Zmarł st. bryg. Ignacy Woźniak (FOTO)

Wydarzenia

Zmarł st. bryg. Ignacy Woźniak (FOTO)

11.04.2024
autor: Elżbieta Szczuka
W czwartek 11 kwietnia w wieku 65 lat zmarł st. bryg. w st. spocz. Ignacy Woźniak, przez 9 lat był Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie. W straży pożarnej przepracował 34 lata.
 
Ignacy Woźniak w 1980 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Służby Pożarniczej w Warszawie. Było to spełnienie jego chłopięcych marzeń. Na II roku studiów, na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, uczestniczył na uczelni w strajku podchorążych. Domagali się oni, żeby WOSP została objęta ustawą o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiali się podporządkowaniu jej przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym. W efekcie strajków Rada Ministrów podjęła decyzję o rozwiązaniu uczelni; WOSP przemianowano w lutym 1982 r. na Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Ignacy Woźniak kontynuował naukę, ale już w systemie zaocznym. Podjął służbę w podziale bojowym w Zawodowej Straży Pożarnej w Węgrowie. W 1987 r. otrzymał dyplom inżyniera pożarnictwa. 
W 1992 r. rozpoczęła działalność Państwowa Straż Pożarna, a Ignacy Woźniak w sierpniu tegoż roku został dowódcą sekcji. W połowie 1997 r. awansował na zastępcę komendanta powiatowego – podlegały mu: Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, stanowisko kontrolno-rozpoznawcze oraz BHP. W 1999 roku ukończył studia magisterskie w SGSP, a w 2007 r. – studia podyplomowe w zakresie BHP. 
1 lutego 2007 r., po odejściu Stanisława Gałeckiego na emeryturę, został Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wyszkowie. 
Przeszedł wszystkie stanowiska w straży, dowodził wieloma akcjami ratunkowo-gaśniczymi. Do tych, które najbardziej zapamiętał, należy akcja powodziowa w lutym 2011 roku, kiedy to przy rekordowo wysokim poziomie wody w nocy przyszedł dwudziestostopniowy mróz i skuł wszystko. Strażacy m.in. skuwali lód, by mieszkańcy mogli dopłynąć do swoich domów, dostarczali im żywność, butle gazowe, potem wypompowywali wodę. 
Inne ważne akcje, którymi dowodził, to pożar 150-hektarowego lasu na granicy dwóch powiatów, pożar 1000-hektarowego torfowiska w gminie Kadzidło (przez 3 dni dowodził strażakami z pow. wyszkowskiego), zlikwidowanie zagrożenia spowodowanego rozszczelnieniem zbiorników z gazem propan-butan na stacji Benzol przy ul. Białostockiej. 
Za swoją pracę Ignacy Woźniak został m.in. odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, Złotym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”, Złotym Znakiem Związku OSP.
Służbę w straży i w Wyszkowie skończył 30 kwietnia 2016 r. W straży przepracował 34 lata.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się w kościele parafialnym w Pniewniku w sobotę 13 kwietnia o godz. 13, po czym nastąpi wyprowadzenie ciała na cmentarz parafialny.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zderzenie motocykla i osobówki. Motocyklista w ciężkim stanie (FOTO)

Zderzenie motocykla i osobówki. Motocyklista w ciężkim stanie (FOTO)

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia doszło w sobotę w Nowym Bosewie. Motocyklista, podczas wyprzedzania, doprowadził do czołowego zderzenia z osobówką. Motocyklista w ciężkim stanie został przetransportowany Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala. Motocykl nie miał aktualnych badań technicznych, a kierujący - prawa jazdy.
zobacz więcej
Dlaczego warto jeździć na rowerze nie tylko rekreacyjnie

Dlaczego warto jeździć na rowerze nie tylko rekreacyjnie

Jazda na rowerze od dawna jest uznawana za doskonały sposób na rekreację oraz poprawę kondycji fizycznej. Jednakże rower może służyć nie tylko jako źródło rozrywki, ale również jako efektywny i praktyczny środek transportu, narzędzie do poprawy zdrowia publicznego oraz sposób na redukcję śladu węglowego. W poniższym tekście omówię różnorodne zalety wykorzystania roweru w codziennym życiu poza kontekstem rekreacyjnym.
zobacz więcej
Paliła liście. Podpaliła drzewa, altankę i samochód (FOTO)

Paliła liście. Podpaliła drzewa, altankę i samochód (FOTO)

Kobieta, chcąc spalić suche liście na podwórku, podpaliła pobliskie drzewa, altankę i samochód. 45-latka, niestety, nie przewidziała, że przez silny wiatr dojdzie do pożaru.
zobacz więcej
Prawie 1,3 miliona złotych podatków umorzonych, odroczonych i rozłożonych na raty

Prawie 1,3 miliona złotych podatków umorzonych, odroczonych i rozłożonych na raty

1.294.971,17 zł - to łączna kwota udzielonych przez burmistrza w ubiegłym roku umorzeń podatków, odroczeń i rozłożeń na raty. Łączna kwota ulg jest mniejsza niż w roku wcześniejszym, ale samych umorzeń - zdecydowanie większa - za sprawą wysokich kwot umorzonych instytucjom publicznym.
zobacz więcej