ŻYCIE W PEŁNI: Co robi psycholog, jeśli nie udziela rad

Wydarzenia

ŻYCIE W PEŁNI: Co robi psycholog, jeśli nie udziela rad

12.08.2019
autor: Poradnia Życie w Pełni
Wiele osób przychodzi do psychologa po to, by otrzymać radę, co ma zrobić i jak postąpić. Jednak wykształcony psycholog/psychoterapeuta nie jest ekspertem od Twojego życia, a ekspertem od ludzkiej psychiki. Zna mechanizmy obronne, emocje i ich konsekwencje, sposoby funkcjonowania naszego mózgu i z tej wiedzy korzysta w odniesieniu do osób, które przychodzą. Nie ma jednak pakietu uniwersalnych rad.
 
Psycholog zatem nie był uczony na studiach, by znać odpowiedź na każde osobiste pytanie klienta i wiedzieć, które decyzje są dla niego najlepsze. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie odpowiedzi są w Nas samych, a zadaniem terapeuty jest je odnaleźć. 
 
Co zatem jestem celem w pracy psychologa z klientem? 
 
1. Dążenie do poznania samego siebie – to jest klucz procesu terapeutycznego. Nie chodzi o to, by postępować jak terapeuta zaleca (bo robić tego nie powinien) i być niejako jak on sam, ale chodzi o to, by być sobą. Naszym zadaniem jako psychologów, jest byś poznał na tyle sam siebie, by wiedzieć, kiedy jest Ci najlepiej, na czym Ci zależy i co Cię uszczęśliwia. 
 
2. Odpowiedzialność za samego siebie – terapia się kiedyś kończy i jej celem jest nauczenie Cię bycia odpowiedzialnym za siebie i swoje decyzje. Po to, by gdy przyjdzie ciężki moment w Twoim życiu lub będziesz musiał podjąć bardzo ważną decyzję, zrobisz to sam(a) w oparciu o samopoznanie. Nawet najlepszy psycholog świata nie siedzi w Twojej głowie i sercu, nie będzie Tobą.
 
3. Poznawanie swoich zasobów – wiele osób, które przychodzi i szuka wsparcia, widzi więcej słabych stron i braków. Zadaniem terapeuty jest odnalezienie Twoich zasobów, które mogą okazać się bardzo pomocne w Twoim życiu. 
 
4. Psycholog nazywa i mówi, co widzi – to bardzo istotne. Zadaniem psychologa jest nazwanie tego, co widzi oraz możliwych konsekwencji takiego stanu rzeczy. Może to dotyczyć Twoich zachowań, emocji, sposobu radzenia sobie z problemami itp. To bardzo ważne i często oświecające. Jednak co dalej z tym zrobisz, to już zależy od Ciebie.
 
Psycholog daje wędkę! Otrzymasz od psychologa cały zestaw narzędzi i technik do lepszego rozumienia siebie i innych. Gdybyś dostał rybę, to chciałbyś kolejną, a łowić i tak byś nie potrafił.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość