Zaprawiarka do nasion – cechy charakterystyczne i przykłady

Wydarzenia

Zaprawiarka do nasion – cechy charakterystyczne i przykłady

31.03.2019
autor: materiał zewnętrzny
Przed rozpoczęciem sezonu siewnego zbóż rolnicy odpowiednio przygotowują swoje ziarno, aby można było je bezpiecznie umieścić w glebie. W tym celu wykonują zaprawianie, które obecnie przeprowadzane jest różnymi metodami i z wykorzystaniem rozmaitych środków technicznych.
Doświadczeni rolnicy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć choroby. Dlatego też sumiennie zaprawiają swoje ziarna, a dzięki temu uzyskują one zabezpieczenie przed różnego rodzaju zagrożeniami. Zaprawianie ziaren jest bezpieczną, oszczędną oraz skuteczną metodą ochrony roślin. Polega na aplikacji niewielkich ilości preparatów chemicznych przy równoczesnym wyeliminowaniu wpływu warunków atmosferycznych i może być wykonywane w dowolnym czasie. Niektórzy rolnicy korzystają z najprostszych rozwiązań, czyli kupują już gotowe i zaprawione materiały siewne. Inni zaś używają ziarna pochodzącego z poprzedniego sezonu siewnego. W tym przypadku muszą zdecydować się na właściwą metodę zaprawiania oraz dobrać odpowiedni sprzęt techniczny.

Jakie korzyści gwarantuje zaprawianie nasion?

Zaprawianie nasion pozwala właściwie zabezpieczyć ziarno przed działaniem przeróżnych czynników zagrażających. Umożliwia dostarczanie środków odżywczych i biostymulatorów, które przyczyniają się do szybszego wzrostu wschodów, a także mają korzystny wpływ na zbiory.

Ważne, aby ziarna były zaprawiane stopniowo, dzięki temu system zaprawiania będzie dobrze wpływał na uprawę ziemi. Nierównomiernie zaprawione nasiona mogą działać negatywnie na wielkość plonów. Prawidłowo przeprowadzane zaprawianie z użyciem specjalnego sprzętu zaprawiającego to gwarancja uzyskania wysokiej jakości plonów i uniknięcia licznych chorób.

Metody zaprawiania

Polscy rolnicy najczęściej korzystają z trzech najpopularniejszych metod zaprawiania:

  • wykorzystanie zintegrowanych maszyn zaprawiających nasiona
  • usługi zewnętrznych firm
  • własne rozwiązania

Zastosowanie zintegrowanych maszyn zaprawiających nasiona wiąże się z dość wysoką ceną oraz skomplikowaną obsługą. Nowoczesne zaprawiarki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto nie zawsze działają samodzielnie i potrzebują dodatkowych komponentów np. przenośnik ślimakowy. Jednak coraz więcej rolników może sobie pozwolić na zakup profesjonalnych zaprawiarek, między innymi dzięki dotacjom unijnym

Korzystanie z firm zewnętrznych to czasochłonny proces, który wiąże się z dodatkowymi kosztami transportu. Wymaga odpowiedniego przygotowania i musi być właściwie zaplanowany w czasie (dogodny termin dla dwóch stron).

Nieliczni rolnicy stawiają na własne rozwiązania, które jednak nie dają im gwarancji jakości, pochłaniają dużo czasu i wiążą się z brudną pracą. Zazwyczaj nie przynoszą oczekiwanych efektów – nierówno zaprawione nasiona nie dają obfitych zbiorów, a nasiona zaprawione nadmiernie niepotrzebnie marnują roztwór.

Zaprawiarka do nasion producenta POM Augustów

Obecnie dużą popularnością cieszy się zaprawiarka Voka Łotwa COATING MOD pochodząca od producenta POM Augustów. Gwarantuje równomierne i sprawne zaprawianie z możliwością regulacji. Odznacza się lekką i prostą konstrukcją, która umożliwia przeprowadzenie szybkiego montażu lub serwisu.

Zaprawiarka Voka Łotwa COATING MOD dostępna jest w atrakcyjnej cenie, która pozwala zmniejszyć koszta zaprawiania do kilku złotych na tonę. Może być umieszczona na dowolnym przenośniku ślimakowym POM Augustów: T206/2, T 206/3, T 206/4, T 447/1, T 447/2, T 447/3 i innych. Zapewnia precyzyjnie pompowanie roztworu zaprawiającego przez filtr siatkowy umieszczony przy pompie membranowej. Roztwór rozpylany jest za pomocą specjalnej dyszy przytwierdzonej do modułu zaprawiającego. Ciśnienie rozpylania możliwe jest do odczytania na ciśnieniomierzu, a jego regulację wykonuje się za pomocą zaworu. Pozostający nadmiar roztworu odprowadzany jest do zbiornika z zaprawą przez przewód powrotny, dzięki temu ulega dodatkowemu mieszaniu. Proces zaprawiania rozpoczyna się i kończy wraz z zamknięciem zaworu zasilania. W zależności od ilości zaprawy w danym momencie użytkownik ma możliwość wyboru i zamontowania właściwej wielkości dyszy w uchwycie. Po zakończeniu procesu zaprawiania należy odłączyć moduł Coating Mod.

Zaprawiarka Voka Łotwa COATING MOD producenta POM Augustów jest doceniana za wysoką wydajność uzależnioną od przenośnika (25 t/h) oraz wyjątkową lekkość – około 5 kilogramów. Posiada wytrzymałą pompę z neoprenową membraną, która sprawdza się przy różnych rodzajach zaprawy. Dodatkowo jest łatwa w obsłudze, montażu, transportowaniu i przechowywaniu.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość