Zamknięte zakłady fryzjerskie i przedszkola. Mniej ludzi w kościołach

Wydarzenia

Zamknięte zakłady fryzjerskie i przedszkola. Mniej ludzi w kościołach

25.03.2021
autor:
Od soboty 27 marca rząd wprowadził nowe obostrzenia, które będą obowiązywały również w święta. Zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, żłobki i przedszkola. W nabożeństwach kościelnych będzie mogło uczestniczyć mniej osób.
 
- Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, za którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli - na konferencji prasowej w czwartek 25 marca mówił premier Mateusz Morawiecki. - Zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza. To nie sprzęt, łóżka są wąskim gardłem. Tylko dostępność służb medycznych, które pracują po 12 godzin na dobę. Nie jesteśmy w stanie mieć więcej lekarzy i pielęgniarek. Jedyną podstawowa bronią są szczepionki. Dostępność szczepionek jest wąskim gardłem w polskim procesie szczepienia. UE zaufała producentom szczepionek, naszym zadaniem jest wymuszenie dostępności szczepionek do krajów UE.
- Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam dużego marginesu swobody. Wszystkie trudne decyzje są jak najbardziej konieczne, żeby opanować tę falę. Dlatego ograniczenie mobilności, swobody gospodarczych jest koniecznością. Myślę, że ludzie to rozumieją. Potrzebujemy narodowej solidarności - mówił premier.
- Nie ma żadnych wątpliwości, że trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia jesienią - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. - Hamulec awaryjny dociskamy w sytuacji krytycznej. Bo jesteśmy w sytuacji kryzysowej. Od najbliższej z soboty wprowadzamy nowe zasady zaostrzone zasady bezpieczeństwa, będą obowiązywały przez najbliższe 2 tygodnie.
Wszystkie zasady, które do tej pory były, nadal będą obowiązywały. Nowe ograniczenia:
Sklepy wielkopowierzchniowe meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2.000 m kw. zostaną zamknięte
Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw.
1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.
Od 27 marca w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m kw.. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Od 27 marca zakaz działalności obejmie salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.
Żłobki i przedszkola zostają zamknięte. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego.
- Wiem, że jest ciężko. Zbliżają się święta wielkanocne. Apeluję, żebyśmy je spędzili w gronie najbliższej rodziny - mówił Mateusz Morawiecki. - Myślę, że niedługo potem nadzieja i radość będą wracały do Polski.
- Rekomendujemy przejście na pracę zdalną tam, gdzie to tylko możliwe. Jest to konieczne - dodał Adam Niedzielski.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

Mnóstwo chętnych do przedszkoli. Gmina szuka miejsc dla najmłodszych

Samorządowe przedszkola przeżywają prawdziwe oblężenie. Miejsc zabrakło dla prawie 130 trzy i czterolatków. Z myślą o nich gmina ogłosi konkurs dla placówek niepublicznych.
zobacz więcej
Policja zaprasza seniorów na szkolenie

Policja zaprasza seniorów na szkolenie

Wyszkowscy policjanci zapraszają seniorów na szkolenie w ramach projektu „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”: czwartek 24 stycznia, godz. 13, Komenda Powiatowa Policji. Wstęp wolny.
zobacz więcej
Blachodachówki – innowacyjne pokrycie dachu. Charakterystyka produktu

Blachodachówki – innowacyjne pokrycie dachu. Charakterystyka produktu

Współcześnie na rynku budowlanym jesteśmy świadkami coraz nowszych sposobów na pokrycia dachowe, wśród których znaleźć można również blachodachówki. Powstają one ze specjalnie wyprofilowanej, stalowej blachy i cieszą się dość sporą popularnością – czynnikiem, który o tym decyduje jest również cena samego produktu, należąca do jednej z najbardziej korzystnych. W celu zapewnienia blachówce odpowiedniej ochrony i trwałości, pokrywa się ją obustronnie warstwą ocynkowaną i kilkoma warstwami specjalnego lakieru. Powłoka zazwyczaj wykonywana jest z materiałów takich jak poliuretan, poliester czy PVDF. Wszystkie te działania mają na celu zapewnienie pokryciu dachowemu długowieczności i odporności na warunki atmosferyczne.
zobacz więcej
Piękny jubileusz Ośrodka Szkolno - Wychowawczego

Piękny jubileusz Ośrodka Szkolno - Wychowawczego

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Konopnickiej obchodzi w tym roku swoje 50-lecie. Świętowanie rozpocznie w najbliższą niedzielę 11 marca.
zobacz więcej