ŻYCIE W PEŁNI: O poczuciu własnej wartości...

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: O poczuciu własnej wartości...

27.03.2018
autor: Poradnia „Życie w Pełni”
W naszej kulturze przyjęło się, że osoby z wysoką samooceną są - paradoksalnie - bardziej negatywnie odbierane przez otoczenie, niż te, z niskim poczuciem własnej wartości. Osoby, które pozytywnie wypowiadają się na swój temat, w opinii większości są zarozumiałe, egocentryczne i po prostu „zadzierają nosa”. 
 
Warto uświadomić sobie, że zbyt niska samoocena wpływa na większość naszych decyzji życiowych. To przez nią odczuwamy lęk, boimy się opuścić strefę komfortu, jesteśmy bardziej podatni na manipulacje i to ona paraliżuje nas przed zmianą. To niskie poczucie własnej wartości stoi za stwierdzeniami: „na pewno mi się nie uda”, „jestem beznadziejna”, „jestem niezdarny/niezdarna”, „nigdy się tego nie nauczę”, „bardzo się boję...” itd.
 
Wszystko to wynika to z naszych przekonań, czyli generalizacji na temat otaczającej nas rzeczywistości. Na przekonania zaś, decydujący wpływ ma: kultura, wychowanie, toksyczne komunikaty bliskich np. „znowu dostałeś czwórkę a nie piątkę”, „Zawsze masz pecha” „Jesteś taki niezdecydowany”. Niby to tylko niewinne słowa..., jednak w rzeczywistości samoocenę budujemy przez to, w jaki sposób postrzegają nas inni. Zatem wewnętrzny krytyk, którego w sobie nosimy, dorastał razem z nami w otoczeniu: rodziców, sąsiadów, nauczycieli, kolegów i koleżanek.
 
Jak pielęgnować i doceniać własną wartość?
 
Po pierwsze warto zweryfikować fałszywe przekonania, które wpływają na nasze niskie poczucie wartości, a w konsekwencji na jakość naszego życia (Przykład: „Życie jest ciężkie”. „Zawsze mam pecha”). Następnie sięgnij do przeszłości i realnie spójrz na to co było, bez „wybielania” bliskich Ci osób. Świadomość, że odpowiedzialność za Twojego wewnętrznego krytyka, nie spoczywa tylko na Tobie, a ma swoje długie korzenie w dzieciństwie, może pomóc Ci uwolnić się od negatywnego obrazu samego siebie. Jeśli poznasz przekonania i ich przyczyny, będziesz mógł w kolejnym kroku dążyć do zmiany. Przekonania, to w końcu tylko... przekonania, czyli opinia, którą można zmienić. 
 
Jeśli chcesz lepiej zrozumieć swoje wybory, rozbudować pewność siebie i uwolnić się od wewnętrznych blokad, zapraszamy Cię w Podróż w głąb siebie. (dowiedz się więcej: http://www.zyciewpelni.com/szkolenia/podroz-w-glab-siebie).
Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość