Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/7724.jpg

Wydarzenia

Znaleziono szczątki samolotu por. pil. Stefana Okrzei (foto)

28.01.2020
autor: Elżbieta Szczuka, fot. www.wizna1939.eu
Członkowie Stowarzyszenia „Wizna 39” odnaleźli szczątki samolotu, którym leciał por. pil. Stefan Okrzeja i który 5 września 1939 r. rozbił się nad wsią Kręgi.
 
Stowarzyszenie „Wizna 1939” istnieje od 2008 r. Jego podstawowym celem jest upamiętnienie historii Polski i Polaków w okresie II wojny światowej, okresie poprzedzającym wybuch wojny i okresie powojennym oraz upamiętnienie udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu kampanii wrześniowej 1939 r.  Prowadzi m.in. badania miejsc lotniczych walk, a ostatnim efektem tych prac jest odnalezienie szczątków samolotu por. pil. Stefana Stanisława Okrzei (młodszy brat rewolucjonisty Stefana Aleksandra Okrzei, członka PPS, powieszonego w 1905 r. na stokach Cytadeli Warszawskiej), który rozbił się w Kręgach pod Wyszkowem 5 września 1939 r.
W sierpniu 1939 r.  Stefan Okrzeja znalazł się  w Brygadzie Pościgowej, która w czasie wojny miała bronić nieba nad stolicą. Podczas lotu bojowego 5 września dowodził samolotami P. 11. Nad wsią Kręgi zobaczyli lecące na Warszawę niemieckie Dorniery Do 17 i zaatakowali je. Jeden z bombowców został strącony, ale w walce zginął też por. Okrzeja. Miał 32 lata. Został pochowany  w pobliżu miejsca upadku samolotu, potem ciało przeniesiono na cmentarz parafialny w Wyszkowie. W 1947 r., pośmiertnie, nadano mu Srebrny Krzyż Virtuti Militari.
28 stycznia na stronie Stowarzyszenia www.wizna1939.eu ukazała się informacja o odnalezieniu szczątków samolotu PZL P.11c, którym 5 września leciał por. Okrzeja.
„Podczas trzech etapów badań terenowych odnaleziono elementy poszycia samolotu PZL P.11c, łuski po nabojach z polskimi oznaczeniami, które eksplodowały podczas pożaru samolotu, i inne elementy, które zostaną poddane analizie i zakonserwowane. Na miejscu katastrofy odnaleziono także tzw. „łzy pilota”, czyli aluminiowe fragmenty maszyny, które pod wpływem wysokiej temperatury uległy stopieniu. Wiele z nich przypomina kształtem łzę, stąd właśnie ta potoczna nazwa. Świadczą one jednak o tym, że maszyna uległa spaleniu, przy czym nikomu do tej pory nie udało się ustalić dokładnie miejsca katastrofy. Dokonując skanowania terenu tzw. ramą Lorenza, a następnie obróbki komputerowej pozyskanych w wyniku pomiaru danych, udało się stwierdzić (bezinwazyjnie), że jesteśmy w poszukiwanym miejscu. Chociaż prace odbywały się podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie przeszkodziło to jednak Grupie Poszukiwawczej Stowarzyszenia „Wizna 1939” w realizacji zamierzenia i doprowadzeniu prac do końca” – napisali na stronie Stowarzyszenia Dariusz Szymanowski i Marcin Sochoń.
„Odnalezione szczątki maszyny są materialnym dowodem bohaterstwa i poświęcenia dla ojczyzny por. Stefana Okrzei, lotnika, który spełnił swój żołnierski obowiązek. Trafią one do miejscowej izby pamięci działającej przy Szkole Podstawowej w Kręgach, która nosi imię por. Stefana Okrzei. Kolejne pokolenia Polaków zgłębiając biografię tego oficera muszą wiedzieć, że był to człowiek z krwi i kości, a nie bohater fikcyjnych opowiadań”.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Strącił świętych z nieba (FOTO)

Strącił świętych z nieba (FOTO)

Caravaggio - geniusz, wyjęty spod prawa awanturnik, który zginął w owianych tajemnicą okolicznościach. Jednemu z najsłynniejszych artystów malarstwa włoskiego poświęcone było ostatnie spotkanie z cyklu „Czytamy malarstwo” w Bibliotece Miejskiej. Jego twórczość i burzliwy życiorys to temat tak ciekawy i szeroki, że z pewnością będzie kontynuowany podczas kolejnego, już w poniedziałek, 19 maja.
zobacz więcej
Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Eksperymenty Leonarda Da Vinci i tych, którzy jego obrazy konserwowali (FOTO)

Na poniedziałek, 28 kwietnia, Biblioteka Miejska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Czytamy malarstwo”. Tym razem miłośnicy malarstwa i jego symboliki przeniosą się w czasie o kilkadziesiąt lat, od Leonarda da Vinci do Petera Bruegela starszego.
zobacz więcej
Chciał sprzedać rower, stracił ponad 33 tys. zł

Chciał sprzedać rower, stracił ponad 33 tys. zł

Czujności zabrakło mieszkańcowi powiatu wyszkowskiego, który na popularnej platformie sprzedażowej wystawił rower. Kupiec zaoferował, że sam załatwi firmę kurierską, ale w efekcie „wyczyścił” konto sprzedającego.
zobacz więcej
Motoserce – akcja promująca krwiodawstwo

Motoserce – akcja promująca krwiodawstwo

Motocykliści od lat udowadniają, że „serce” i pasja mogą ratować życie. Najlepszym tego przykładem jest akcja Motoserce, w której od 15 lat wspólnie z Wami zbierają krew dla potrzebujących. Dzięki wam zebrali już ponad 40 tysięcy litrów krwi. Obok zbiórki najcenniejszego daru, jakim jest krew – odbywają się pokazy ratownictwa medycznego, prezentacje kamizelek z systemami poduszek powietrznych, liczne szkolenia z pierwszej pomocy, parada motocykli, koncerty i dobre jedzenie.
zobacz więcej