Znalezione nie kradzione: powiedzenie swoje, a kodeks karny swoje

Wydarzenia

Znalezione nie kradzione: powiedzenie swoje, a kodeks karny swoje

24.03.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Nieoddanie znalezionego portfela lub telefonu jest przestępstwem. Przekonał się o tym 45-letni mieszkaniec gminy Somianka. Nie pomogło zacieranie śladów, bo w jego piecu policjanci znaleźli nadpalony portfel z dokumentami, pieniędzmi i kartami płatniczymi. 
 
W miniony weekend policjanci patrolówki interweniowali pod sklepem w Woli Mystkowskiej. Mieszkaniec Marek powiadomił, że jego portfel prawdopodobnie znalazł i przywłaszczył 45-letni mieszkaniec gminy Somianka.
Na miejscu mundurowi zastali obu panów. Mieszkaniec gminy Somianka nie chciał przyznać się do podejrzeń, które na niego padły. Oświadczył, że co prawda znalazł portfel znanego mu mieszkańca Marek, chciał go zwrócić, ale… też go zgubił.
Policjanci nie dali jednak wiary jego słowom i pojechali przeszukać dom. Znaleźli tam utracone przez mieszkańca Marek pieniądze w kwocie 600 zł. Przeszli też do piwnicy, gdzie w piecu tliło się drewno. W środku zauważyli  nadpalony portfel, dowód osoby, prawo jazdy oraz kartę do bankomatu. Wszystko należało do mieszkańca Marek.
45-letni mieszkaniec Nowych Wielątek został obezwładniony, zatrzymany i trafił do policyjnej celi.  W chwili zatrzymania w organizmie miał blisko 2 promile. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty przywłaszczenia oraz ukrycia i zniszczenia dokumentów. Grozi mu do 2 lat więzienia. 
 
*** 
Znalazłeś telefon, portfel lub inne zagubione przez kogoś rzeczy? Nie oddałeś właścicielowi? To przestępstwo lub wykroczenie – przypomina policja. Ta sama reguła dotyczy znalezienia pieniędzy czy innych środków płatniczych. Płacenie zbliżeniowo znalezioną kartą bankomatową traktowane jest jako przestępstwo kradzieży z włamaniem, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
- Znamy wszyscy powiedzenie znalezione nie kradzione. Nic bardziej mylnego. Znalazłeś cudzą rzecz ruchomą? Musisz ją oddać - podkreśla rzecznik wyszkowskiej policji kom. Damian Wroczyński.
Art. 284 Kodeksu karnego, który mówi:
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. 
 
Jak zatem oddać znaleziony przedmiot? 
Jeżeli nie ma żanych znaków identyfikujących umożliwiających dotarcie do właściciela, możemy oddać rzecz do biura rzeczy znalezionych, które funkcjonuje przy każdym starostwie powiatowym. Poza tym zawsze w takiej sytuacji można zwyczajnie zgłosić się na policję. Na szczęście, wiele osób waśnie tak postępuje. Wielokrotnie do wyszkowskiej komendy zgłaszały się osoby, które znajdowały różne przedmioty, w tym znaczne sumy pieniędzy.
wybory 2024 - Teresa Czajkowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dziewięcioro mieszkańców powiatu kandyduje do Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Dziewięcioro mieszkańców powiatu kandyduje do Sejmiku Województwa Mazowieckiego

zobacz więcej
Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

Weź sprawy w swoje ręce. Idź na wybory!

zobacz więcej
Hurtownia instalacyjna - różnorodne produkty

Hurtownia instalacyjna - różnorodne produkty

Hurtownia instalacyjna zapewnia różnorodne produkty i usługi, które z powodzeniem dopasujemy do własnych oczekiwań. W asortymencie znajdziemy przykładowo kształtki PP, naczynia przeponowe do bojlera, złączki zaprasowywane PEX i wiele innych propozycji, niezbędnych w różnych instalacjach. Klienci nie zawsze wiedzą, jaki produkt idealnie sprawdzi się w danym miejscu, dlatego skorzystać warto z pomocy specjalistów. Czym są kształtki PP i złączki zaprasowywane PEX? Kiedy niezbędne jest wybranie naczynia przeponowego do bojlera? Co musimy wiedzieć o tych produktach?
zobacz więcej
Elżbieta Szczuka pierwszą Honorową Obywatelką Gminy Wyszków (FOTO)

Elżbieta Szczuka pierwszą Honorową Obywatelką Gminy Wyszków (FOTO)

Elżbieta Szczuka jest pierwszą kobietą, której rada miejska nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyszków. Uroczysta sesja miała miejsce 14 marca w WOK Hutnik. Jak przystało na okoliczność, miała bardzo podniosły charakter, ale jednocześnie ciepły, przyjacielski i rodzinny. - Zgłębiając historię naszego miasta poprzez poznawanie i opisywanie w „Nowym Wyszkowiaku” oraz książkach losów mieszkańców i osób związanych z ziemią wyszkowską, ani przez chwilę nie pomyślałam, że zaowocuje to tytułem honorowej obywatelki mojego miasta. Bo Wyszków jest moim miastem - podkreśliła bohaterka uroczystości.
zobacz więcej