5. 
Na uroczystość patriotyczną w tej ciekawej formule zaprosili: Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego, środowisko Armii Krajowej Obwodu “Rajski Ptak”, SRH 79 Pułku Piechoty, Teatr MAKATA i mieszkańcy Łosinna we współpracy z 5 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość