Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet

Wydarzenia

Zrób sobie prezent na Dzień Kobiet

27.02.2017
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
12 marca za urzędem miejskim ponownie stanie mammobus. Na bezpłatne badania firma Lux Med zaprasza panie w wieku 50 – 69 lat.
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Niestety, zadowalający wynik poprzedniego badania nie zawsze gwarantuje, że obecnie zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo – nowotwór piersi. Czasami kobiety rezygnują z kolejnych badań, ułatwiając tym samym rozwój choroby. Rak nie boli, w początkowym stadium nie wpływa źle na nasze samopoczucie, przez co często zostaje zdiagnozowany zbyt późno.
Z uwagi na zmiany w organizacji Programu Profilaktycznego Raka Piersi przez Ministerstwo Zdrowia nie są wysyłane indywidualne zaproszenia na bezpłatne badania mammograficzne do kobiet urodzonych w roku 1966 oraz 1967. Nie znaczy to, że z badań nie mogą skorzystać. Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.
Organizatorzy planowanej na 12 marca akcji proszą tylko o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość