Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/6649.jpg

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Trzy życiowe praktyki, które przynoszą radość

24.06.2019
autor: Poradnia Życie w Pełni
Nie tylko psychologowie, ale i babcie i dziadkowie, którzy życie poznali przez doświadczenie – prawdziwego szczęścia polecają szukać w małych gestach, małych czynach, cieszeniu się z małych rzeczy oraz życiu w umiarze. Wcale nie trzeba wiele posiadać, by po prostu być i to być szczęśliwym.
Podpowiadamy trzy sprawdzone praktyki, które niezależnie od tego, w jakim momencie życia się znajdujesz, przyniosą Ci dobre samopoczucie i pozwolą odkryć piękno życia. 
 
Zmień narrację

Optymiści doświadczają tyle samo porażek, krzywd i niepowodzeń, co pesymiści. Różnica polega na postrzeganiu tych wydarzeń przez jednych i drugich. Pesymistów charakteryzuje to, że każde złe doświadczenie, ich zdaniem, ma przyczyny stałe, spowodowane jest przez „nieszczęsny los” lub własne wady. W efekcie takie osoby oczekują tylko takich wydarzeń i gdy się pojawią, utwierdzają się w swoim fałszywym przekonaniu. Optymista zaś nie odrzuca i nie udaje, że porażka, niepowodzenie nie miały miejsca, tylko inaczej je wyjaśnia, np. poprzez swoją niedyspozycję, zaniedbanie, czasem okoliczności zewnętrzne. Optymista nie wzbudza w sobie poczucia winy i beznadziei, lecz raczej poczucie sprawczości – wyciąga wnioski, akceptuje swoją słabość i próbuje ponownie.
 
Przebacz 
 
Pielęgnowanie w sobie urazy, poczucia skrzywdzenia zapewne nie przybliża nas do szczęścia. Czasem nie potrafimy przebaczyć, chcemy, ale nie umiemy tego zrobić, wszystko w środku krzyczy „nie”. Co wtedy można zrobić? 
 
- Przypomnij sobie, kiedy ktoś wybaczył Tobie. 
- Napisz list do tej osoby, z całym ładunkiem emocjonalnym, który w sobie nosisz.
- Powiedz do siebie: przebaczam i przyjmij tę osobę z jej skruchą, zaobserwuj, czy Twoje negatywne uczucia wygasły.
- Powiedz tej osobie, że potrzebujesz czasu na przebaczenie. Daj sobie ten czas.
 
Nieś dobro

Wszyscy lubimy bardziej dawać niż brać. Nic nie daje tyle szczęścia, co dawanie, bez chęci otrzymania czegoś w zamian. Spróbuj zrobić małą przyjemność i zanieść dobro komuś, kogo nie lubisz lub nawet nie znasz! Uśmiechnij się do kogoś, przepuść w kolejce do kasy, przygotuj śniadanie do łóżka swojemu partnerowi. Nawet nie wiesz, jak te drobne gesty mogą wpłynąć na Twój dzień. Spróbuj.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Czy precyzyjne warunki testowe poprawiają wyniki badań?

Czy precyzyjne warunki testowe poprawiają wyniki badań?

zobacz więcej
Bezpieczny majowy weekend

Bezpieczny majowy weekend

Kilkanaście kolizji drogowych i czterech nietrzeźwych kierowców - to bilans minionego długiego weekendu. Na szczęście nie doszło do żadnego poważnego wypadku.
zobacz więcej
Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Wiosna stanowi jedną z najlepszych pór roku na dokonanie diametralnych porządków w ogrodzie – tak, by latem móc cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni pełnej kwiatów, a także przydomowych upraw. Aura tej pory nierzadko zachęca nawet największych wielbicieli czterech ścian do przebywania na zewnątrz, zaś przestrzeń zaniedbana w czasie zimy zdecydowanie potrzebuje konkretnego uporządkowania. To właśnie po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia; inne niszczone są przez mrozy, brak światła słonecznego oraz nadmierną wilgoć. W efekcie ogród wymaga pracy. Podczas takich prac zazwyczaj powstaje masa odpadów; chociaż intuicja może podpowiadać, że sterta ziemi, kamieni czy gałęzi wcale nie zalicza się do grona śmieci, rzeczywistość jest nieco odmienna. Po wiosennych porządkach pozostać mogą między innymi odpady zielone, wielkogabarytowe oraz inne, których nie da się zaliczyć do żadnej kategorii. Już dziś dowiedz się, jak charakteryzować dane pozostałości po sprzątaniu ogrodu, a także co konkretnie zrobić, by pozbyć się ich z ogrodu.
zobacz więcej
Taśmy przenośnikowe w przemyśle - wszystko, co powinieneś wiedzieć o ich roli i funkcji

Taśmy przenośnikowe w przemyśle - wszystko, co powinieneś wiedzieć o ich roli i funkcji

zobacz więcej