materialy/info/med1/14805.jpg

Wydarzenia

Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” świętuje 30-lecie (FOTO)

21.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Śmiej się do ludzi, płacz tylko w ukryciu. Bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu - to motto już od 30 lat towarzyszy Zespołowi Śpiewaczemu „Wyszkowiacy”. Swój jubileusz zespół świętował w piątek 17 listopada w WOK „Hutnik”.
 
Z inicjatywą zorganizowania jubileuszu wyszło Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Białej i Kamienieckiej. Wraz z zespołem „Wyszkowiacy” postało 30 lat temu, dzięki Ireneuszowi Składanowskiemu. - Trudno jest określić moment powstania zespołu, na pewno było to ok. 1992 r. - mówił prezes stowarzyszenia Adam Mickiewicz. - Nazwa Zespół Śpiewaczy „Wyszkowiacy” trochę trąci myszką, jest jakby z innych czasów. Określenie wprowadził Ireneusz Składanowski, mając na względzie tradycję jeszcze przedwojenną.
Adam Mickiewicz zauważył, że z „Wyszkowiaków” wywodzą się członkowie innych wyszkowskich śpiewających grup senioralnych: - Inicjatywa w dziwny sposób rozrosła się. W Wyszkowie było i jest kilka grup, które w takim duchu działały. Wszystkie w mniejszym lub większym stopniu biorą się ze środowiska osób, które tworzyły ten zespół: „Wrzos”, „Nadbużanie”, ale też „Oberek”, który z takim powodzeniem działa przy WOK Hutnik.
- Osobiście od końca lat 90. mam do czynienia z tym zespołem. Byłem i jestem zbudowany atmosferą, która jest w tej grupie – chwalił Adam Mickiewicz. - Te kiedyś kilkadziesiąt, dziś kilkanaście osób potrafi spotkać się przynajmniej raz w tygodniu. Odnajdują się wokół wartości, które nazywamy tradycją, kulturą narodową i lokalną.
Przemówieniu Adama Mickiewicza towarzyszyła prezentacja multimedialna składająca się z kart kroniki zespołu, którą od 20 lat prowadzi Władysława Deluga.
Główną częścią uroczystości był, oczywiście, jubileuszowy koncert zespołu „Wyszkowiacy”, który obecnie tworzą: Wanda Pych, Janina Archacka, Elżbieta Balińska, Krystyna Bryk, Anna Ciskowska, Maryla Czerwińska, Władysława Deluga, Wiesława Końska, Hanna Mąka, Jadwiga Wasilewska, Jerzy Mróz, Jan Trętowski, Ryszard Zakrzewski. Z zespołem współpracują także Maria Łach i Piotr Woźny. Muzyczną pieczę nad występującymi sprawuje Czesław Kwiatkowski, a zespołem kieruje Wanda Pych. 
Podczas jubileuszu wspominano również członków zespołu, którzy odeszli: śp. Mariannę Augustynik, Ryszarda Czechowskiego, Jerzego Lachowskiego, Alinę Marczak, Jerzego Malinowskiego, Barbarę Rytelewską i Irenę Zarembę. 
Za wsparcie Wanda Pych i Adam Mickiewicz podziękowali władzom miasta i powiatu.
- Młodzi jesteście dzięki śpiewaniu – do zespołu zwróciła się przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska, której towarzyszyła sekretarz gminy Anna Gołębiewska. - Za to nasze ogromne uznanie. Za to, że jesteście młodzi duchem, że kultywujecie te piękne tradycje. W imieniu mieszkańców, radnych, burmistrza dziękujemy za to, że jesteście z nami na wszystkich uroczystościach, na wyszkowskich świętach. Śpiewacie: życie jest piękne, życie jest śliczne, życie nastraja optymistycznie. Życzymy, byście nadal byli w tak dobrym nastroju.
Rocznica 30. nazywana jest perłową. - Perła jest szlachetna i wy też tacy jesteście – dodała Elżbieta Piórkowska.
W imieniu władz powiatu życzenia złożyli przewodnicząca rady Ewa Bartosiewicz i wicestarosta Leszek Marszał.
- Wasza działalność zapisała się złotymi zgłoskami, a właściwie nutami w życiu kulturalnym powiatu wyszkowskiego – zapewnił wicestarosta. - Bogactwem każdego narodu jest kultura, tradycja, które przekazujecie kolejnym pokoleniom. Stąd dzisiaj synergia z młodzieżą. 
Młodzież pojawiła się na widowni i na scenie. Gościnnie wystąpił dziecięcy i młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Wyszków” z Leszczydołu-Nowin. Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 zaprezentowali spektakl przygotowany z okazji Święta Niepodległości - „Codziennie mocniej w Ciebie wrastam”.
Jak podkreślili prowadzący uroczystość, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miejskiego Edyta Wittich i uczeń Zespołu Szkół nr 3 Sebastain Bedecki, jubileuszowe spotkanie odbywa się w miłym, wręcz rodzinnym gronie. Życzenia zespołowi złożyli również przyjaciele z zespołu „Oberek”, Domu Dziennego Pobytu „Senior” oraz prezes Polskiego Banku Spółdzielczego w Wyszkowie Sławomir Chmielak. Na widowni zasiadły rodziny jubilatów, delegacje organizacji seniorskich, młodzież.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość