Zobacz: 3 największe wzrosty i 3 największe spadki w historii Bitcoina

Wydarzenia

Zobacz: 3 największe wzrosty i 3 największe spadki w historii Bitcoina

29.09.2020
autor: materiał zewnętrzny
Bitcoin niezmiennie pozostaje najbardziej znaną i najcenniejszą kryptowalutą obecną na rynku. Niektórzy uważają, że jest bańką mydlaną, która lada chwila pęknie. Inni upatrują w nim doskonałej inwestycji i bezpiecznej przystani na czas kryzysów i wahań giełdowych. Jak się okazuje, obydwie grupy mają trochę racji. Cena Bitcoina, chociaż wysoka, ma tendencje do silnych skoków, o czym przekonasz się w tym artykule.

 

Największe historyczne wzrosty wartości Bitcoina

Wraz z zyskiwaniem popularności Bitcoin stawał się coraz cenniejszy, co zobaczysz, śledząc historię początków jego powstania. Mimo że wielu wzrostom towarzyszyły później solidne spadki, to i tak kryptowaluta nadal pozostaje jednym z najcenniejszych aktywów dostępnych na giełdzie. Kilku fascynatów miało dzięki niej okazję zostać milionerami w przeciągu jednego dnia, więc na pewno da się na Bitcoinie zarobić.

Poniżej znajdziesz trzy największe wzrosty cen „internetowego złota” (jak czasem określa się Bitcoina), przygotowane dzięki pomocy serwisu OdkryjBitcoin.pl.

1. Najwyższa cena Bitcoina — ponad 19 tys. dolarów za monetę

Pod koniec 2017 roku Bitcoin zaczął pojawiać się w świadomości coraz większej rzeszy ludzi i instytucji, co diametralnie wywindowało jego cenę. W przeciągu półtora miesiąca (od listopada do grudnia 2017 roku) wartość kryptowaluty wzrosła z nieco ponad 7 tys. dolarów do niemal 20 tys. Była to najwyższa historyczna cena Bitcoina i nigdy już nie powtórzył tak ogromnego sukcesu.

2. Drugi wzrost wartości — Bitcoin odbija od dna

Pod koniec marca 2019 roku najpopularniejsza kryptowaluta powoli zaczęła odwracać negatywny trend, przez który jej cena spadła do niecałych 4 tys. dolarów. Żaden z ekspertów rynkowych nie potrafił wyjaśnić tej tendencji, więc przypisali ją nowej fali entuzjazmu dla kryptowalut. Fala rzeczywiście wezbrała, ponieważ Bitcoin w przeciągu trzech miesięcy urósł do kwoty blisko 13 tys. za monetę i tym samym osiągnął szczyt w tym okresie.

3. Trzeci wzrost — po Koronawirusie

Marzec widocznie nie jest dobrym miesiącem dla Bitcoina, ponieważ kolejny raz (w 2020 roku) właśnie na ten okres przypadła jego najniższa wartość w roku, czyli nieco ponad 5 tys. dolarów. Jednak negatywny trend po koronawirusie stopniowo ulegał przemianie, a ludzie znów zaczęli zyskiwać zaufanie do kryptowalut. Dzięki temu Bitcoin w miesiąc odbił się od dna i osiągnął pułap ponad 8,5 tys. dolarów.
 

Największe spadki w historii „złota internetu”

Jak mówi powiedzenie: „po latach obfitych przychodzą lata suche”. Tak samo było w przypadku Bitcoina, który po każdym nagłym wzroście zaczął odnotowywać spore spadki. Jak zaraz się przekonasz, niektóre z nich były naprawdę ogromne.

1. Pęknięcie największej bańki bitcoinowej

Po osiągnięciu legendarnej ceny 19 tys. dolarów na giełdzie Bitcoina zaczęła pojawiać się niepewność i wielu inwestorów odwracało się od kryptowaluty. Pesymizm udzielał się coraz większej liczbie ludzi, co bezpośrednio przełożyło się na cenę. Od grudnia Bitcoin diametralnie tracił na wartości i w lutym spadł do poziomu 7 tys. dolarów. Później nieco się odbił, ale negatywny trend utrzymał się przez cały rok. Od grudnia 2017 do grudnia 2018 wartość kryptowaluty obniżyła się z 19 tys. do nieco ponad 3 tys. dolarów.

2. Mniej drastyczny, ale długotrwały spadek cen

Po nagłym wzroście od marca do czerwca 2019 roku Bitcoin znów zaczął tracić. Najpopularniejsza kyptowaluta świata najpierw spadła z pułapu niemal 13 tys. dolarów do niecałych 10 tys. w lipcu. Był to okres bardzo chaotyczny, bo potem znów nastąpił wzrost, ale długo się nie utrzymał. Bitcoin ciągle tracił na wartości — najpierw spadł do 8 tys. w październiku, a następnie 7 tys. w listopadzie.

3. Kryzys wywołany koronawirusem

Mimo że wielu ekspertów uważało Bitcoina za bezpieczną przystań w czasach pandemii, rzeczywistość nie okazała się tak kolorowa. W marcu 2020 roku, kiedy tragiczne konsekwencje dla gospodarki stawały się coraz bardziej wyraźne, „złoto internetu” w przeciągu jednego dnia straciło niemal 30% wartości. Jedenastego marca jego cena wynosiła około 8 tys. dolarów, a dwunastego spadła do poziomu 5 tys.
 

Rynek kryptowalut wciąż jest nieznany

Bitcoin wespół z innymi kryptowalutami nadal jest terenem nowym dla inwestorów i trudno odgadnąć, co przyniesie przyszłość. Jego charakter spekulacyjny może zarówno wynieść go na wyżyny cenowe, jak i całkowicie pogrzebać. W dniu pisania tego artykułu Bitcoin znowu posiada wyraźną tendencję zwyżkową i wszystko wskazuje na to, że pozytywny trend utrzyma się przez jakiś czas. Jeśli więc interesujesz się kryptowalutami, może teraz jest najlepszy czas, żeby w nie zainwestować.

 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość