ŻYCIE W PEŁNI: Zdrowy egoizm

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Zdrowy egoizm

13.02.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
Zdrowy egoizm, to postawa rozwojowa, która wyzwala nas z ograniczeń narzucanych przez nasz umysł. Zdrowy egoizm to nie nadmierny optymizm ani nie nadmierny pesymizm, to realizm w podchodzeniu do siebie i życia.
 
Bezdyskusyjną składową zdrowego egoizmu jest asertywność. Asertywność bowiem, to jasne i spokojne zaznaczanie granic własnego Ja w kontaktach społecznych. To wzięcie pod uwagę własnych myśli, potrzeb, wartości, a nie automatyczne podporządkowywanie się innym. Nie jest to zadanie proste, ponieważ wpierw musimy dowiedzieć się, które z tych odczuwanych potrzeb są naprawdę NASZE. Kierując się postawą „Najpierw Ja, później inni”, musimy wiedzieć, kim jesteśmy i czego chcemy. Żeby to wiedzieć, pochylmy się nad swoimi odczuciami. Reagując na konkretne sytuacje, określony typ ludzi, w ciele rodzi się np. lęk, wątpliwość, pretensja bądź akceptacja, radość, otwartość. To, co warto robić, to po prostu ze sobą rozmawiać. Nazywać uczucia, nazywać przepływające przez głowę myśli. I na tej bazie budować obraz siebie, wiedzę na swój temat. To cenne sugestie dla organizacji stabilnej osobowości, struktury własnego zdrowego egoizmu. 
Zdrowy egoizm bowiem, to właśnie spokój i odprężenie odczuwane w sercu, szczególnie w sytuacjach stresowych, np. kiedy musimy wyrazić zdanie odmienne od czyjegoś. Tak naprawdę to umiejętność, którą się kształci poprzez „świadome myślenie o tym, co się aktualnie dzieje”. Starajmy się orientować we własnych potrzebach i sukcesywnie dołączać do repertuaru troski o siebie kolejne cegiełki, być może prostsze, tj. dbanie o własne ciało, poświęcanie sobie chwili na medytację w ciszy czy znalezienie hobby. Z pewnością dopełni to naszą radość z nas samych, odwdzięczy się silniejszym poczuciem harmonii. Im częściej będziemy dbać wpierw o siebie, im więcej czułości damy sobie na co dzień, tym mniej agresywnie będziemy reagować na innych ludzi. I z większym szacunkiem będziemy reagować na świat.
Jeśli chcesz nauczyć się stawiać własne granice i dowiedzieć się, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, zapraszamy Cię na szkolenie „Zdrowy egoizm – bliżej siebie i innych”. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie www.zyciewpelni.com. Czekamy na Ciebie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Muzyczna uczta w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

Muzyczna uczta w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

Po raz trzeci tym roku miłośnicy muzyki organowej mogli w sanktuarium św. Idziego wysłuchać koncertu w wykonaniu dr. Rafała Sulimy – organisty, dyrygenta chóru, wykładowcy improwizacji, śpiewu i akompaniamentu liturgicznego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku. W niedzielę 3 września zabrał ze sobą do Wyszkowa ełcki chór Kontrapunkt.
zobacz więcej
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP dała koncert pieśni patriotycznych (FOTO)

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP dała koncert pieśni patriotycznych (FOTO)

Do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych zaprosiła wyszkowian Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie i wokaliści scen warszawskich.
zobacz więcej
Elżbieta Szczuka rozszyfrowała Jerzego Różyckiego (FOTO)

Elżbieta Szczuka rozszyfrowała Jerzego Różyckiego (FOTO)

„Jerzy Różycki. Jeden z pogromców Enigmy” - tytuł pierwszej pełnej biografii słynnego kryptologa autorstwa Elżbiety Szczuki brzmi podniośle. Ale tak naprawdę to historia młodego człowieka, który jak krok po kroku (wraz z Henrykiem Zygalskim i Marianem Rejewskim) rozszyfrowywał niemiecki kod, tak list po liście, rozmowa po rozmowie rozszyfrowywał serce ukochanej kobiety. Przez 7 lat Elżbieta Szczuka cierpliwie zbierała materiały, by odkryć przed czytelnikami tę tajemniczą do tej pory postać. O swoich poszukiwaniach i samym Jerzym Różyckim, którego tak polubiła, opowiedziała podczas spotkania autorskiego 25 września w Bibliotece Miejskiej.
zobacz więcej
Poważne wypadki na drogach krajowych (FOTO)

Poważne wypadki na drogach krajowych (FOTO)

W sobotę na drodze ekspresowej S8 i na krajowej 62 doszło do dwóch groźnych wypadków drogowych.
zobacz więcej