Bezdomność zwierząt jest jednym z problemów współczesnego świata, choć jak pokazuje przykład Holandii, jest on możliwy do wyeliminowania. Jaką rolę możemy odegrać w poprawie losu bezpańskich czworonogów i jakie rozwiązania proponuje samorząd Mazowsza?
Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii na Mazowszu działają obecnie 23 schroniska, a pod ich opieką jest ponad 13 tys. zwierząt. Do tego dodajmy jeszcze setki czworonożnych podopiecznych organizacji społecznych, które także angażują się w pomoc bezdomnym zwierzętom. Potrzebujących pomocy pupili jest sporo, a ich liczba stale rośnie. Naprzeciw temu problemowi wychodzi Sejmik Województwa Mazowieckiego.
Jak zauważa marszałek Adam Struzik, walka z bezdomnością zwierząt jest kosztowna i niezwykle trudna. – Nasz program jest skonstruowany tak, aby poza odciążeniem finansowym gmin wspierać je również w organizacji akcji edukacyjnych.
Właśnie ruszył nabór wniosków do kolejnej już edycji programu „Mazowsze dla zwierząt”. Jego celem jest wsparcie finansowe gmin w działaniach dążących do ograniczenia bezdomności zwierząt, zmniejszenia niekontrolowanego rozmnażania psów i kotów oraz działania edukacyjne. Dofinansowanie może wynieść do 30 tys. zł, a wnioski można składać do 6 grudnia.
Jak podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska bez zaangażowania ludzi i uświadamiania, jak wiele zależy od ich podejścia, walka z bezdomnością zwierząt będzie trudna. – W ramach naszego programu wspieramy gminy w działaniach edukacyjnych oraz w przeciwdziałaniu bezdomności.
Jak możemy pomóc?
Najbardziej powszechną formą pomocy jest adopcja, jednak należy pamiętać, by była przemyślana.
Inne wsparcie to domy tymczasowe. – W ramach domu tymczasowego osoby prywatne zobowiązują się do sprawowania pieczy nad psem lub kotem do czasu znalezienia jego opiekuna albo nowego domu. W czasie pobytu zwierzęcia w domu tymczasowym my jako stowarzyszenie pokrywamy wszystkie koszty jego pobytu: wyżywienia, leczenia weterynaryjnego czy behawiorysty, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapewniamy także wszelkie niezbędne akcesoria, np. podkłady, obroże, smycze, zabawki – mówi Katarzyna Borowa-Szwarc ze Stowarzyszenia Bezdomniaki Żabiowolskie. Stowarzyszenie działa na terenie gminy Żabia Wola (powiat grodziski) i jest małą organizacją wolontariacką. Każdy z jej członków pracuje na co dzień zawodowo, a po pracy oraz w weekendy zajmuje się potrzebującymi zwierzętami.
Jaką zaletę mają domy tymczasowe? – Dają to, co najważniejsze, czyli opiekę i miłość. Zwierzęta przebywające w domach tymczasowych są lepiej zaopiekowane, bo nie przeżywają traumy schroniskowej. Mieszkają w domach, przebywają z ludźmi, często też z innymi zwierzętami. Dzięki temu, że zwierzę przebywa w warunkach domowych, a nie w schronisku, jesteśmy w stanie lepiej dopasować nowy dom do temperamentu i potrzeb zwierzęcia, a także przekazać adoptującemu więcej istotnych informacji o czworonogu – wyjaśnia Katarzyna Borowa-Szwarc. Ideę domów tymczasowych zachwala także Karolina Wiewórkowska ze schroniska w Korabiewicach. – W przypadku bezdomnych zwierząt kontakt z człowiekiem jest kluczowy. Nie warto oceniać psa tylko po tym, jak zachowuje się w schroniskowym boksie.
Finansowe zaopatrzenie
Zapewnienie pokarmu, leczenia, opieki weterynaryjnej, nieprzewidziane naprawy, opłaty za rachunki generują duże koszty. Lista wydatków i potrzeb jest długa. Samorząd Mazowsza wspiera gminy w walce z bezdomnością zwierząt. W tym roku wsparł blisko 250 placówek kwotą blisko 4 mln zł.
Cały artykuł jest dostępny na stronie mazovia.pl i w najnowszym numerze miesięcznika „Mazowsze. Serce Polski”.
https://mazovia.pl/pl/pismo-samorzadu-wojewodztwa-mazowieckiego/msp-nr-11-79-2024/zwierze-bez-domu-jak-mozemy-pomoc.html
fot. GettyImages
Wydarzenia
Zwierzę bez domu, jak możemy pomóc?
25.11.2024
autor:
materiał Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Twoja opinia
Listwy NMC - poznaj ich główne walory
NMC to renomowany belgijski producent sztukaterii, listew przypodłogowych, profili dekoracyjnych i rozwiązań izolacyjnych, który od ponad 65 lat dostarcza topowej jakości produkty dla branży wykończeniowej i architektonicznej. W ofercie NMC znajdują się produkty zarówno dla przestrzeni mieszkalnych, jak i komercyjnych, gwarantując przy tym elegancki wygląd i trwałość. Zaufanie tej firmie i postawienie na jej produkty powinno więc być strzałem w dziesiątkę.
Czasami przykurzone rzeczy mają wielki potencjał (FOTO)
Architekci z różnych stron Polski wzięli udział w wyszkowskim hackathonie architektonicznym, a ich zadaniem było zaprojektowanie dworskiej stajni przy ul. 3 Maja oraz terenu wokół. - Chcieliśmy tym projektem pokazać, że czasami piękno jest ukryte w rzeczach, które mamy blisko nas, które po prostu trzeba wydobyć – mówili autorzy wyróżnionej pracy.
zobacz więcej
Czym zajmuje się architekt?
Projektowania mieszkania nie jest zadaniem łatwym. Wręcz przeciwnie - jest czaso- i pracochłonne, a do tego wymaga dużych nakładów finansowych i przysparza wielu stresów. Najlepiej więc będzie powierzyć je specjalistom.
Uwaga na dziką zwierzynę
Wybiegnięcie dzikiej zwierzyny na drogę było przyczyną dwóch zdarzeń drogowych, do których doszło w weekend na terenie powiatu wyszkowskiego.
zobacz więcej
Najnowsze informacje
- ZABRODZIE: Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy dla OSP Zabrodzie jeszcze w tym roku!
- Umowa z NFZ – dla kogo?
- Zwierzę bez domu, jak możemy pomóc?
- Jak zostanę prezydentem… Sławomir Mentzen w Wyszkowie (FOTO)
- Ta wystawa jest ważna na te jesienne i zimowe dni (FOTO)
- SIATKÓWKA: Dwie wygrane Volleya
- PIŁKA NOŻNA: Lider mimo porażki
- SIATKÓWKA: Porażka w Kozienicach
- PIŁKA NOŻNA: Pierwszoligowiec jednak lepszy
- PIŁKA NOŻNA: Nieudane zakończenie rundy